Προς το περιεχόμενο

Διανομές LINUX


pusher

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, αλλά θέλει κάποιες σχετικές γνώσεις. Πιο εύκολο είναι να εγκαταστήσεις την άλλη έκδοση (30min/εγκατάσταση περίπου). Μπορείς να τις δεις όλες εν λειτουργία από live-cd, χωρίς να κάνεις εγκατάσταση και να επιλέξεις ποια θέλεις να εγκαταστήσεις. Απλά boot-άρεις από το live-cd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να το προσθέσεις, και μετά να μπεις σ' αυτό επιλέγοντας το στο login. Αν έχεις για παράδειγμα ubuntu και θέλεις να βάλεις και kde δίνεις στην κονσόλα την εντολή

 

sudo aptitude update && sudo aptitude install kubuntu-desktop

 

Περισσότερα, εδώ...

 

http://www.psychocats.net/ubuntu/kde

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά θέλει κάποιες σχετικές γνώσεις. Πιο εύκολο είναι να εγκαταστήσεις την άλλη έκδοση (30min/εγκατάσταση περίπου). Μπορείς να τις δεις όλες εν λειτουργία από live-cd, χωρίς να κάνεις εγκατάσταση και να επιλέξεις ποια θέλεις να εγκαταστήσεις. Απλά boot-άρεις από το live-cd.

 

Ναι τα έχω υπόψιν μου αυτό για τα live CDs. Πριν κάνω άλλη μία ερώτηση να ευχαριστήσω όλους όσους απάντησαν και θα απαντήσουν στις ερωτήσεις μου. Έπρεπε να το είχα κάνει νωρίτερα. Είστε όλοι πολύ κατατοπιστικοί.

 

Ερώτηση: Που θα ψάξω για drivers της κάρτας γραφικών μου, ήχου και περιφερειακών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις nvidia ή ΑΤΙ δεν χρειάζεται τα έχει μέσα το ubuntu όπως και για πολλές άλλες (intel). Γενικά στο linux θα δεις ότι πολλά πράγματα είναι πολύ πιο λογικά και εύκολα. Για τις περισσότερες εφαρμογές η εγκατάσταση γίνεται μέσα από το Synaptic... Καλή αρχή !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα περισσότερα δεν θα χρειαστείς ξεχωριστό driver, υποστηρίζονται οι περισσότερες συσκευές εγγενώς από το λειτουργικό ή υπάρχει ο driver στα repositories της διανομής. Αν τώρα χρειαστεί κάτι έξτρα εξαρτάται από τη συσκευή αν θα το βρεις ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρώτηση: Που θα ψάξω για drivers της κάρτας γραφικών μου, ήχου και περιφερειακών;

 

Δε χρειάζεται να ψάξεις :) . Ένα κλικ στο administrator menu και εγκαθίστανται αυτόματα μέσω Internet...

 

Simplicity and beauty....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...