Προς το περιεχόμενο

Τι Διανομη να διαλεξω για ενα Ταρατσο PC


ntaryl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

παιδια αποφασισα να φτιαξω και εγω ενα ταρατσοpc .Εχω 2 επιλογες η ενα Celeron500 η ενα pentium 333 τα οποια θα τα εφοδιασω με 2 ασυρματες καρτες τισ D-link .

Αυτο που θελω να μαθω ειναι ποια διανομη να προτιμησω .Ειμαι σχεδον ασχετος με αυτα .

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pc, τι εργασίες θα εκτελεί; Θα σου πρότεινα να βάλεις Arch Linux πού είναι i686 optimized και είναι πολύ απλό σαν διανομή με πολύ καλό wiki. Μια άλλη επιλογή θα ήταν το Slackware ή Gentoo. Υπάρχουν βέβαια και οι μινιμαλιστικές διανομές όπως το PuppyLinux. Αν θέλεις απλώς ένα firewall υπάρχει το SmoothWall. Δες στο http://distrowatch.com/. Οι επιλογές σου είναι πάρα πολλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tinyXP

why?

1) windows XP

2) pio grigora apta linux

 

ta trexw se pentium 3 500mhz kai ram nomizw 128mb (?) kai to pc petaei...

 

Για παιχνιδομηχανή είναι πολύ καλά. Όταν θα χρειαστεί όμως να στήσει κάποιον DNS ή Http ή FTP κ.τ.λ. server; Θα πρέπει να ξεκινήσει services που είναι κλειστά στα tiny και το σύστημα... Επίσης σε PIII @ 500 Mhz με 128 mbytes μνήμη μπαίνει κανονική διανομή Linux χωρίς περικοπές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια

η μνημη ειναι 128 η 256

αλλα απο εκει και περα προτιμω μια διανομη linux ετσι ωστε το μηχανημα αφου ειναι παλιο να μην ζοριζεται

Αυτη την στιγμη θα ειναι ενα απλο ταρατσα pc αλλα αργοτερα θα ερθει και ο FTP.

Καλο βραδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πρόκειται να γίνει ταρατσοPC για να συνδε8είς στο ασύρματο (TWMN, AWMN etc) τότε χρειάζεσαι LINUX και συγκεκριμένα το MICROTIC ώστε να τον κάνεις ρούτερ που θα δουλεύει σαν client και 8α σου περνάει τα δεδομένα.

Είναι λίγο περίεργο σαν ρύθμιση αλλά κάποθ έχω και ενα - δύο βιντεάκια που δείχνουν ρυ8μίσεις plus και κάποιο pdf.

 

Αν πάλι δεν παίζει τέτοια φάση... γιατί θα πρέπει να πάει στην ταράτσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια

με την ενοια ταρατσο pc ενοω ενα υπολογιστη το οποιο θα αποτελειται απο τα βασικα(motherboard,hdd,pci cards)Θα εχει επανω 2 ασυρματες καρτες οι οποιες θα καταληγουν σε 2 Acess point .Το ερωτημα ειναι ποια διανομη να δαλεξω ετσι ωστε να ειναι καλυτερη πιο ελαφρια και να μπορει να αναγνωρισει το Hardware .

Good afternoon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...