Προς το περιεχόμενο

Windows Vista: Ενας χαφιες στον υπολογιστη σας


trizoni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι τεχνολογίες DRM στα vista (και στα XP, και στις συσκευές αναπαραγωγής που δεν είναι pc), ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ στο χρήστη να καταναλώνει ψηφιακό περιεχόμενο το οποίο αλλιώς δεν θα ήταν διαθέσιμο από τους παραγωγούς του. Και είναι απόλυτα θεμιτό, ο παραγωγός ψηφιακού περιεχομένου να θέλει να ελέγξει τη διανομή του προϊόντος του. (Παραγωγές σαν το LOTR κόστισαν 3 δισ. δολλάρια, όσο 5 γέφυρες Ρίου-Αντίρριου, και αυτοί που τα βάλανε από κάπου θέλουν να τα μαζέψουν πίσω) Δικά τους ήτανε τα λεφτά, δικό τους και το έργο, αν θέλουν σου το δίνουνε, αν δεν θέλουν όχι.

 

Το δικαίωμα να ελέγχει την διανομή του προιόντος έχει δωθεί στον παραγωγό από τον νόμο. Και οι νόμοι είναι υποκείμενο λομπαρίσματος. Το να rip-άρεις το DVD του LOTR είναι κάτι τετριμένο. Κι'όμως δεν μπατιρίσανε. Ας μην βγάλουν δισεκατομύρια δισεκατομυρίων, ας βγάλουν απλώς δισεκατομύρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Κάτσε ρε φίλε αν έχω μαγαζί, δεν έχω δικαίωμα να ρίξω πόρτα σε κάποιον που δεν γουστάρω; Φύγε ρε φίλε, δεν θέλω τα λεφτά σου, δεν μου κάνεις για πελάτης. Δημόσια υπηρεσία είμαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε φίλε αν έχω μαγαζί, δεν έχω δικαίωμα να ρίξω πόρτα σε κάποιον που δεν γουστάρω; Φύγε ρε φίλε, δεν θέλω τα λεφτά σου, δεν μου κάνεις για πελάτης. Δημόσια υπηρεσία είμαι;

Φυσικά και δεν έχεις το δικαίωμα. Άνετα μπορεί να σου χώσει μήνυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε φίλε αν έχω μαγαζί, δεν έχω δικαίωμα να ρίξω πόρτα σε κάποιον που δεν γουστάρω; Φύγε ρε φίλε, δεν θέλω τα λεφτά σου, δεν μου κάνεις για πελάτης. Δημόσια υπηρεσία είμαι;

Εσύ το έχεις χάσει τελείως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την ίδια λογική, αυτό είναι το δισκάκι μου, και μπορείς να το δεις μόνο από εξουσιοδοτημένες συσκευές.

(HD ready)

hey, come back to earth buddy!

 

Εξουσιοδοτημένες συσκευές όπως λέμε εξουσιοδοτημένο συνεργείο κι έτσι? Τί λες μωρέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζεις τηλεόραση υψηλής ευκρίνειας αν δεν είναι HDready? Προφανώς κανένας δεν αγοράζει.

 

Και τι είναι το HDready, έχει να κάνει με την ανάλυση; όχι, καμία σχέση. High definition είναι και το παλιό CRT μόνιτορ που έχεις μπροστά σου. HDready θα πει ότι μπορεί να διαπραγματευτεί το κλειδί με τη συσκευή αναπαραγωγής, για να ξεκλειδώσει η αναπαραγωγή σε δισκάκια με προστατευμένο περιεχόμενο.

 

'Ε, για να επιτρέψει το hollywood την αναπαραγωγή BR disks από υπολογιστή, έπρεπε να διασφαλίσει ότι το σήμα δεν θα υποκλαπεί με κάποιον τρόπο.

 

Αν δεν ήταν διασφαλισμένο αυτό, θα ήμασταν στην κατάσταση playstation: Δεν μπορεί να παίξει άλλους δίσκους από τους original.

 

Άλλο αν με τις καινούργιες εξελίξεις το AnyDVD το ξεκλείδωσε. Αν το ξέραν από την αρχή ότι θα ήταν τόσο εύκολο, δεν θα αφήναν αναπαραγωγή από υπολογιστές. Μόνο από BR players και άλλες συσκευές που δεν αλλάζει το λογισμικό τους (firmware)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα άμα αγοράσεις τηλεόραση υψηλής ευκρίνειας αγοράζεις Ηigh Definition tv στα ελληνικά, οπότε γαμώ τη τύχη μου μέσα είναι HD ready. To HD ready δεν είναι ορισμός χαρακτηριστικών, είναι απλά ένα μαρκετίστικο αυτοκόλλητο!

 

Άκου 'κει εξουσιοδοτημένες συσκευές! Να μπορεί να διαπραγματευτεί το κλειδί!! Το σήμα να μη μπορεί να υποκλαπεί σε PC.. cut the crap!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To άρθρο είναι σαν να γράφτηκε από παιδάκια δημοτικού. Καμία λογική αληλουχία παράθεση σκόρπιων ξεκάρφωτων επιχειρημάτων σαν να θέλουν να ρίξουν λάσπη...

Δε διαφωνώ με το όλο concept αλλά ας το κάνουν τουλάχιστον με τον σωστό τρόπο, αυτό το άρθρο είναι σαν να γράφτηκε για την εκπομπή του Ευαγγελάτου.

 

Αυτό γράφτηκε από δυνητικούς επιστήμονες δηλαδή; Αν ναι ελπίζω να παραμείνουν δυνητικοί αν δεν αλλάξουν μυαλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα άμα αγοράσεις τηλεόραση υψηλής ευκρίνειας αγοράζεις Ηigh Definition tv στα ελληνικά, οπότε γαμώ τη τύχη μου μέσα είναι HD ready. To HD ready δεν είναι ορισμός χαρακτηριστικών, είναι απλά ένα μαρκετίστικο αυτοκόλλητο!

 

Άκου 'κει εξουσιοδοτημένες συσκευές! Να μπορεί να διαπραγματευτεί το κλειδί!! Το σήμα να μη μπορεί να υποκλαπεί σε PC.. cut the crap!

Μαρκετίστικο αυτοκόλλητο my ass! και έχεις και 1720 μηνύματα..

HD ready requirements

 

In order to be awarded the label "HD ready" a display device has to cover the following requirements:

 

1. Display, display engine

* The minimum native resolution of the display (e.g. LCD, PDP) or display engine (e.g. DLP) is 720 physical lines in wide aspect ratio.

2. Video Interfaces

* The display device accepts HD input via:

o Analog YPbPr. “HD ready” displays support analog YPbPr as a HD input format to allow full compatibility with today's HD video sources in the market. Support of the YPbPr signal should be through common industry standard connectors directly on the HD ready display or through an adaptor easily accessible to the consumer; and:

o DVI or HDMI

* HD capable inputs accept the following HD video formats:

o 1280x720 @ 50 and 60Hz progressive scan (“720p”), and

o 1920x1080 @ 50 and 60Hz interlaced (“1080i”)

* The DVI or HDMI input supports copy protection (HDCP)

 

The following technical references apply to the above descriptions:

 

DVI: DDWG, “Digital Visual Interface”, rev 1.0, Apr 2, 1999 as further qualified in EIA861B, “A DTV Profile for Uncompressed High Speed Digital Interfaces” May 2002, furthermore allowing both DVI-D and DVI-I connectors, requiring compliance to both 50 and 60Hz profiles, and requiring support for both 720p and 1080i video formats.

 

HDMI: HDMI Licensing, LLC, “High-Definition Multimedia Interface”, rev.1.1, May 20, 2004

 

HDCP: Intel, “High-Bandwidth Digital Content Protection System”, rev 1.1, June 9, 2003.

 

(NB: on DVI HDCP rev 1.0 will apply)

Alternatives to HD ready TVs

 

Many PCs and laptops are actually more HD ready, in the true sense of the phrase, than the HD ready label requires. They will not, however, qualify for the HD ready label, unless they also meet the connector requirements.

 

Any sufficiently fast computer with a 1280x720 or higher resolution display is capable of displaying HD video, even though computers are generally not advertised as such. This video may come from the Internet, data files, or a DTV tuner card. The Internet already offers some HD content, like movie trailers available for free download from Apple Inc..

 

Πάρε εσύ και βγάλε σήμα blue ray του hollywood από τη vga έξοδο. Με τη δικιά σου κάμερα βγάζεις όμως.

 

Δεν θα υποκλαπεί με την έννοια να το αντιγράψεις χρησιμοποιώντας την παλιά και ευρέως χρησιμοποιούμενη analog hole

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To άρθρο είναι σαν να γράφτηκε από παιδάκια δημοτικού.
Το άρθρο γράφτηκε με την προτροπή ενός ανθρώπου που μιλάει 11 ξένες γλώσσες και γράφει σε 9 από αυτές (κάνοντας όχι περισσότερα από "1 ορθογραφικά λάθη ανά 10.000 λέξεις" όπως λέει ο ίδιος) αν σε ενδιαφέρει πραγματικά. Το άρθρο αυτό προέρχεται από μια εφημερίδα στην οποία είναι αρχισυντάκτης αυτός ο τύπος, και δεν είναι του δημοτικού.

 

Επίσης, στο σύνολό τους τα τεχνικά μέρη του κειμένου, που βρίσκονται εντός εισαγωγικών προέρχονται από άρθρο του Free Software Foundation, αν σου λέει κάτι.

 

Μπορεί κάποιος να πει πως επικαλούμαι ττις αυθεντίες, και καλά θα πει γιατί αυτό ακριβώς κάνω. Αν εξακολουθείς να υπερασπίζεσαι αυτό που είπες, τότε μόνο 2 είναι τα ενδεχόμενα: ή αδυνατείς να καταλάβεις (ως δυνατότητα να καταλαβαίνεις, άρα να σκέφτεσαι) ή κάτι σε συνδέει (οικονομικά ή ψυχολογικά) από την MS.

 

...ή σε ερεθίζει το "αριστερή" στο όνομα της κίνησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα νήμα για τα κακά Vista της κακής Microsoft. Νισάφι πια ρε παιδιά. Έχουμε συζητήσει (και τσακωθεί) για αυτό το θέμα πάνω από 20 φορές. Όποιος τα γουστάρει τα αγοράζει, όποιος δεν τα γουστάρει τα προσπερνάει. Γιατί αυτή η λύσσα να πείσουμε ότι τα Βίστα είναι ασφαλή ή το αντίθετο;

Ένα προϊόν είναι με πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα απέναντι στα ανταγωνιστικά του είναι και τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ διαβάστε για το DRM (πνευματικά δικαιώματα κτλ..)

Εδώ διαβάστε για το Windows Genuine Advantage (Αυθεντικά Windows και καταπολέμηση της πειρατείας από τη Microsoft)

Εδώ διαβάστε για το Antispyware που λέγεται Windows Defender

 

Το άρθρο είναι σαν να απευθύνεται σε άτομα τελείως άσχετα με υπολογιστές, και φυσικά είναι τέρμα επικινδυνολογικό και παραπλανητικότατο:

"..δίνεις δικαίωμα στο Microsoft να διαγράψει προγράμματα από τον υπολογιστή σου..." -> Έτσι δουλεύουν τα antispyware (και τα antivirus, όλων των εταιριών). Βρίσκουν προγράμματα ή στοιχεία χαρακτηρισμένα ώς spyware, malware ή virus και τα διαγράφουν. Που είναι το περίεργο;

 

"συναινείς να παρακολουθείσαι από τη Microsoft μέσω του συστήματος Windows Genuine Advantage" -> Να παρακολουθείσαι... έτσι θα τρομάξουν οι αναγνώστες.... έλεος. Όλοι ξέρουμε τι κάνει το Windows Genuine Advantage. Άκου να παρακολουθείσαι από τη Microsoft μέσω του συστήματος Windows Genuine Advantage... απλά για γέλια.

 

To άρθρο είναι σαν να γράφτηκε από παιδάκια δημοτικού

Το άρθρο είναι σαν να γράφτηκε για παιδάκια δημοτικού :mrgreen:

 

Δε διαφωνώ με το όλο concept αλλά ας το κάνουν τουλάχιστον με τον σωστό τρόπο, αυτό το άρθρο είναι σαν να γράφτηκε για την εκπομπή του Ευαγγελάτου.

Συμφωνώ επίσης. Πολύ προχειροδουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...