Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα μου ηρθε απο Αγγλια η καρτα μνημης που ειχα παραγγειλει και συγκεκριμενα αυτη αλλα με το που την εβαλα στο card reader και στο κινητο , δεν δουλευε. Βλεποντας την πιο προσεκτικα ειδα οτι δεν ειχε πανω της ουτε serial number αλλα ουτε εγραφε made in taiwan οπως εγραφε η παλια μου καρτα. Τί μπορω να κανω τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εκανε 3,89 ευρώ...

 

Λογικά αυτό έρχεται συστημένο, μου στέλνουν χαρτί και πάω ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ και το παίρνω ή μπορώ μετά από ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑ ΣΤΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ να βάλω κάποιον άλλον να μου το πάρει?

 

Αν στον τρόπο αποστολής γράφει registered mail έρχεται συστημένο. Διαφορετικά έρχεται με απλό ταχυδρομείο.

 

 

-----Προστέθηκε 26/11/2008 στις 07 : 26 : 11-----

 

 

Σημερα μου ηρθε απο Αγγλια η καρτα μνημης που ειχα παραγγειλει και συγκεκριμενα αυτη αλλα με το που την εβαλα στο card reader και στο κινητο , δεν δουλευε. Βλεποντας την πιο προσεκτικα ειδα οτι δεν ειχε πανω της ουτε serial number αλλα ουτε εγραφε made in taiwan οπως εγραφε η παλια μου καρτα. Τί μπορω να κανω τωρα?

 

Στείλε ένα μήνυμα στον πωλητή οτι δεν λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AlexNet τα 3 ευρω πουπληρωσες εχουν να κανουν με το οτι εγινε αποστολη ως δεμα.

Δεν ειναι δασμοι τελωνειου.

Και εγω προσφατα παρελαβα παπουτσια απο αμερικη αξιας 41$ και με βαλαν να πληρωσω 3 ευρω.

Οταν ρωτησα το λογο μου ειπε οτι ενω ηταν κατω απο 2 κιλα ο αποστολεας δεν επρεπε να το στειλει δεμα και γι αυτο εφαγα εγω το 3ευρω.Και εγω σαν εσενα το περασα στο ντουκου αλλα επρεπε να κυνηγησουμε τον πωλητη γιατι ειναι δικο του λαθος.

(με ενημερωσαν οτι καθυστερησε και περισσοτερο επειδη σταλθηκε σαν δεμα, στην αποδειξη που μου δοσαν βεβαια λεει κατι για τελη παρουσιασης στο τελ. μαλλον τελωνειο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε ένα μήνυμα στον πωλητή οτι δεν λειτουργεί.

 

Στον συγκεκριμενο ειχα στειλει για εναν αλλο λογο 3 φορες μηνυμα αλλα δεν απαντησε σε κανενα.Αν δεν απαντησει ουτε και τωρα τί μπορω να κανω? Η καρτα να φανταστω ειναι μαϊμου ετσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον συγκεκριμενο ειχα στειλει για εναν αλλο λογο 3 φορες μηνυμα αλλα δεν απαντησε σε κανενα.Αν δεν απαντησει ουτε και τωρα τί μπορω να κανω? Η καρτα να φανταστω ειναι μαϊμου ετσι ?

 

Κανε claim στο PayPal για "Significant not as described item". Μεσα απο το υπομενου Resolution

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση μιας και είμαι πολύ καινούριος στο χώρο.Σε περίπτωση που το τελωνείο σε χρεώσει κάποια επιπλέον χρήματα , που καταβάλλεις αυτά τα λεφτά?Στο ταχυδρομείο σου μόλις πας να παραλάβεις το προιόν που αγόρασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,εχει κανένας εμπειρία απο parcelforce????

 

εκανα μια αγορα απο UK και ναι μεν το δεμα εφυγε συστημενο απο royalmail αλλα επειδη ηταν λιγο ογκωδες εχω tracking number απο parcelforce....ξερετε αν ειναι καποια θυγατρικη της royalmail???ειναι αξιοπιστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,εχει κανένας εμπειρία απο parcelforce????

 

εκανα μια αγορα απο UK και ναι μεν το δεμα εφυγε συστημενο απο royalmail αλλα επειδη ηταν λιγο ογκωδες εχω tracking number απο parcelforce....ξερετε αν ειναι καποια θυγατρικη της royalmail???ειναι αξιοπιστη?

 

Μην ανησυχεις... δε θα εχεις κανενα προβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,εχει κανένας εμπειρία απο parcelforce????

 

εκανα μια αγορα απο UK και ναι μεν το δεμα εφυγε συστημενο απο royalmail αλλα επειδη ηταν λιγο ογκωδες εχω tracking number απο parcelforce....ξερετε αν ειναι καποια θυγατρικη της royalmail???ειναι αξιοπιστη?

 

Είναι θυγατρικη και πολυ καλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις αγορές από το ebay τι εγγυήσεις έχουμε για τα προϊόντα????

 

 

Εστω ότι στα κουτιά τους (κινητά, laptop κλπ...) μας έχουν και χαρτί της εκάστοτε εταιρείας...

 

Εάν π.χ. εγώ αγοράσω το καινούργιο 8,1 mp της Sony Ericsson μαζί με εγγύηση και εάν είναι για τα μπάζα-προβληματικό θα πρέπει να το στείλω πίσω για επισκευή ή να το πάω με την εγγύηση στην επίσημη αντιπροσωπεία της Sony... και να μου το φτιάξουν τζάμπα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγγύηση παρέχεται από αυτόν που πούλησε το προιόν.Αν το προιόν πουλήθηκε από αμερικάνικη εταιρεία ,τότε πρέπει να σταλεί πίσω στην αμερική στην αντίστοιχη αντιπροσωπία.Τόσο απλά - τόσο άσχημα (αν βγει βλάβη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να φτιάξω PayPal account για την επιχείρηση στην οποία δουλεύω, και όταν δίνω τα στοιχεία της εταιρικής κάρτας, παίρνω το εξής μήνυμα:

That card number is already assigned to another PayPal account. For security purposes, each card may only be assigned to one PayPal account. If you have already opened a PayPal account, please retrieve the relevant information and log in. Otherwise, please use a different card.

Το "another PayPal account" δε γνωρίζει κανείς ποιο μπορεί να είναι (πιθανώς να είχε φτιάξει κάποιο test account κάποιος παλιότερος υπάλληλος). Πάντως, σίγουρα δεν έχει κλαπεί (δεν υπάρχει "ύποπτη" κίνηση εδώ και περισσότερο από ένα χρόνο).

 

Πρακτικά, το μόνο που έχω είναι τα στοιχεία της κάρτας, και η ταυτότητα του ιδιοκτήτη της. Μπορώ με αυτά να αποδείξω ότι είμαι ο νόμιμος κάτοχός της, και να ζητήσω τα στοιχεία του υπάρχοντος λογαριασμού, για να τον ακυρώσω ή να τον χρησιμοποιήσω έστω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να φτιάξω PayPal account για την επιχείρηση στην οποία δουλεύω, και όταν δίνω τα στοιχεία της εταιρικής κάρτας, παίρνω το εξής μήνυμα:

 

Το "another PayPal account" δε γνωρίζει κανείς ποιο μπορεί να είναι (πιθανώς να είχε φτιάξει κάποιο test account κάποιος παλιότερος υπάλληλος). Πάντως, σίγουρα δεν έχει κλαπεί (δεν υπάρχει "ύποπτη" κίνηση εδώ και περισσότερο από ένα χρόνο).

 

Πρακτικά, το μόνο που έχω είναι τα στοιχεία της κάρτας, και η ταυτότητα του ιδιοκτήτη της. Μπορώ με αυτά να αποδείξω ότι είμαι ο νόμιμος κάτοχός της, και να ζητήσω τα στοιχεία του υπάρχοντος λογαριασμού, για να τον ακυρώσω ή να τον χρησιμοποιήσω έστω;

 

Ποιο εύκολο θα είναι να βγάλεις μια καινούργια κάρτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...