Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft μας ενημερώνει ότι πλέον οι servers διώχνουν το linux και βάζουν Windows!


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Our Server is now immune to every virus on this planet! We use windows and 50 different antivirus and antispyware softwares! It cost some tens of hundred's of dollars but what e heck, we use windows! We have a nice GUI!

Micky, IT Manager of the local kinder garden.

 

 

Μπράβο τους όμως που το κάνουν αυτό. Εγώ θα ντρεπόμουν να συγκριθώ με κάτι που μοιράζεται δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω τις γνώσεις για να κρίνω πόσο καλοί είναι οι windows servers (αν και τα 2000NT που είχα κάποτε ήταν πράγματι σταθερό σύστημα) αλλά νομίζω πως το γεγονός ότι σχεδόν 80% (κάπου είχα διαβάσει κάτι τέτοιο) των μεγάλων servers παγκοσμίως πατάνε σε linux, κάτι λέει.

 

Αυτό που με κάνει να μην πολυπιστεύω όσα έγραφε το άρθρο, είναι ότι η είδηση αυτή, ότι δηλαδή οι εταιρίες το γυρνάνε από linux σε windows, προέρχεται από την ίδια τη Microsoft και όχι από κάποια στατιστική έρευνα ή κάποιον οργανισμό κλπ.

 

Δε ξέρω πόσο είναι αξιόπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατηγορία White Papers, η μοναδική που θα έπρεπε να απασχολήσει κάποιον, είναι ελεεινά φτωχή για προϊόντα τέτοιου βεληνεκούς. Τα περισσότερα δεν είναι καθόλου τεχνικά, και άλλα είναι επιφανειακά ή λένε μισές αλήθειες.

 

Περίμενα μια κάπως σοβαρή προσπάθεια αντιπαράθεσης των τεχνολογιών που χρησιμοποιεί η Microsoft και αυτών που χρησιμοποιούν τα Unixοειδή ως προς τα χαρακτηριστικά, τις επιδόσεις, την αξιοπιστία, την συμβατότητα, την ασφάλεια και το κόστος, από άτομα που είναι εξοικειωμένα και με τους δύο κόσμους και έχουν κάνει τις βέλστιστες δυνατές επιλογές. Αντί αυτού είδα μια φτωχή συλλογή αμφισβητήσιμων άρθρων γραμμένων από την οπτική χρηστών εξοικιωμένων μόνο με Windows (οι οποίοι κρέμονται από το support της SUSE και της REDHAT) ή αναλυτών marketing.

 

ΥΣ. Φυσικά και αν ακόμη όλες οι εταιρίες χρησιμοποιούσαν Windows για τη δικτυακή τους υποδομή αυτό δε θα σήμαινε ότι τα Windows είναι το καλύτερο δικτυακό λειτουργικό, όπως δεν ισχύει ότι τα Windows είναι το καλύτερο λειτουργικό για desktop επειδή τα περισσότερα PC έχουν Windows. Όπως έλεγε ένας καθηγητής στο γυμνάσιο, "αν αύριο όλοι οι άλλοι πάνε να πηδήξουν απ' το παράθυρο δε σημαίνει ότι θα πάτε κι εσείς". :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και αν ακόμη όλες οι εταιρίες χρησιμοποιούσαν Windows για τη δικτυακή τους υποδομή αυτό δε θα σήμαινε ότι τα Windows είναι το καλύτερο δικτυακό λειτουργικό, όπως δεν ισχύει ότι τα Windows είναι το καλύτερο λειτουργικό για desktop επειδή τα περισσότερα PC έχουν Windows.
Όταν το έγραφα σκεφτόμουν το οξύμωρο. Αλλά είναι διαφορετική η σύγκριση ανάμεσα στις μεγάλες εταιρίες και στους απλούς χρήστες: Υποτίθεται πως οι μεγάλες εταιρίες, ας το πούμε καλύτερα, οι πρωτοποριακές ως προς την επαναστατικοποίηση των μέσων παραγωγής τους είναι αναγκασμένες για λόγους ανταγωνισμού, ελάττωσης του κόστους, επένδυσης στην έρευνα κλπ να επενδύσουν στο πρωτοποριακό, στο ΚΑΛΥΤΕΡΟ ας πούμε. Οπότε αν το στατιστικό σου δείγμα περιλαμβάνει τέτοιους χρήστες (εταιρίες των μεγάλων "ιντερνετικών" servers πχ) τότε όντως το ευρύτερα χρησιμοποιούμενο, κατά τη γνώμη μου, μάλλον υποδεικνύει το καλύτερο.

 

Άλλωστε, όλα τα νέα μοντέλα παραγωγής, αρχικά εφαρμόζονται στις πρωτοπόρες εταιρίες, κράτη κλπ και αν είναι πετυχημένα, τότε υιοθετούνται καθολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Microsoft μας ενημερώνει ότι πλέον οι servers διώχνουν το linux και βάζουν Windows!

 

XAXAXAAAAAA!!! Ας γελάσω!!!! Καλά καθίστε να βγουν οι πρώτοι ιοι κ θα τα πουμε!!! ΧΑΧΑΧΑ. Και 50 antivirus!!!! ΧΑ κατάλαβα τι server θέλει για να παίξει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το έγραφα σκεφτόμουν το οξύμωρο. Αλλά είναι διαφορετική η σύγκριση ανάμεσα στις μεγάλες εταιρίες και στους απλούς χρήστες: Υποτίθεται πως οι μεγάλες εταιρίες, ας το πούμε καλύτερα, οι πρωτοποριακές ως προς την επαναστατικοποίηση των μέσων παραγωγής τους είναι αναγκασμένες για λόγους ανταγωνισμού, ελάττωσης του κόστους, επένδυσης στην έρευνα κλπ να επενδύσουν στο πρωτοποριακό, στο ΚΑΛΥΤΕΡΟ ας πούμε. Οπότε αν το στατιστικό σου δείγμα περιλαμβάνει τέτοιους χρήστες (εταιρίες των μεγάλων "ιντερνετικών" servers πχ) τότε όντως το ευρύτερα χρησιμοποιούμενο, κατά τη γνώμη μου, μάλλον υποδεικνύει το καλύτερο.

Ναι αλλά αυτό εγώ δε το ξέρω και δε μπορώ να το διαπιστώσω! Δεν ξέρω τι ιδιαίτερες απαιτήσεις μπορεί να είχε το δίκτυο της Α εταιρίας, τι ειδίκευση είχε το προσωπικό της, γενικά ποιοι δευτερογενείς παράγοντες συντέλεσαν στην επιλογή της. Το μόνο που μπορώ να εμπιστευτώ είναι τα δικά μου συμπεράσματα (τα οποία θα πρέπει να βασιστούν αποκλειστικά στα τεχνικά χαρακτηριστικά των λύσεων, τις δικές μου ανάγκες και τους δικούς μου πόρους).

 

Άλλωστε, πόσες μεγάλες εταιρίες χρησιμοποιούν για τους workstations των υπαλλήλων τους Linux/Unix; Αυτό σημαίνει ότι τα windows είναι καλύτερο λειτουργικό για workstations;

 

Για διάφορους "συγκυριακούς" (γκουχου) λόγους που δεν έχουν σχέση με τα τεχνικά χαρακτηριστικά των windows, μπορεί όντως να είναι η καλύτερη/ασφαλέστερη/οικονομικότερη μεσοπρόθεσμα επιλογή από τη μεριά της διοίκησης μιας εταιρίας, όμως αυτό είναι τελείως διαφορετικό από το να λέγαμε ότι τα windows είναι καλύτερο λειτουργικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τμήμα της σχολής μου έχει δίκτυο που στηρίζεται σε Windows 2000 server

και κάτι που αντιμετωπίζουμε κάθε μέρα είναι το πολύ κακό usb system τους,

σέρνεται παιδιά...ρώτησα τους admin τι συμβαίνει και μου είπαν οτι δεν υποστηρίζουν σωστά το protocol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το USB το χει εφεύρει η Microsoft με κάποιες άλλες εταιρίες (και μάλιστα πολλοί παραπονιούνται ότι δεν το έχει τεκμηριώσει σωστά). Αν κάποιο λειτουργικό μπορεί να το υποστηρίξει βέλτιστα είναι τα Windows. Μήπως δεν έχουν εγκατασταθεί καλά οι drivers και παίζει σαν USB v1 (OCHI/UCHI)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το λες,πάντως και σε 'μένα περίεργο φαίνεται,Μπορεί να είναι και επιλογή που σου παρέχει το λειτουργικό ή του λογισμικού του server για πιο ελεγχόμενη ροή data για να μην συμβεί depletion πόρων στο δίκτυο σε ώρες αιχμής.Θα το κοιτάξω πάντως,για να μάθω κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα είδατε τα ψάρια. Αυτοί προσπαθούνε να μας ψαρόσουνε πάλι όπως πολλές άλλες φορές. Αλλά δεν σφάξανε. Αν και αυτό το μύνημα το στέλνω από Windows (από την δούλεια) δεν θα άλαζα με τίποτα τα Linux για έναν από τους ποιό απλούς λόγους. Στα Linux ότι πρόβλημα και να βρείς μπορείς απλά με ένα ψάξιμο για την αιτία του προβλήματος να το φτιάξεις, ενώ στα Windows υπάρχουν πολλές φορές κάποια προβλήματα που δεν ξεπερνιούνται με τίποτα. Απλό ???? :wink::-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...