Προς το περιεχόμενο

austrumi mini distro < 50mb με ελληνικά!


gtroza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 5 μήνες μετά...

Την βρήκα μέσα στο dvd του LinuxFormat που έδιναν στο κιόσκι "hellug" στην dte της περασμένης εβδομάδας. Είναι πραγματικά εξαιρετικά ενδιαφέρουσα προσπάθεια - εντυπωσιάστηκα που ελευθερώνει το οπτικό μόλις ανεβάσει γραφικό περιβάλλον κ που γράφει σε ntfs partitions!

 

Μία ερώτηση: πώς μπορεί να κάνει blind dial με το kppp (για σύνδεση internet με modem)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω εγκατεστημένο εδώ και 2 μήνες σε ένα pc που τρέχει στα 266MHz με 128MB RAM. Δεν πετάει κι όλας, αλλά δεν τρέχει τίποτα άλλο ισάξιο, αξιοπρεπέστερα.

 

Μερικές ενστάσεις μόνο, ικανές να με κάνουν να το αλλάξω με κάτι άλλο:

 

1) Ο window manager (elmf) που είναι προεγκατεστημένος, είναι σαφώς υποδεέστερος σε σχέση με άλλους εξίσου minimal, όπως ο icewm που χρησιμοποιεί το puppy linux.

 

2) Μου έχει κολλήσει επανηλλειμένως.

 

3) καλά λέγεται ότι έχει υποστήριξη ελληνικών, αλλά το "πλήρη" σε εμένα δεν ισχύει. Μέχρι τώρα, δεν έχω καταφέρει να δω ελληνικά από το Austrumi μέσω ssh στον server μου. Επίσης, διαπίστωσα, ότι στο terminal, ΔΕΝ μπορείς να γράψεις ελληνικά.

 

4) Η προεπιλεγμένη εγκατάσταση, κάνει το σύστημα να boot-άρει με συδεδεμένο τον root και όχι τον χρήστη.

 

5) Δεν υπάρχει package manager όπως πχ στο puppy.

 

6) Δεν υποστηρίζει shutdown!!! Στο κλείσιμο, που βγάζει οθόνη, ότι πρέπει να κλείσω το pc, ενώ σε άλλα Linux που δοκίμασα με shutdown κλείνει!!!

 

7) Δεν υπάρχει το man (προφανώς για λόγους μείωσης του όγκου, αλλά όπως και να έχει, λείπει)

 

 

Για όλα αυτά, σκέφοτμαι να κάνω εγκατάσταση στον σκληρό, του puppy linux 3.01 που βγήκε πριν από λίγο καιρό. Δυστυχώς, από το LiveCD του δεν υπάρχει κάποιος συμβατικός τρόπος εγκατάστασης στον σκληρό δίσκο, αλλά πρέπει να κατεβάσει κανείς άλλο puppy linux CD. Επίσης διάβασα πως για να έχει κάποιος ελληνικά, αρκεί να γράψει στο /.fonds μια ελληνική γραμματοσειρά. Έχει package manager και είναι σχετικά πιο πλήρες από το austrumi. Έχει βέβαια και το διπλάσιο μάγεθος (98ΜΒ) αλλά νομίζω πως έχει μικρότερες απαιτήσεις από το Austrumi. Άλλωστε, το "διπλάσιο" σε αυτά τα μεγέθη είναι ούτως η άλλως ελάχιστο ακόμα και για το μιρκότερο USB stick.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

g1annis

κρίνεις ένα 2cv, με απαιτήσεις χρήστη mercedes !:-)

 

Επίσης διάβασα πως για να έχει κάποιος ελληνικά, αρκεί να γράψει στο /.fonds μια ελληνική γραμματοσειρά.

 

έχω περάσει ελληνικά σε ένα puppy (2.13 νομίζω) σε usbstick, αλλά δεν θυμάμαι τι ακριβώς έκανα

θα το τρέξω καποια στιγμή και θα γράψω

 

nemos

Μία ερώτηση: πώς μπορεί να κάνει blind dial με το kppp (για σύνδεση internet με modem)?

με το Austrumi, συνδέθηκα μόνο με ethernet

με netmod, ή και το εσωτερικό modem σε ένα presario δεν μπόρεσα

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...