Προς το περιεχόμενο

Neos sto linux


Mariosxaniaomg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το που θα μπει το live cd του ubuntu (αν μπει :mrgreen: ) πανω πανω στα αριστερά της οθόνης σου θα δεις 3 panels σαν το start τως windows .Σε ένα από αυτά θα ψάξεις για το gparted.Με αυτό θα χωρίσεις το σκληρό σου εκεί που θέλεις εσύ.20 30 όσο θες.Η διαδικασία παίρνει αρκετά.

 

Προειδοποιηση!!!!

 

Αν εσύ θελήσεις να βγάλεις τον ubuntu για οποιοδήποτε λόγο και υπάρχουν πολλοί (πχ όχι προγράμμτα για decrypting iso, τα messengers πανε για φούντο, encoding avi ξέχασε το αφού κάνεις τη διαδικασία υπάρχει περίπτωση να μη σου μπουτάρουν τα windows μετά.(Για όσους δε με καταλαβαν να μη δουλέψει το fixmbr )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Aντε πες πως την πρώτη φορά έκανα γω βλακεία στο δικό μου υπολογιστή.Αλλά να μαι μπροστά σε άλλου ατόμου υπολογιστή και να του βγάζει ntldr is missing.Ε δεύτερη σύμπτωση πάει πολύ πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ολο προβλημα ξεκιναει απο την στιγμη που αποφασιζεις να αφαιρεσεις το ubuntu απο το συστημα.θελω να πω οτι μερικοι καλητερα να μην εχουν βαλει ποτε ubuntu και κατα επεκταση linux γιατι ποτε δεν θα μπορεσουν να φυγουν απο την μαμα microsoft και μετα στην πρωτη δυσκολια που θα συναντησουν παλη θα τρεξουν πισω στην μαμα microsoft που αυτην ξερουν και αυτην εμπιστευοντε.το linux ειναι πιο πολυ για παιδια που τους αρεσει να ασχολουντε καθημερινα με το pc τους δυναμικα και οχι για καποιους που τα περιμενουν ολα ετοιμα.οποιος νομιζει οτι ανοικει στην δευτερη κατηγορια μπορει να τρεξει ανετα ενα live cd ετσι για να δει και αυτος τι ειναι "αυτα τα linux" που εχει ακουσει να λενε ολοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εσύ θελήσεις να βγάλεις τον ubuntu για οποιοδήποτε λόγο και υπάρχουν πολλοί (πχ όχι προγράμμτα για decrypting iso, τα messengers πανε για φούντο, encoding avi ξέχασε το

 

Σίγουρα υπάρχουν λόγοι να βγάλει κάποιος το ubuntu (και να βάλει μια άλλη διανομή :D) άλλα τα παραπάνω που αναφέρεις δεν ισχύουν! Messenger clients υπάρχουν πολλοί, iso μπορείς να κάνεις decode χωρίς κάποιο εξωτερικό πρόγραμμα (με την mount και το loopback support του kernel) και video μπορείς να συμπιέσεις με αριστουργηματική ποιότητα με πανίσχυρα εργαλεία όπως το ffmpeg, o mencoder και το transcode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα υπάρχουν λόγοι να βγάλει κάποιος το ubuntu (και να βάλει μια άλλη διανομή :D) άλλα τα παραπάνω που αναφέρεις δεν ισχύουν! Messenger clients υπάρχουν πολλοί, iso μπορείς να κάνεις decode χωρίς κάποιο εξωτερικό πρόγραμμα (με την mount και το loopback support του kernel) και video μπορείς να συμπιέσεις με αριστουργηματική ποιότητα με πανίσχυρα εργαλεία όπως το ffmpeg, o mencoder και το transcode.

 

icon_respect.gif icon_respect.gif icon_respect.gif icon_respect.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ολο προβλημα ξεκιναει απο την στιγμη που αποφασιζεις να αφαιρεσεις το ubuntu απο το συστημα

 

Τα win στέκουν μόνα τους.Οι διανομές του linux;

 

Στα επιμέρους: Ηθελα να γράψω ένα παιχνίδι για το ps2Στα win έχω το decrypter.Παω στα ubuntu forums να δω τι προτείνουν αυτοί.Ε στα 4,5 σχετικά θέματα όλοι πρoτείνουν wine και dvd decrypter.

 

Στους clients.Ο gaim καλός χρυσός άγιος αλλά δεν έχει ειδοποιηση.Ο amsn καλός αλλά δεν είναι live.Συν του ότι η καινούργια έκδοση έχω φάει το κοσμο για να δω τι παίζει με το ssl και δε βρήκα.Α ναι σορρυ δεν έπρεπε να είχα εγκατασήσει πιο πριν το tcl

 

και video μπορείς να συμπιέσεις με αριστουργηματική ποιότητα με πανίσχυρα εργαλεία όπως το ffmpeg, o mencoder και το transcode.

 

Εγώ θέλω avi->dvd .Βρήκα λοιπόν που λέτε το devede.Λεω ας το δοκιμασουμε.Ε η μετατροπή έγινε με την 5η και το αποτέλεσμα δεν ενθουσιασε εμένα και τους παρευρισκόμενους.Καμιά σχέση με cce.

 

ο linux ειναι πιο πολυ για παιδια που τους αρεσει να ασχολουντε καθημερινα με το pc τους δυναμικα και οχι για καποιους που τα περιμενουν ολα ετοιμα.

 

Ο σκοπός ενός λειτουργικού συστήματος παραθυρικών εφαρμογών είναι να αποκρύπτει στο χρήστη τις εντολές που χρειάζονται για κάνει μια διαδικασία.Με τη λογική σου η java είανι γλώσσα βλάκες.Οι μαγκες είνaι όσοι προγραμματίζουν σε assembly.

 

Ο bill είναι λαλάκας που τους λέει πως μου κλέψατε το installation κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

merikoi exoun dei to linux kati san club Harley kai... sklhra "malaka moria", pou leei kai o epitroxon !

 

oi "magkes" ths plhroforikhs, mporoun na kanoun th douleia tous me diatrhtes kartes!?:mrgreen:

 

.

omnislash, oi "katanalotes" exoun dikaiomata. gyrnas piso to linux kai zhtas ta lefta sou!:mrgreen:

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα win στέκουν μόνα τους.Οι διανομές του linux;

Δεν κατάλαβα τι εννοείς, πάντως το πρόβλημα που ανέφερες για το NTLDR δεν είναι ευθύνη του Linux αλλά των windows. Η αιτία και η λύση του περιγράφονται στην knowledge base της microsoft εδώ.

 

Στα επιμέρους: Ηθελα να γράψω ένα παιχνίδι για το ps2Στα win έχω το decrypter.Παω στα ubuntu forums να δω τι προτείνουν αυτοί.Ε στα 4,5 σχετικά θέματα όλοι πρoτείνουν wine και dvd decrypter.

 

Δοκίμασες να δώσεις απλά

> dd if=/dev/[color="RoyalBlue"]dvd[/color] of=[color="RoyalBlue"]/path/file.iso[/color]

;

 

Στους clients.Ο gaim καλός χρυσός άγιος αλλά δεν έχει ειδοποιηση.Ο amsn καλός αλλά δεν είναι live.Συν του ότι η καινούργια έκδοση έχω φάει το κοσμο για να δω τι παίζει με το ssl και δε βρήκα.Α ναι σορρυ δεν έπρεπε να είχα εγκατασήσει πιο πριν το tcl

Τι εννοείς ειδοποίηση και live; Εν πάση περιπτώσει η συμπεριφορά και τα χαρακτηριστικά του MSN messenger είναι undocumented, οπότε ακόμη και να μην υπήρχε κανένας άλλος συμβατός client, αυτό θα ήταν λόγος να μη χρησιμοποιεί κάποιος MSN, όχι Linux!

 

Εγώ θέλω avi->dvd .Βρήκα λοιπόν που λέτε το devede.Λεω ας το δοκιμασουμε.Ε η μετατροπή έγινε με την 5η και το αποτέλεσμα δεν ενθουσιασε εμένα και τους παρευρισκόμενους.Καμιά σχέση με cce.

 

Δε το ξέρω το devede, όμως ξέρω ότι το mjpeg, το mencoder, το ffmpeg και το transcode έχουν ατέλειωτες δυνατότητες φιλτραρίσματος, συμπίεσης και μίξης video και ήχου. Για την ποιότητα του αποτελέσματος, αυτή εξαρτάται από τις επιλογές της συμπίεσης, μπορεί να είναι ό,τι καλύτερο ή ό,τι χειρότερο. Αφού γίνει η συμπίεση, το αποτέλεσμα μπορεί να γραφεί απλά ή με προσθήκη menus σε dvd, με τη βοήθεια του dvdauthor (και ίσως κάποιου γραφικού front-end). Ένα αναλυτικό παράδειγμα για χρήση αυτών των εργαλείων εδώ. Γενικά πάντως αν ψάξεις για dvd+authoring+linux θα βρεις ένα σορρό εφαρμογές.

 

Ο σκοπός ενός λειτουργικού συστήματος παραθυρικών εφαρμογών είναι να αποκρύπτει στο χρήστη τις εντολές που χρειάζονται για κάνει μια διαδικασία.

 

Το Unix δεν είναι παραθυρικό λειτουργικό σύστημα σαν τα windows, το παραθυρικό περιβάλλον είναι απλά ένα από τα πολλά υποσυστήματά του. Αν χρησιμοποιούμε μόνο το παραθυρικό του περιβάλλον δεν αξιοποιούμε τις περισσότερες δυνατότητές του, αυτές που το κάνουν διαφορετικό από τα windows, και μπαίνουμε στην παγίδα να το κρίνουμε με λάθος κριτήρια που ενδεχομένως να το αναδείξουν πιο φτωχό από τα windows (το οποίο σε καμία περίπτωση δεν ισχύει).

 

Το γραφικό περιβάλλον δεν είναι πανάκεια ή "εξέλιξη" της κονσόλας (το τονίζω γιατί συχνά η κονσόλα αντιμετωπίζεται με προκατάληψη σαν κάτι παρωχημένο που πρέπει/μπορεί να αντικατασταθεί)! Υπάρχουν περιπτώσεις που ένα γραφικό περιβάλλον δίνει μεγαλύτερη ευελιξία στη χρήση, πιο ειδικά σε διαδικασίες που απαιτούν λήψη αποφάσεων που εξαρτώνται από ομαδοποιημένες πληροφορίες που λαμβάνουμε από τον υπολογιστή σε πραγματικό χρόνο, και υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που με interface εντολών μπορούμε να κάνουμε πολύ πιο γρήγορα περισσότερα πράγματα, αυτοματοποιώντας όλες εκείνες τις διαδικασίες που δεν απαιτούν τη λήψη σημαντικών αποφάσεων από μας. Κάποιος που ξέρει τις δυνατότητες του κάθε interface είναι σε θέση να παράγει καλύτερο αποτέλεσμα σε λιγότερο χρόνο.

 

Ένα από τα σημαντικότερα μειονεκτήματα του γραφικού περιβάλλοντος, είναι η έλλειψη standard τρόπου συνεργασίας ανάμεσα στις περισσότερες γραφικές εφαρμογές. Στις περισσότερες εφαρμογές κονσόλας υπάρχει αυτός ο standard τρόπος, μπορείς να πάρεις την έξοδο μιας εφαρμογής και να την εισάξεις σε μια άλλη (η οποία κάνει κάτι τελείως άσχετο και δεν έχει ιδέα για το τι κάνει η πρώτη εφαρμογή).

 

Ένας άλλος περιοριστικός παράγοντας είναι η έλλειψη εφαρμογών που κάνουν ένα απλό πράγμα σωστά. Μιας και και η κάθε παραθυρική εφαρμογή -σχεδόν εξ' ορισμού- απαιτεί έστω και ελάχιστη ανθρώπινη επέμβαση για να κάνει κάτι, συνήθως προτιμάται η προσέγγιση να φτιάχνονται μεγάλες, σύνθετες εφαρμογές που να μπορούν να κάνουν πολλά πράγματα. Αφού η μόνη δυνατότητα αυτοματοποίησης υπάρχει στο εσωτερικό της παραθυρικής εφαρμογής, θέλουμε ο χρήστης να χρησιμοποιεί όσο το δυνατόν λιγότερες εφαρμογές γιατί η χρήση κάθε μιας από αυτές σημαίνει χρόνος χαμένος. Το Unix είναι ενάντια σε αυτή τη λογική γιατί δεν έχει τον παραπάνω περιορισμό.

 

Σκέψου π.χ. ότι θέλεις να συμπιέσεις ένα video με 10 (ή 100) πιθανούς συνδυασμούς ρυθμίσεων συμπίεσης, και να αποθηκεύσεις κάθε αποτέλεσμα σε ένα χωριστό αρχείο, το οποίο στο όνομά του να περιγράφει το set ρυθμίσεων, ώστε να συγκρίνεις μετά το αποτέλεσμα. Έστω ότι για κάθε συμπίεση η εφαρμογή χρειάζεται 5 λεπτά.

 

Στα windows πόσο χρόνο θα ξόδευες για την αλλαγή του σετ ρυθμίσεων μέσα από το γραφικό interface της εφαρμογής και την ονοματοδοσία του αρχείου; Και τον ενδιάμεσο χρόνο που θα συμπίεζε η εφαρμογή, θα περίμενες να τελειώσει για να περάσεις ξανά τις νέες ρυθμίσεις; Ποια εφαρμογή έχει τα χαρακτηριστικά που θα χρειαζόσουν για να αυτοματοποιήσεις αυτό το πράγμα (ή πόσα άλλα) και πόσο πιο βαριά και ακριβή είναι;

 

.. και στο Unix γράφοντας μερικές γραμμές στην κονσόλα έχεις τη δυνατότητα να αυτοματοποιήσεις τέτοιου είδους αποφάσεις σε *οποιαδήποτε* εφαρμογή και, αν χρειαστεί, τις δυνατότητες άλλων συμπληρωματικών εφαρμογών, ώστε σε 5 λεπτά να μπορείς να πας για καφέ, περιμένοντας όταν γυρίσεις να τα βρεις όλα έτοιμα.

 

Μπορεί το συγκεκριμένο παράδειγμά να μη σε συγκινεί, όμως όποτε τύχει μέσω γραφικού περιβάλλοντος να κάνεις κάτι που απαιτεί περισσότερα clicks και πληκτρολόγηση από ότι σκέψη, δηλαδή εισαγωγή δεδομένων που έχουν κάποια προφανή για σένα σχέση μεταξύ τους (την οποία όμως αγνοεί το γραφικό περιβάλλον), θυμήσου ότι η κονσόλα θα μπορούσε πολύ εύκολα να την καταλάβει και να κάνει τη δουλειά αυτόματα..

 

Το Unix δεν είναι κατάλληλο για όσους δεν θέλουν να κουράζουν το μυαλό τους -και προτιμούν να κουράζουν τα πόδια τους-, όμως όσους ασχοληθούν μαζί του τους ανταμοίβει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εγω ως νέος έχω σχεδόν απαγκιστρωθεί από win και το σχεδόν λόγω το ότι το p.c μου δεν είναι συνδεδεμένο στο ίντερνετ και κάποιες εφαρμογές δεν μπορώ να τις βρω άμεσα...

Ο βασικότερος λόγος που δουλεύω σε σύστημα Linux είναι ότι ικανοποιεί΄τα δικά μου qualities of services(ταχύτητα,σταθερότητα,free software και άλλα που δεν έχω συμπεριλάβει ακόμη...νέος ακόμη είπαμε)πράμα που σημαίνει ότι το Linux για μένα είναι μία τουλάχιστον έξυπνη επιλογή προς το παρών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dd if=/dev/dvd of=/path/file.iso

 

Επιφυλλάσομαι να το δοκιμάσω αλλά αν δε μου το λεγες εσύ εγώ πως θα το ανακάλυπτα;

 

Τι εννοείς ειδοποίηση και live;

 

Δεν έχει δόνηση.Και έχει φτωχό interface.Ασε που ο amsn είναι κλώνος.

 

εδώ

 

Κοίτα σε κανα δυο ώρες αφού τελειωσω να γράφω τις εντολές ίσως και να βγει καλό αποτέλεσμα.Αλλά στα win εχω το filmmachine και σε μισό λεπτό έχω τελειώσει (όχι η κωδικοποιηση)

 

λόγω το ότι το p.c μου δεν είναι συνδεδεμένο στο ίντερνετ και κάποιες εφαρμογές δεν μπορώ να τις βρω άμεσα...

 

Καλα και τα repositories πως τα κατεβάζεις;Πως συνδδεσαι πχ στο .gr.archive.ubuntu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...