Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα!

Εχω ενα προβλημα με το paypal...Προσπαθω να πληρωσω ενα laptop που πηρα απο το ebay κ μου λεει τα εξης οταν βαζω το account του paypal για να πληρωσω:

 

Get PayPal verified to complete checkout

 

 

We are unable to complete your checkout.

 

This payment will put you over the sending limit with your PayPal account. To remove this limit, you need to get verified.

 

You have sent with your PayPal account and your remaining sending limit is .

 

The sending limit is the total amount of money you can send with your account before you complete the verification process.

 

Verification helps increase the security of the PayPal network as more members successfully pass PayPal's identification checks.

 

You will be directed to PayPal to remove your limit. You will then be able to return to complete checkout and continue to use PayPal.

 

Το account μου ειναι κανονικα verified...Παω στα limits κ εχω μεχρι 2500 euros λεει...

Τι να κανω?Εχει κανεις καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γενικά να δίνεται προσοχή όχι μονο στο ποσοστό χρηστών αλλα να διαβάζεται τα αρνητικά feedbacks τον άλλον

 

αυτά έχουν μεγάλη σημασία. υπάρχουν τύποι που πουλάνε πράγματα fake όπως earphones και οι περισσότεροι την πατάνε γιατί είναι άσχετοι

 

και βαράνε 5στερρά στον πολίτη. λίγοι είναι αυτοί που έχουν γνώση και ξέρουν τι τους γίνεται και βαράνε κόκκινα. και ο τύπος μπορεί να έχει 95%. επειδή μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση που έκανα dispute και πήρα τα λεφτά μου πίσω "γιαυτο" σας το λέω. να το έχετε υπόψη. εκτος από powerseller και ποσοστό θετικών feedback να διαβάζεται και τα αρνητικά σχόλια. αν δείτε τίποτα για fake η κάτι άλλο να το έχετε στο μυαλό σας να ψαχτείτε

 

Μην βλέπετε φαντάσματα...Οταν κάνεις μια προσφορά σε ρωτάει ποιό είναι το ανώτατο ποσό που μπορείς να πληρώσεις.Εστω οτι λές 100? αλλά τώρα το μέγιστο ποντάρισμα του προηγούμενου είναι στα 30?.Ποντάρωντας 100 το σύστημα σε εμφανίζει ως μέγιστο πλειοδότη με μόλις 35?-λίγο πάνω από τον προηγούμενο μεγαλύτερο.Αν κάποιος πονταρει 50 ,τότε αυτόματα το σύστημα θα τον κάνει outbid και θα εμφανίσει πάλι εσένα ως πλειοδότη με 55?,μέχρι να ξεπεραστεί το ποσό των 100?.Τότε αν κάποιος άλλος ποντάρει θα είναι αυτόματα ο μέγιστος πλειοδότης

 

 

επίσης πρέπει να παίζουν και προγράμματα που σου κάνουν αυτόματα bid την ώρα που θες.

 

δεν εξηγείται αλλιώς πως γίνομαι outbid 5 δευτερα πριν λήξει. δεν προλαβαίνει κάποιος να πατήσει 2 click και να φορτωθούν 2 σελίδες σε 5 δευτερα!

 

 

-----Προστέθηκε 31/10/2008 στις 06 : 43 : 31-----

 

 

παιδια ειχα κανει μεσω paypal dispute , τωρα πηρα πισω τα λευτα μ και μ ερχονται μαιλς πως δεν εχω πληροσει στη δημοπρασια!τι πρεπει να κανω?

 

τίποτα. και εμενα τα ίδια mails μου ερχόντουσαν όταν μου έστειλε κάποιος ένα fake αντικείμενο και έκανα dispute και μου έδωσε τα χρήματα μου πίσω.

 

επειδή έχει μείνει η αγορά του αντικειμενου αλλα εξαφανίζονται τα λεφτά φαίνεται στο σύστημα σαν να μην έχεις πληρώσει.

 

δε τρέχει κάτι θα περάσει. δε χρειάζεται να ξαναπληρώσεις για να σου στείλει πάλι το ίδιο αντικείμενο. από εκεί και πέρα τελειωσε

 

 

-----Προστέθηκε 31/10/2008 στις 06 : 52 : 53-----

 

 

το χω παθει κ γω... παιζει [μια υποθεση κανω...] ο πωλητης να εχει κανει λαδια για να "σπρωξει" στην επιθυμητη τιμη...

 

κοίτα πέρα από την πλακα μπορεί να παίξει και τέτοιο

 

και εγώ το έχω σκεφτεί. κανεις ένα δεύτερο account και χτυπάς το δικό σου αντικείμενο για να ανεβάσεις την τιμή όταν βλέπεις ότι έχει πλειοδότες.

 

"τσατσικο" βεβαια αλλα δε ξέρω πως μπορεί το ebay να το ελέγξει

Επεξ/σία από FarCry
Αυτόματη ένωση μηνυμάτων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα.σκεφτομαι να κανω μια αγορα μεσω ebay απο αγγλια μια μοτοσυσκλετα που κοστιζει 1500ευρω.το ebay μου λεει να πληρωσω με moneygram.Τι ειναι αυτο ακριβως ξερει κανεις?Εχει τελωνειο και εξοδα μεταφορας?Θα με ειδοποιησουν απο το τελωνειο?Πρεπει να επισημανω κατι στον πωλητη?Τι πρεπει να προσεξω για να μην την πατησω γιατι τα λεφτα δεν ειναι λιγα..σας ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

moneygram συνηθως γινετε σε ταξιδιωτηκα γραφεια και εχει μεγαλο κοστος , το ποσο τωρα ειναι αναλογα σε ποιο μεροος στελνεις χρηματα καθως και ποσα ειναι τα χρηματα ααα σου κανουν δωρο και ενα μπλουζακι χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια. Εχω μια ερωτηση: Γινετε να πουλησω εγω δικα μου πραγματα μεσω e-bay, μενοντας στην ελλαδα???? Αν ναι σε ποια σελιδα πρεπει να απευθηνθω? Και ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα πέρα από την πλακα μπορεί να παίξει και τέτοιο

 

και εγώ το έχω σκεφτεί. κανεις ένα δεύτερο account και χτυπάς το δικό σου αντικείμενο για να ανεβάσεις την τιμή όταν βλέπεις ότι έχει πλειοδότες.

 

"τσατσικο" βεβαια αλλα δε ξέρω πως μπορεί το ebay να το ελέγξει

 

Εφαγα ban 10 ημερων πριν κανα χρονο για αυτον ακριβως τον λογο...

Το καρατσεκαρουν σιγουρα (ευκολα μεσω IP/cookies), κ μαλιστα για να ξαναχρησιμοποιησω τον λογαριασμο μου μετα το περας του 10ημερου, με βαλανε να κανω ενα test multiple-choice(!)...

Συμφωνα με την πολιτικη τους μαλιστα, ειναι "αθεμιτο" ακομα κ ο φιλος σου ο Μητσος πχ. να βαρεσει την δημοπρασια σου, γιατι εχει παραπανω πληροφοριες για το αντικειμενο απο τους υπολοιπους χρηστες ας πουμε... Τωρα αν το κανεις απο αλλον browser, με αλλαγμενη IP κ εχοντας το νου σου ισως... Αλλα κ παλι, πιστευω οτι δεν αξιζει πλεον :lol:...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια παραγγελία στις 28/10 και σήμερα μου ήρθε e-mail ότι μου έστειλαν το δέμα.

Στο Order Details δείχνει μόνο αυτό:

iconSuccess_16x16.gifPaid on Oct-28-08 via PayPal

 

Εφόσον μου ήρθε mail ότι έστειλε το πακέτο, δεν θα έπρεπε να αναφέρεται και στο order details;

Επίσης στο e-mail έλεγε και αυτό:

"If you have bought the insurance, the tracking number will be send to your

registered email of paypal."

Πλήρωσα να είναι ασφαλισφένο, αλλά e-mail με tracking number δεν μου έχει έρθει ακόμα!

Να στείλω μήνυμα στον πωλητή ή να περιμένω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια. Εχω μια ερωτηση: Γινετε να πουλησω εγω δικα μου πραγματα μεσω e-bay, μενοντας στην ελλαδα???? Αν ναι σε ποια σελιδα πρεπει να απευθηνθω? Και ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

greeklover89 στο e-bay θα μπεις και εχει βιντεακι κι ολας για τη διαδικασια που πρεπει να ακολουθησεις. επισης οτι ειναι να στειλεις εξω θα πρεπει να το πακεταρεις και να πηγαινεις καθε φορα στην εκαστοτε μεταφορικη εταιρια που θα αναλαμβανει να το στελνει εξω. αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα μόλις τελείωσε μια δημοπρασία στο ebay και την κέρδισα πήγα να πληρώσω τώρα μου βγάζει κανονικά τα στοιχεία μου το ποσό πάω να πληρώσω και μου λέει Your credit card, ending in 2455, cannot be processed. Please select a different funding option or add a new credit card to complete checkout γιατί μου το λέει αυτό? πρέπει να κάνω κάτι και από το paypall?έχω λογαριασμό κανονικά εκεί αλλά δεν ξέρω πως δουλεύει πρέπει να κάνω κατι?? πρώτη φορά ψωνίζω από ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα bid σε ένα αντικείμενο που λήγει σε λίγες ώρες.

Πριν από λίγο έκαναν bid άλλοι δυο με ονόματα Bidder 2 και Bidder 3 αντίστοιχα. Είναι κανονικοί πελάτες ή έχει βάλει κάποιο πρόγραμμα ο πωλητής ώστε κα κάνει αυτόματα bid για να ανεβάζει το ποσό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα bid σε ένα αντικείμενο που λήγει σε λίγες ώρες.

Πριν από λίγο έκαναν bid άλλοι δυο με ονόματα Bidder 2 και Bidder 3 αντίστοιχα. Είναι κανονικοί πελάτες ή έχει βάλει κάποιο πρόγραμμα ο πωλητής ώστε κα κάνει αυτόματα bid για να ανεβάζει το ποσό;

 

 

κανονικοί είναι απλά μέχρι να τελειώσει η δημοπρασία απαγορεύεται να δεις ποιοι είναι στην πραγματικότητα. όταν τελειώσει τότε θα δεις στο history τα nick τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dear xxxxxx

Thanks for bidding on the listing:

 

130266473865 - MAN S DOLCE DG ITALY BRAND SWEATER SHIRT 2009 SIZE M

 

Unfortunately, we had to remove this listing and cancel all bids. We don't like to remove listings -- it's disappointing for everyone -- but sometimes we need to do it.

 

There are three main reasons why we remove listings:

-- The listing doesn't follow eBay guidelines.

-- The item isn't allowed on eBay or can only be listed under certain conditions.

-- The listing contains pictures or words that may create copyright or trademark issues.

 

If the seller is able to fix the problem and relist the item, we hope you'll bid on it again.

 

Sometimes, instead of relisting an item, a seller will suggest that you buy it directly from him or her, off eBay. If that happens, please don't accept. If anything goes wrong with the purchase, we won't be able to help you.

 

-- If you have questions --

Due to concerns about member privacy, we can't share any details about why the listing was removed, but we'd be glad to answer any other questions you might have. Here's the best way to contact us:

1. Click "Help" at the top of most eBay pages. You may need to sign in.

2. Click "Contact Us."

You'll be asked to describe what's going on, and we'll suggest the best way to get in touch.

 

We're really sorry about the inconvenience.

 

Sincerely,

 

eBay Trust and Safety team

 

 

Please don't reply to this message. It was sent from an address that doesn't accept incoming email.

 

ρε παιδια Παρήγγειλα προχθές ένα προϊόν το πλήρωσα κανονικά μου είπε αυτός που το παρήγγειλα ότι το έστειλε και σήμερα μου ήρθε αυτό το mail τη γίνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...