Προς το περιεχόμενο

Άμεση βοήθεια!!!! OpenOffice και διαγράμματα (γραμμή τάσης)


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

 

Μου είναι άμεσα απαραίτητο κάτι που εδώ και 2 μέρες ψάχνω και δεν έχω βρει στο OpenOffice:

 

Φτιάχνω ένα διάγραμμα 2 μεγεθών, τα οποία συνδέονται μεταξύ τους με γραμμική σχέση. Επειδή όμως τα δεδομένα που έχω προέρχονται από πειραματικές μετρήσεις, το διάγραμμα δε μου εμφανίζει ευθεία γραμμή αλλά τεθλασμένη.

 

Υπάρχει μια μαθηματική μέθοδος, που λέγεται μέθοδος των "ελαχίστων τετραγώνων" όπου ουσιαστικά βρίσκει τη βέλτιστη ευθεία (την γραμμή τάσης δηλαδή) που περνά ανάμεσα από τα σημεία.

 

Στο MS Office αφού έφτιαχνε κανείς το διάγραμμα (διασποράς), πατούσε δεξί κλικ πάνω σε ένα σημείο του διαγράμματος, και έκανε κλικ στο "προσθήκη γραμμής τάσης" και μετά δεξί κλικ πάνω στην γραμμή τάσης, στο παράθυρο που άνοιγε πάταγε "επιλογές" και εκεί έκανε τικ στην "προβολή εξίσωσης γραμμής" και "προβολή τυπικής απόκλισης".

 

Όλα αυτά πως στο διάολο γίνονται στο OOo?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κανε μια δοκιμη στα παρακατω: (το εχω στα αγγλικα το ΟΟ)

 

Ανοιξε το Calc(αντιστοιχο του excel) και αφου γραψεις στις στηλες τα δεδομενα μετα τα κανεις select και πατας στο menu πανω πανω (εκει που λεει File κτλ...):

Insert --> Chart --> (Νext) --> μετα διαλεγεις XY Chart -->δες τι χρειαζεσαι.

 

Eχει και preview γενικα να δεις τι γινεται, δεν θυμαμαι ομως αν εχει ακριβως αυτο που ζητας.

 

Αν βρεις αυτο που θες μετα κανεις αν θυμαμαι καλα ενα copy το chart απο το calc στο writer (το αντιστοιχο του word)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εισάγω γράφημα μπορώ. Αυτό που δεν μπορώ να κάνω, είναι να δω (και άρα να εμφανίσω πάνω στο γράφημα) είναι η "γραμμή τάσης" και στη συνέχεια την εξίσωση της γραμμής τάσης (στην περίπτωσή μου είναι ευθεία, αλλά είναι δυνατόν και στο MS Office και στο Origin να εισάγεις και εκθετική/λογαριθμική, παραβολική/υπερβολική κλπ γραμμή τάσης) και επίσης την τυπική απόκλιση των τιμών.

 

Αν κάποιος γνωρίζει πως λέγεται η γραμμή τάσης στα αγγλικά, ή αν κάποιος έχει αγγλικό MS Office θα με βοήθούσε πολύ να δει πως λέγεται. Ας βάλει πχ τιμές στο x 1.1, 2, 3, 4, 5, και στο y 1, 2, 3, 4, 5, και ας φτιάξει ένα γράφημα. Με δεξί κλικ πάνω σε ένα σημείο από αυτά στο γράφημα, πχ στο (1.1,1) θα του εμφανίσει την επιλογή "προσθήκη γραμμής τάσης".

 

Αφού εμφανιστεί, με δεξί κλικ πάνω στην γραμμή τάσης (που θα είναι μια ευθεία, μπορεί στις επιλογές, να επιλέξει "προβολή εξίσωσης" και θα του εμφανίσει στο γράφημα μια εξισωση που θα προσεγγίζει την x=y (λέω θα προσεγγίζει γιατί η πρώτη τιμή του x είναι 1.1 και όχι 1). Παροιμοίως και για την εμφάνιση της τυπικής απόκλισης Rτετράγωνο (που θα προσεγγίζει το 0).

 

Αν μπορεί κάποιος να μου υποδείξει αυτούς τους όρους στα αγγλικά, θα με βοηθούσε για να κάνω μια ερώτηση στο OOo forum.

 

Ευχαριστώ πολύ, ανεξαρτήτως διαθέσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος gr8styl μου έστειλε τις παρακάτω οδηγίες σε προσωπικό μήνυμα και τον ευχαριστώ πολύ γι αυτό. Τις παραθέτω εδώ, για όποιον ψάχτηκε και δεν βρήκε απάντηση και για όσους ψάξουν στο μέλλον.

 

Σύντομα θα κάνω ερώτηση στο OOo forum και θα απαντήσω για τη λύση.

 

Φίλε μου δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μπόρεσα να κάνω reply στο post σου

 

Λοιπόν η γραμμή τάσης είναι Trendline και στο ΜS office υπάρχουν οι συναρτήσεις πίνακα (aray)

TREND και LINEST οι οποίες κάνουν προσσέγγιση με την μέθοδο των ελαχίστων τετραγώνων (least squares method)

To τετράγωνο είναι "square" και η γραμμική εξίσωση "linear equation".

Η δε τυπική απόκλιση "standard deviation"

 

Ελπίζω να βρείς την άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...