Προς το περιεχόμενο

Αστικοι Μυθοι...


Mijithroulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό βασικά είναι μισαντερστάντινγκ...

το θέμα είναι να μην μπεις στη θάλασσα και κολυμπήσεις έντονα γιατί μετά το φαγητό το στομάχι σου είναι γεμάτο και δεν θα την παλέψει η καρδούλα σου (όπως άλλωστε και κάθε είδους άσκηση μετά το φαγητό απαγορευεται).

 

Πρέπει πρώτα να χωνέψεις γιατί μόλις έχεις φάει όλος σου ο οργανισμός λειτουργεί προς τη χώνεψη.

Δεν είναι οτι θα σε τραβήξει κάτω το πολύ φαγητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 211
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Επισκέπτης

Δεν είναι μόνο η άσκηση. Η θάλασσα είναι κρύα και ο οργανισμός ζεσταίνεται αυξάνοντας την κυκλοφορία του αίματος. Βάλε και την αυξημένη κυκλοφορία που έχεις λόγω της λειτουργίας της πέψης, βάλε και την αυξημένη κυκλοφορία που έχεις λόγω της άσκησης, ε, δε θέλει και πολύ να πάθεις καρδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα ισχυει οτι αν φας και μετα πας και πεσεις στην θαλασσα θα πας στον πατο????πως μπορει να ισχυει κατι τετοιο?δηλ τοσο πολυ σε βαραινει το 1,5 κιλο φαγητου (το πολυ ) που θα φας ωστε να μην μπορεις να κολυμπησεις?αν ξερει κανεις ας απαντησει

 

 

Λοιπόν, έχοντας φάει, το στομάχι απαιτεί πολύυυυ αίμα για να δουλέψει στην χώνεψη.

 

Όταν γυμνάζεσαι από την άλλη, ο εγκέφαλος με τη σειρά του θέλει πολύ αίμα (για οξυγόνωση κ.τ.λ. )

 

Αν λοιπόν φας και πας αμέσως να κολυμπήσεις (ή γενικότερα, ασκηθείς) το στομάχι λόγω βαρύτητας παίρνει όλο το αίμα και ο εγκέφαλος μένει με το "θέλω και γω"

 

Επικίνδυνα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έχοντας φάει, το στομάχι απαιτεί πολύυυυ αίμα για να δουλέψει στην χώνεψη.

 

Όταν γυμνάζεσαι από την άλλη, ο εγκέφαλος με τη σειρά του θέλει πολύ αίμα (για οξυγόνωση κ.τ.λ. )

 

Αν λοιπόν φας και πας αμέσως να κολυμπήσεις (ή γενικότερα, ασκηθείς) το στομάχι λόγω βαρύτητας παίρνει όλο το αίμα και ο εγκέφαλος μένει με το "θέλω και γω"

 

Επικίνδυνα πράγματα.

 

οχι τοσο η βαρυτητα...

εγκεφαλος? εννοεις τους μυες εκτος αν οι γιατροι προτεινουν αποχη απο το διαβασμα για κανα 3ωρο μετα το γευμα:!:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, ο εγκέφαλος δεν αιματώνεται; Αυτό που έγραψα εννοώ, αυτό ξέρω.

 

 

Έλα λολ, αν αρχίσεις το διάβασμα, προφανώς δεν έχει τις ίδιες απαιτήσεις ο εγκέφαλος όσο αν αρχίσεις τη γυμναστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα το προβλημα ειναι οτι δεν εχουμε αρκετο αιμα να για να δουλευει το πανω και κατω κεφαλι ταυτοχρονα, οταν παιζει και το χερι αστα να πανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, ο εγκέφαλος δεν αιματώνεται; Αυτό που έγραψα εννοώ, αυτό ξέρω.

 

 

Έλα λολ, αν αρχίσεις το διάβασμα, προφανώς δεν έχει τις ίδιες απαιτήσεις ο εγκέφαλος όσο αν αρχίσεις τη γυμναστική.

 

η αιμάτωση του εγκεφάλου δεν επιρεάζεται από το πόσο έντονα δουλεύει:smile:

Όσο και να τον κουράσεις (πχ με διάβασμα) οι ανάγκες του σε αίμα δεν αυξάνονται. Αντίθετα, όταν ταλαιπωρείς τους μυς (με άσκηση) ή το στομάχι (με μασαμπούκα) οι ανάγκες τους σε αίμα αυξάνονται ραγδαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αιμάτωση του εγκεφάλου δεν επιρεάζεται από το πόσο έντονα δουλεύει:smile:.

 

Αυτό πάει στο διάβασμα που λέει ο σπαρτακος.

 

 

 

Όταν γυμνάζεσαι όμως έχει παραπάνω απαιτήσεις σε αίμα και ο εγκέφαλος, αυτό έλεγα εγώ.

 

Έχω και πηγή (ha, in ur face) :razz: Από το βιβλίο του κυκλοφορικού

 

 

 

 

Document_20070627_002624_0.jpg

 

 

Διαφωνείς με αυτό που έγραψα για το κολύμπι και το φαγητό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...