Προς το περιεχόμενο

Πού είναι ο σκληρός;


fraggiskos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρα!

Είχα στον υπολογιστή μου windows XP και Linux SUSE 9.1 και λειτουργούσαν και τα δύο κανονικά. Αργοτερα διέγραψα και τα δύο γιατι είχα κάποιο πρόβλημα με τα windows και ξαναπέρασα τα ίδια λειτουργικά απο την αρχη. Τώρα όμως τα Linux δεν βλέπουν τον παρτίσιον των windows και έτσι δεν μπορώ να δώ τα αρχεία μου(πρίν το έβλεπαν κανονικα)

 

Καμια ιδέα;

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρα!

Είχα στον υπολογιστή μου windows XP και Linux SUSE 9.1 και λειτουργούσαν και τα δύο κανονικά. Αργοτερα διέγραψα και τα δύο γιατι είχα κάποιο πρόβλημα με τα windows και ξαναπέρασα τα ίδια λειτουργικά απο την αρχη. Τώρα όμως τα Linux δεν βλέπουν τον παρτίσιον των windows και έτσι δεν μπορώ να δώ τα αρχεία μου(πρίν το έβλεπαν κανονικα)

 

Καμια ιδέα;

 

Ευχαριστω!

 

 

 

 

 

man mount

 

kai meta to vazis sto /etc/fstab

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρέπει να βρεις την ονομασία του partition των windows πρώτα, ο τρόπος ονομασίας περιγράφεται εδώ, στο υποκεφάλαιο "Σκληροί δίσκοι". Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εντολή "fdisk -l /dev/όνομα_δίσκου" για να δεις λίστα με όλα τα partitions. Μετά κάνεις όπως είπε ο DimGR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσταρε αν μπορείς το αρχείο /etc/fstab.
/dev/hda2 / reiserfs acl,user_xattr 1 1

devpts /dev/pts devpts mode=0620,gid=5 0 0

proc /proc proc defaults 0 0

usbfs /proc/bus/usb usbfs noauto 0 0

sysfs /sys sysfs noauto 0 0

/dev/cdrecorder /media/cdrecorder subfs fs=cdfss,ro,procuid,nosuid,nodev,exec,iocharset=utf8 0 0

/dev/dvd /media/dvd subfs fs=cdfss,ro,procuid,nosuid,nodev,exec,iocharset=utf8 0 0

/dev/fd0 /media/floppy subfs fs=floppyfss,procuid,nodev,nosuid,sync 0 0

 

Να αλλάξω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...