Προς το περιεχόμενο

Home Network Project


doomx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εισαγωγή:

Μετακομίζω σε νέο σπίτι σε 2 βδομάδες. Το σπίτι έχει υπόγειο, στο ισόγειο είναι καθιστικό, γραφείο, κουζίνα, τραπεζαρία και στον δεύτερο όροφο είναι τα υπνοδωμάτια. Επίσης υπάρχει και μικρή σοφίτα. (Η περιγραφή αφορά συγκεκριμένο λόγο)

 

Υλικό:

Αυτή τη στιγμή έχω ένα φορητό iBook G4 με MacOS 10.4.9, ένα φορητό IBM του 1997 που μόλις φόρεσε Debian Etch 4.0, ένα φορητό Compaq 2100 λιγάκι πιο αξιοπρεπή με Ubuntu Feisty 7.04 και προβλέπεται να πάρουμε και ένα desktop iMac που επίσης θα τρέχει MacOS 10.4.9. Ακόμα υπάρχει ένας usb HP deskjet printer, ένας εξωτερικός σκληρός 120Gb, μία τηλεόραση 34ιν στο γραφείο και home theater στο καθιστικό.

 

Στόχος:

Να αξιοποιηθούν ΌΛΑ τα μηχανήματα σε ένα "σπιτικό" δίκτυο (α- και εν-σύρματο με modem σε broadband cable).

 

Πρόοδος:

Καμία. Είμαι ακόμα στα σχέδια, ως εξής

- To iMac θα είναι στο γραφείο ως το κατεξοχήν pc του σπιτιού.

 

Ιδέες:

- Ένας φορητός στο υπόγειο να κατεβάζει torrents και να μεταφέρονται στον εξωτερικό σκληρό στο τέλος της μέρας ή στο iMac.

- Ένας φορητός ως print server (Αλλά: ο printer μάλλον θα είναι στο γραφείο μαζί με το iMac)

- Το iBook στο καθιστικό να συνδέεται με το Home theater για μουσική και HD video (Αλλά: ο ήχος θα είναι μονοφωνικός σε 6 ηχεία!)

- Ένας φορητός στο κυρίος υπνοδωμάτιο να δείχνει αν έχω καινούργια μαιλ, τον καιρό της ημέρας, ραδιόφωνο και ξυπνητήρι, καθώς και slideshow με φωτογραφίες.

- Ένας φορητός στην κουζίνα για συνταγές μαγειρικής.

 

Έχει κανένας κάνει κάτι από τα παραπάνω; Θέλω να ακούσω εμπειρίες ή άλλες ιδέες.

 

iTunes sharing μεταξύ mac και *nix εδώ http://wiki.mt-daapd.org/wiki/Main_Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...