Προς το περιεχόμενο

Neos sto linux


Mariosxaniaomg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νέος λέμε...με apt-get update από ότι ξέρω...απο το arbitary folder που χρησιμοποιώ τοποθετώντας archives που εχω κατεβάσει αφου τα καψω σε ένα dvd και τα περάσω στον προαναφερόμενο folder(δεν μπορω αμεσα ξέρεις την κατάσταση )όσο για το notify όταν κ αν μου to βγάλει θα το κοιτάξω.Εσυ δηλαδη περιμένεις τα notification allerts για να ενημερώσεις τη κάρτα σου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Pisteyw pws ta win den einai linux kai antistrofa. Oute prokeitai kapoia ekdosh linux na antikatasthsei ta win. 8ema sygkrishs den nomizw pws yparxei h exei nohma. An o ypologisths soy leitourgei opws 8es (win) mhn kaneis to kopo na valeis linux.Eisai linux user giati to logismiko pou xrhsimopoieis einai eley8ero na to tropopoihseis, na to dwseis sto filo soy. sto katw katw kane dual-boot...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω δεν γνωρίζω,αλλά νομίζω ότι είναι λογικό αυτο αν σκεφτείς ότι η μουσικη βιομηχανία είναι ένας κλάδος πού πέφτει μπόλικο χρήμα συνεπώς suites στα win υπάρχουν περισσότερες.Διόρθωσε με αν κάνω λάθος, απο την άλλη το toy story & κάποια άλλα 3d movies έχουν στηθεί πάνω σε Linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω μαζί σου,κοίταξε όμως αν οι γνώσεις κάποιου είναι τόσο εξειδικευμένες,που όπως συνήθως τις αξιοποιεί η θέλοντας να τις αξιοποιήσει σε χρήμα,γιατι αυτη ειναι η δουλεια του ξερω γω ,γιατί όχι? ,εδώ παίρνεις εντελώς δωρεάν ένα καταπληκτικό λειτουργικό,και συν τοις άλλοις σε παροτρύνει ο οργανισμός της να το δώσεις free και σε φίλους σου!!! Δίνοντας 1500 τα δίνεις σ'άυτη τη περίπτωση διότι ξέρεις οτι παίρνεις κάτι φτιαγμένο αποκλειστικά για τα βίτσια σου ...τι αλλο θέλεις καλλιτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετοιμαζετε το καινουργιο audacity που ειναι κατα πολυ καλητερο απο αυτο που υπαρχει στα repos και πιο ομορφα σχεδιασμενο.οποιος θελει να το κατεβασει μπορει απο εδω http://audacity.sourceforge.net/download/ και κατεβαζει την beta εκδοση 1.3.3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας.

 

είμαι χρήστης του υπέροχου λειτουργικού συστήματος που ονομάζεται linux εδώ και ... 7 χρόνια περίπου. όχι ότι είμαι κανένας guru αλλά μέχρι πριν από 1 χρόνο άσχετα αν χρησιμοποιούσα το linuxaki για την δουλειά μου στο σπίτι μου δεν είχα καταφέρει να το κρατήσω γιατί πάντα είχα κάποιες ελλείψεις από πλευράς λογισμικού/ γραφικών

 

1. τώρα όμως υπάρχει το 3d γραφικό περιβάλλον το οποίο δεν χρειάστηκε να γράψω κάτι για να εγκατασταθεί :P

α) είναι ελαφρότερο από τα vista

β) είναι τρομερά καλύτερο σε εμφάνιση από τα vista

 

2. έκανα αναβάθμιση από την έκδοση 6 του ubuntu στην έκδοση 7 με ένα κλικ

(δοκιμάστε να κάνετε αναβάθμιση από τα 98 στα xp ή από τα xp στα VISTA αν τα καταφέρεται πάρτε με και τηλέφωνο μετά :P

 

3. ο package manager είναι καταπληκτικός !!! δεν πρέπει να κατεβάσεις 50 exe από 40 διαφορετικά sites για να βάλεις ένα πρόγραμμα ! απλά ανοίγεις τον package manager και γράφεις το πρόγραμμα που θες να εγκαταστήσεις !! και μετά αν θες να το βγάλεις βγαίνει !! και δεν χρειάζεται το system mecanic το system destroyer το system cliner για να ειναι το σύστιμα σου όπος ήταν πρίν !!

 

4. είναι πανεύκολο να παίξουν πάρα πολλές εφαρμογές των windows !!! δοκιμάστε απλά να εγκαταστήσετε το crossover ή το cedega στο ubuntu μου έχω internet explorer, media player, office 2003 και αυτά ήταν άλλα 5 κλικ :P

 

5. αν κάποιος θέλει δόνηση στο messenger του το οποίο είναι της microsoft (που η microsoft να παρέχει κάποια υποστήριξη για καποια από τα καλούδια που τρέχουν στο linux ??) να πάρει το IGasm :P προσφέρει δονήσεις και του τερίαζει για στον στενόμυαλο εγκέφαλό του :P η να δοκιμάσει έναν από τους 50000 messenger που υπάρχουν για το λειτουργικό σύστημα που αναπτύσσεται και σε λίγα χρόνια θα είναι παντού το οποίο να έχει και δόνηση ! :P

 

 

 

Diladi re gamoto esis oi xristes ton windows ti goustarete ??? na xalate kathe mera to pc sas kai na kanete format ???

to ama3i sas dld an to pigenate kathe mera gia service tha to penavate kai olas ??? :P oti gamaei kai exi kalitero levgie taxititwn ???

 

to pc einai gia na sou to eggatastisi kapios TEXNIKOS ipologistwn me ena LINUX to opio tha sou kanei tin doulia kai tha stin kanei mexri na xalasi kati aop to iliko meros tou ipologisti !!! Alla ti lew ... iparxoun tetia magazia stin ellada ?? iparxoun xristes pou theloun na kanoun tin doulia tous ???

 

sinithos otan kapios mou sistinete gia texnikos ipologistwn 3eri na kanei FORMAT !!!

sinithos otan kapios mou sistinete gia xristis 3eri na kanei otidipote gia na xalasi to pc tou kai oxi tin doulia tou !!

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

98 στα xp

 

Eκανα γω πριν 2 χρόνια.Κανένα πρόβλημα εκτός από τα daemon tools.Για πήγαινε στα ubuntu forums για installation problems;Εκτός και αν είναι άχρηστοι όσοι ποστάρουν εκεί

 

η να δοκιμάσει έναν από τους 50000 messenger που υπάρχουν για το λειτουργικό σύστημα που αναπτύσσεται και σε λίγα χρόνια θα είναι παντού το οποίο να έχει και δόνηση

 

amsn όπως σου πα δε χρησιμοποιώ γιατί δε μ αρέσουν οι κλώνοι.Ο gaim δεν έχει δόνηση.

 

na xalate kathe mera to pc sas kai na kanete format ???

 

Σώπα ρε μεγάλε γκουρού που χαλάμε το pc μας.Παντογνώστη.Εχεις linux και νομίζεις πως κάνεις κάτι.

 

to pc einai gia na sou to eggatastisi kapios TEXNIKOS ipologistwn me ena LINUX to opio tha sou kanei tin doulia kai tha stin kanei mexri na xalasi kati aop to iliko meros tou ipologisti

 

Εξαρτάται τι κάνει to pc.Για το nooba είναι το linux.Μουσική word και φωτος.Αν εμένα όμως το πρόγραμμα δε υπάρχει σε linux γιατί η εταιρεία το βγάζει μόνο σε windows τι να κάνω;Και σου πα προγραμματακι σαν το filmmachine που να μου κάνει encoding με το πάτημα δυο πλήκτρων δεν έχει.Δε γουστάρω να δίνω 50 εντολές αντί δυο πατήματα κουμπιών

 

Φαντατστείτε νια γκόμενα και ένα κρεβάτι.Στόχος να πηδήξετε τη γκόμενα.Οχι να διαλέξετε κρεββάτι ή καναπέ.Εσείς αυτό κάνετε έχευτε για ΛΣ τον καναπέ για γκόμενα το χ,υ πρόγραμμα και ψάχνεστε για κρεββάτι η καναπέ.

 

sinithos otan kapios mou sistinete gia texnikos ipologistwn 3eri na kanei FORMAT !!!

 

Εγώ έστησα μόνος μου το pc μου και ξέρω να κανω format.Αρα είμαι αρχιτεχνικός.:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε τοτε ρε omnislash γιατι δεν παραμενεις στα windows σου και να μην σπας και τα νευρα σου αφου βλεπω οτι εχεις τετοια αγανακτηση :P

ετσι και αλλιως εδω περα κανεις δεν ψαχνει για πελατες και δεν ειναι η φιλοσοφια τετοια.αμα θελεις και νιωθεις ετοιμος να γινεις πελατης καπου και να προσφερεις τις εμπειριες σου για την κερδοφορια μιας ετερειας μπορεις να πας στα windows και κατα επεκταση στην microsoft

εδω η φιλοσοφια ειναι αλλη και στηρίζετε στην προσπαθεια απεξαρτησης απο τα win και στην προσπάθεια η χρηστες του linux να προσφερουν την βοηθεια τους σε οποιον την χρειαστει με οποιες γνωσεις εχουν

και μπραβο σου που εχεις καταφερει να μαθεις να κανεις format γιατι θα σου ειναι φοβερα χρησιμο στο μελλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντατστείτε νια γκόμενα και ένα κρεβάτι.Στόχος να πηδήξετε τη γκόμενα.Οχι να διαλέξετε κρεββάτι ή καναπέ.
Τότε δε θα υπήρχαν κρεβάτια και καναπέδες, αφού ο στόχος μπορεί να επιτευχθεί και στο πάτωμα :P

 

Δε γουστάρω να δίνω 50 εντολές αντί δυο πατήματα κουμπιών

Αν το ανάγεις σε θέμα γούστου δε μπορεί να σου πει κανείς τίποτα. Όμως σου εξήγησα πιο πάνω ότι οι "50 εντολές" μπορούν να αντικαταστήσουν σε πάρα πολλές περιπτώσεις μεγαλύτερο αριθμό κλικς από όσα θα μπορούσες να μετρήσεις σε μια μέρα. Οπότε μην προσπαθείς να υποβαθμίσεις τη χρησιμότητα ενός πράγματος που δεν χρησιμοποιείς και δεν έχεις ψάξει γιατί απλά δε σου αρέσει από μακριά.

 

Στα υπόλοιπα με κάλυψε 10000% ο check2fire (Check2fire, έγραψες :)).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Burn it as ISO.

'Αποψη μου,μην χρησιμοποιήσεις partition magic ίσως να σε μπερδέψει περισσότερο,δεν υπάρχει λόγος να μπεις καν στα windows,πλην για να κάψεις το Dvd.

Κάνε κλικ στο :http://www.pcmech.com/show/os/903/ και εκτύπωσε το,είναι 4-5 σελιδούλες.

Έχει και φωτογραφίες για κάθε βήμα που προχωράς.

Άν δεν γνώρίζεις αγγλικά,μετέφρασε το με κανά Systran ή κάτι αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I na parw partition magic apo ton 8eio?

 

Οχι όχι είπαμε έχει μέσα το gparted livecd το καις ως iso όχι με το nero αλλά με clonecd,alcohol, poweriso και μόλις μπουτάρει το live cd θα ψάξεις να βρεις που είανι το gparted.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...