Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση ίντερνετ απο άσχετο με Linux


pisio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοώ να το στήσεις ώστε να δουλεύει 24/24ωρο σαν router. Ήδη έστησες το Linux σου να κάνει routing, δεν είναι καθόλου διαφορετικό αυτό που θα κάνεις στο άλλο PC. Το μόνο που θα χρειαστείς είναι 2 κάρτες δικτύου (μπορείς να τις βρεις με γύρω στα 5 ευρώ η μία).

 

Απλά αν σε ενοχλεί το μέγεθός του ή ο θόρυβός του, μπορείς να το τοποθετήσεις σε κάποιο μικρότερο κουτί και να βάλεις τους ανεμιστήρες του να λειτουργούν σε λιγότερες στροφές, γι αυτό ανέφερα τις ιδιοκατασκευές. :)

 

Εγώ το έχω βγάλει σε μια ντουλάπα έξω στη βεράντα και κάνει αυτή τη δουλειά, οπότε δε με ενοχλεί ούτε το μέγεθος ούτε ο θόρυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

nske έχω έναν παμπάλαιο υπολογιστή στην αποθήκη (Pentium 3) που δεν τον χρισιμιποιώ

 

Τι λες τώρα! Εγώ δύο Pentium III @ 900 και 800 MHz υπερχρονισμένους έχω για βασικούς υπολογιστές (και έναν Pentium II @ 333 MHz για πειράματα)! "Κομμάτια" πάνε με ArchLinux. Ανάστησε τον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες τώρα! Εγώ δύο Pentium III @ 900 και 800 MHz υπερχρονισμένους έχω για βασικούς υπολογιστές (και έναν Pentium II @ 333 MHz για πειράματα)! "Κομμάτια" πάνε με ArchLinux. Ανάστησε τον!

 

xaxaxax θα το ξεθάψω άμα είναι !!!!!

 

Μόλις αγόρασα router Fritz Box 2170

 

Το σύνδεσα και όλα μια χαρά. Του έδωσα τα στοιχεία μου και μπαίνει κανονικά στο ίντερνετ :-D

 

Διάβαζα το pdf που δίνουνε με το cd και έλεγε ότι τώρα άμα συνδέσω και δεύτερο pc με το Fritz box θα μπαίνει κατευθείαν στο ίντερνετ

 

Άνοιξα το pc με τα linux αλλά δεν μπαίνει ίντερνετ :( :(

 

τί πρέπει να κάνω

 

ά και κάτι ακόμα. κατά την εγκατάσταση του cd του Fritz box μου είπε ότι πρέπει να πέρνει αυτόματα ip και όχι σταθερή.

 

εγώ είχα την 192.168.0.1 όταν δοκιμάζαμε τισ προάλλες και τώρα το άλλαξα σε αυτόματη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκυρο το παραπάνω πόστ μου.

 

Κοίταξα την πρώτη σελίδα nske στην οποία λές για router πώς γίνεται

 

έκανα την πρώτη μέθοδο, όχι αυή με το dhcp

 

βασικά απλά έδωσα στην κονσόλα την παρακάτω εντολή

 

ifconfig eth0 IP p.x 192.168.0.2 mask 255.255.255.0

 

και κατευθείαν μπείκε στο ίντερνετ. τίποτα άλλο δεν χριάστηκε να κάνω

 

έψαξα να βρώ τον φάκελο ή αρχείο /etc/network/interfaces

 

αλλά μόνο τον etc βρίσκω τον network δεν τον βρίσκω :-? ώστε να τον τροποποιήσω για να μην χριάζεται κάθε φορά να δίνω την εντολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...