Προς το περιεχόμενο

Αυτόματη σύνδεση ADSL σε KDE. Γίνεται?


windward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Έχω Mandriva 2007 και το κλασσικό Sagem (usb-modem) της Otenet. Η συνδεση γίνεται πληκτρολογώντας σε κονσόλα:

 

sudo /sbin/modprobe pppoatm

cd /etc/ppp/peers

sudo pppd call ueagle-atm

 

Μόνο τότε δείχνει το εικονίδιο κάτω δεξια ότι υπάρχει σύνδεση (από τον οδηγό σύνδεσης δεν αναγνωρίζεται το modem)

 

Γίνεται με κάποιο άλλο τρόπο να συνδέομαι αυτόματα με την είσοδο μου?

Αν κάποιος ξέρει και έχει τη διάθεση, ας προτείνει παρακαλώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να βάλεις αυτές τις εντολές στο /etc/rc.d/rc.local ώστε να εκτελούνται με την εκκίνηση του λειτουργικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να βάλεις αυτές τις εντολές στο /etc/rc.d/rc.local ώστε να εκτελούνται με την εκκίνηση του λειτουργικού.

 

 

 

Οκ, δουλεύει! Ευχαριστώ πολύ για την άμεση βοήθεια! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nske

απαντάς πριν κάνουν την ερώτηση !:-D

 

windward

(από τον οδηγό σύνδεσης δεν αναγνωρίζεται το modem)

περίεργο πάντως, γιατί η διανομή Mandriva 2006, ήταν σχεδόν η μόνη που το αναγνώριζε με "το καλημέρα"

 

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περίεργο πάντως, γιατί η διανομή Mandriva 2006, ήταν σχεδόν η μόνη που το αναγνώριζε με "το καλημέρα"

 

Άσε, γιατι έχω παιδευτεί πολύ μεχρι να τα καταφέρω. Έχω το καταραμένο eagleIV chipset, για το οποίο άργησε να βγεί driver. Έχω διαβάσει ότι κάποιες διανομές είχαν το eagle-usb στον πυρήνα, αλλά υποστήριζε μέχρι το eagleIII. Πάντως εμένα στο network configuration βγάζει ότι δεν εντοπίζεται ADSL συσκευή. Επειδή είναι usb? Δεν είμαι και ειδήμων στο Linux..τώρα το παλεύω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...