Προς το περιεχόμενο

How to make Bluej work properly???


Chemical

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια ... αφού εγκατέστησα το Bluej με τα απαραίτητα Requirements της java

νόμισα ότι δεν θα αντιμετώπιζα κάποιο πρόβλημα με το προγραμματάκι,έλα όμως που το μόνο που δουλεύει είναι ο File Browser του!!!Που σημαίνει ότι δεν μπορώ να κάνω import καμία κλάση και οτιδήποτε src java file related,για να το compile,

επίσης παρατήρησα ότι τα περισσότερα αρχεία στο directory του Bluej είναι .java που σημαίνει οτι χρειάζονται compile τα οποία γίνονται με την εντολη javac.Αυτα τα αρχεια αναφέρονται σε βασικές λειτουργίες στο περιβάλλον της διεπαφής με το χρήστη του Βluej και για άλλα διάφορα.

Εγώ απο τη πλευρά μου τα έκανα Javac όλα αλλά δεν...

 

P.S: poscaman απ' ότι θυμάμαι έχεις ασχοληθει με το προγραμματάκι αν μπόρείς βάλε ένα χεράκι.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ: http://www.bluej.org/download/install.html

 

προς το τέλος αναφέρει ότι πρέπει να ανοίξεις ένα project (ή και να δημιουργήσεις ένα νέο δικό σου φαντάζομαι) για να αρχίσεις να δουλεύεις. Το έκανες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα απο τα παραπάνω,ειμαι noobas sto linux και την έκανα την πατατα μου .

Νόμισα οτι εγκατέστησα τη java sun αλλα όταν πληκτρολογω java -version μου εμφανίζει ΙΒΜ's όποτε θα πρέπει να την εγκαταστήσω πάλι.

Να την εγκαταστησω με .rpm χρησιμοποιώντας alien(έχω Ubuntu k δεν είμαι συνδεδεμένος στο Ιντερνετ)?

Nα την εγκαταστησω με .bin (είχα δοκιμάσει να install με αυτό τον τρόπο τa Netbeans αλλα δεν αναγνώριζε τον code!!!)?

Να απεγκαταστήσω την υπάρχουσα java πρώτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δωσε πρωτα για να εγκαταστησεις την τελευταια εκδοση

sudo apt-get install sun-java6-bin sun-java6-plugin sun-java6-fonts

μετα τρεξε αυτο εδω να δεις πια εκδοση εχεις

java -version

αν επιμενει να σου βγαζει αλλη εκδοση δωσε σε κονσολα

sudo update-alternatives --config java

και επελλεξε την εκδοση που θελεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

check2fire πώς θα περασω στo repository την java 6 και να το πάω με apt-get??? ,H sun δεν δίνει .deb αρχεία,έχω το alien αλλα δεν το΄εχω δοκιμασει ποτε,είμαι διστακτος σε αυτη την περιπτωση μου μυριζει φτηνη πατεντα η φαση ,θα μου πεις αν δεν πάθεις δεν μαθαίνεις....

Δεν έχω Δίκτυο(τι κακο κ αυτο να θεωρουνε όλοι by DEFAULT το να έχει κάποιος συνδεδεμένο το P.C του με το internet?),αλλά έχω ήδη στο Hard Disk τα εξής:

jdk-6-linux-i586.bin κ jdk-6-linux-i586-rpm

'Exω Ubuntu Feisty.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8a sou proteina na mpeis me console sto idio directory me to jdk-6-linux-i586.bin kai na tre3eis

>
chmod +x jdk-6-linux-i586.bin
./jdk-6-linux-i586.bin

Akolou8hse ta vhmata kai 8a sou egkatasthsei th java sto systhma sou. Otan teleiwsei h egkatastash tsekare na deis poia version exei egkatasta8ei.

>
java -version

An DEN einai h version 6, tote prepei na ftia3eis links apo to bin directory ths java sto /usr/bin h sto /usr/local/bin... Afto 8a mporouse na ginei kapws etsi

>
sudo -s
ln -s /usr/local/jdk1.6.0/bin/javac /usr/bin/javac
ln -s /usr/local/jdk1.6.0/bin/java /usr/bin/java

 

Meta apo afta pistevw an tsekareis to version 8a einai to 6...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...