Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κι εγώ: πήρα ένα παιχνίδι και ενώ στη δημοπρασία λέει οτι η μπαταρία του κρατάει 15λεπτά κρατάει 2-3, επίσης λέει οτι είναι li-po ενώ είναι Νι-cd και τέλος ενώ λέει οτι ύστερα απο 1 ώρα θα έχει φορτίσει και θα γίνει πράσινο το λαμπάκι του φορτιστή, μένει πάντα κόκκινο όση ώρα και να το αφήσω...

Εχω στείλει 3mail και δεν απαντάει, τι να κάνω; Dispute;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ριχτου ένα αρνητικό

Εμένα μου έστειλαν βάση με βεντούζα και φορτιστή αυτοκινήτου.

 

Η βάση έφτασε σπαζμένη, και ήταν πολύ φτηνοδουλειά.

Στέλν μειλ και τους το αναφέρω. Καμία απάντηση.

 

Ο φορτιστής έψανε τα δικά το, μια άναβε μια έσβηνε ώσπου έκαψε ασφάλεια 15Α

Στέλνω μειλ και τους το λέω και αυτό και ότι θα λάβουν αρνητικό feedback. Έχω ήδη ενημερώσει ότι πήρα άλλη βάση, και τους ενημερώνω ότι θα πάρω και άλλο φορτιστή και ότι θέλω να επιστρέψουν τα χρήματα.

Παρόλα αυτά μου απαντούν ότι θα μου ξαναστείλουν το πακέτο αλλά θα τη φάνε γιατί τους αξίζει τελικά.

 

Δεν είναι το ποσό αλλά η αντιμετώπιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η περίπτωσή μου:

 

Σάββατο 13/09 αγόρασα (buy now) ένα ζευγάρι παπούτσια και πλήρωσα με paypal, αξία με μεταφορικά 55 ευρώ περίπου. Ο πωλητής ήταν από Κίνα, με 100% αλλά λίγες αξιολογήσεις, 38. Μέχρι την Τρίτη δε μου είχε στείλει mail με το tracking nr, όπως έπρεπε, οπότε του έστειλα εγώ πρώτος και μου απάντησε την ίδια μέρα ότι όλα οκ, έστειλε τα παπούτσια και μου έδωσε ένα tracking nr, το οποίο όμως δεν δούλευε στη σελίδα του hong kong post. Περίμενα μία μέρα μήπως δεν είχε καταχωρηθεί ακόμα, και την Πέμπτη του έστειλα νέο mail. Μου απάντησε Παρασκευή και μου είπε πως κατά λάθος έγραψε λάθος, μου έδωσε το ίδιο tracking nr με αλλαγμένο το κωδικό της χώρας (από CN σε HK...).

 

Ο κωδικός αυτός δούλευε την Παρασκευή, και στη σελίδα του hong kong post λέει ότι πρόκειται για "Outward Registered Letter" και ότι έφυγε για Ελλάδα στις 19 (Παρασκευή!). Σημειώνω ότι μέχρι και την Παρασκευή ο τύπος συνέχιζε να λαμβάνει θετικά ratings και είχε φτάσει τα 43, 100%. Σήμερα Δευτέρα εξαφανίστηκαν τα listings του από το ebay και αναφέρεται "No longer a registered user".

 

Την πάτησα? Από την αρχή κάτι δε μου πήγαινε καλά, και δεν πρόσεξα την Παρασκευή ότι στο tracking έγραφε "letter" και όχι κάτι που να μοιάζει σε δέμα... Υπάρχει περίπτωση να τα έχει στείλει? Γιατί μπορεί να έκλεισε (τον "έκλεισαν") το λογαριασμό?

 

Ελπίζω να μη χρειαστεί να αρχίσω διαδικασίες με paypal κλπ, αλλά αν χρειαστέι πόσο να περιμένω? Έχω καλές πιθανότητες να μου δώσουν τα χρήματα?

 

 

edit: μόλις παρατήρησα το εξής (έχω και μία άλλη παραγγελία από αξιόπιστο site, που θα σταλεί επίσης με hong kong post): ούτε το tracking nr που μου δώσανε για την άλλη παραγγελία δουλεύει ακόμα, αν και έγινε "shipped" σήμερα. Οπότε ίσως να μην έχουμε πρόβλημα με τη χρονική διαφορά Τρίτης-Παρασκευής στην περίπτωση του ebay, απλά να κρατάνε εκεί τα δέματα για 2-3 μέρες...

 

2ο edit: μάλλον όλα καλά, μου ήρθε ειδοποιητήριο...! ελπίζω να μην εχει κανα καρτ ποστάλ από Κίνα μέσα :-D

Επεξ/σία από winmik2kx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον θελω να δω που βρισκεται η παραγγελια μου απο Νεα Υορκη. Εχω το custom track number αλλα δεν ξερω που να το βαλλω για να δω. καποιοω ασ βοηθήσει παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έστειλαν αυτό που παρήγγειλα από Γερμανία και μου έδωσαν ένα link για το UPS όπου υπάρχει το πράγμα που παρήγγειλα, πώς βρίσκω που είναι τώρα? Και πότε θα ρθει?

Βασικά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αναλυτικά πως δουλεύει το ups, άμα θα πληρώσω παράπανω σε τελωνείο κτλ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και εγω κατι που αφορα πωληση (για να μην ανοιγω νεο thread).

Μολις εκλεισε η δημοπρασια ενος φορητου υπολογιστη στο ebay που ειχα βαλει.

Ο νικητης ειναι απο Τσεχία. Με πληρωσε ηδη μεσω paypal.

Η απορια μου αφορα τον αποστολη μέσω ΕΛΤΑ. Επειδη φοβαμαι μην χαθει το πακετο στο υπερπεραν γνωρίζει κανεις πως θα πρέπει να στείλω το πακέτο μεσω ΕΛΤΑ στη Τσεχία? Ως συστημενο? Ετσι υπάρχει καποια εξασφαλιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

captain πολυ ευκολα μπορεις να το στειλεις ως συστημενο απο ΕΛΤΑ, ρωτα τους για εξτρα ασφαλιση λογικα θα παρεχουν. Επισης α δεν εχεις ξαναστειλει τυλιξε το με φυσαλιδα πολυ καλα για να φτασει σωο κ αβλαβες και βαλτο σε γερο κουτι. Αν εχεις και τα αρχικα αφρολεξ εισαι σουπερ! Μια γενικη ερωτηση απο την εμπειρια σου τωρα. Πως το βλεπεις υπαρχει απηχηση σε κατι που θελεις να πουλησεις ή καλυτερα εσωτερικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια 2 ερωτησεις θελω να απυθυνω.

α)Τι γινεται οταν κανεις πληρωμη μεσω paypal Και ο τραπεζικος λογαριασμος δεν εχει μεσα το απαιτουμενο ποσο?Για παραδειγμα θελω να πληρωσω τωρα,αλλα θα βαλω τα χρηματα αυριο επειδη οι τραπεζες κλεισαν.

 

Β)Επισης γινεται η τιμη Buy it now ενος αντικειμενου να πεφτει με το περασμα της ωρας?Ενα αντικειμενο που ειχα watched επεσε απο 385$ που ειχε χτες στα 379$.Απλως αναρωτιεμαι αν θα πεσει και αλλο αν περιμενω λιγο ακομα.Εχει 4 ωρες μεχρι να κλεισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

captain πολυ ευκολα μπορεις να το στειλεις ως συστημενο απο ΕΛΤΑ, ρωτα τους για εξτρα ασφαλιση λογικα θα παρεχουν. Επισης α δεν εχεις ξαναστειλει τυλιξε το με φυσαλιδα πολυ καλα για να φτασει σωο κ αβλαβες και βαλτο σε γερο κουτι. Αν εχεις και τα αρχικα αφρολεξ εισαι σουπερ! Μια γενικη ερωτηση απο την εμπειρια σου τωρα. Πως το βλεπεις υπαρχει απηχηση σε κατι που θελεις να πουλησεις ή καλυτερα εσωτερικό?

 

thanks για τις συμβουλες!

Η δημοπρασια ηταν αυτη:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=140270438899&ssPageName=ADME:L:EOISSA:GB:1123

Σε Ελλαδα θεωρω λιγο απιθανο να μπορουσα να το πουλησω.

Στο ebay πουληθηκε πανευκολα και σε καλυτερη τιμη απο οτι ελπιζα.

Ολο και καποιος τρελος θα το θελει για ανταλλακτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και εγω κατι που αφορα πωληση (για να μην ανοιγω νεο thread).

Μολις εκλεισε η δημοπρασια ενος φορητου υπολογιστη στο ebay που ειχα βαλει.

Ο νικητης ειναι απο Τσεχία. Με πληρωσε ηδη μεσω paypal.

Η απορια μου αφορα τον αποστολη μέσω ΕΛΤΑ. Επειδη φοβαμαι μην χαθει το πακετο στο υπερπεραν γνωρίζει κανεις πως θα πρέπει να στείλω το πακέτο μεσω ΕΛΤΑ στη Τσεχία? Ως συστημενο? Ετσι υπάρχει καποια εξασφαλιση?

 

Συστημένο και να κρατήσεις τον κωδικό RE (register mail )όπου μπορεί να σου χρειαστεί σε περίπτωση που το θέλει ο αγοραστής.

 

Καλή συσκευασία γιατί θα ταλαιπωρηθεί πολύ στο ταξίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέα. Δυστυχώς δεν μου λειτουργεί το search για να κάνω αναζήτηση. Έχω δυο τρεις απορίες, μετά και την πρώτη μου αγορά μέσω ebay. Πρώτον μέχρι ποια τιμή πληρώνουμε τελωνείο, νόμιμα, χωρίς να χρειάζονται κόλπα με gift κτλ. Αυτό ισχύει και για ταχυδρομεία και για κούριερ; Απο οποιαδήποτε χώρα; Σε ποιες χώρες δεν πληρώνουμε τελωνείο ανεξαρτήτως τιμής;

Επίσης, το έχω ξαναρωτήσει, για επιβεβαίωση, το ups είναι κούριερ έτσι, και το ems είναι του εκάστοτε ταχυδρομείου, και αντιμετωπίζεται όπως και η απλή αποστολή έτσι;

Τέλος, το Standard Int'l Flat Rate Shipping

Service που βλέπω κυρίως σε αντικείμενα απο hong kong, αλλά κι απο Αμερική, τι είναι; Απο hong kong διάβασα οτι καλό είναι το Hong Kong post. Φαντάζομαι το κρατικό ταχυδρομείο; Απο hong kong πόσο διαρκεί η μεταφορά; Αξίζει;

Είναι να πάρω ένα green laser pointer, τιμή 30 δολ., δεν έχω να φοβάμαι τελωνείο έτσι;

Ευχαριστώ πάρα πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...