Προς το περιεχόμενο

προβλήματα με Ubuntu


siera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας αν ξέρει κανείς ας βάλει ένα χεράκι ... κουράστηκα.

1)

Την δεύτερη μέρα κυκλοφορίας του Ubuntu Feisty ,το εγκατέστησα.

Αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα : Αμέσως μετα την εγκατάσταση ,στην εκκίνηση μου πετούσε ένα error κάτι σχετικά με το file system το οποίο και διόρθωνε .Ξεκινούσε και όλα φένονταν καλά.

Δέν έκανε mount όμως τους άλλους 2 εσωτερικούς δίσκους μου .Αφού πέρασα πολλά ... ανακάλυψα ότι οφείλετε σε bug. :twisted: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/util-linux/+bug/71609

Έκανα το patch και όλα καλά.

Πριν μια εβδομάδα περίπου έως και σήμερα ,Όταν θέλει το ubuntu ξεκινάει ομαλά και όταν δε θέλει... με τη μανιβέλα. :neutral: Δηλαδή :Αυτό είναι το σωστό

fstab

#################################################### /etc/fstab: static file system information.

#

# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>

proc /proc proc defaults 0 0

/dev/sdb2 / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1

/dev/sdb3 /home ext3 defaults 0 1

/dev/sdb4 /media/sdb4 vfat users,iocharset=utf8,umask=007 0 0

/dev/sda1 /media/sda1 ntfs-3g defaults,users,nls=utf8,umask=007,gid=46 0 0

/dev/sda5 /media/sda5 ntfs-3g defaults,users,nls=utf8,umask=007,gid=46 0 0

/dev/sdc1 /media/sdc1 vfat users,iocharset=utf8,umask=007 0 0

#

/dev/sdb1 none swap sw 0 0

/dev/scd0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0

/dev/fd0 /media/floppy0 auto rw,user,noauto 0 0

##############################################

Το οποίο αλλάζει απο μόνο του την αρίθμηση και γίνεται το

/dev/sdb2 σε /dev/sdc2

και 'ολα τα υπόλοιπα με αποτέλεσμα να μη ξεκινάει το σύστημα.Τότε με πετάει σε command line δίνω reboot ή halt και αντι να πάει προς τα πίσω, φορτώνει και με βγάζει στην login screen δίνω όνομα -κωδικό μου λέει πώς δεν υπάρχει ο Home και πώς να υπάρχει σε λάθος δίσκο , κάνω επανεκκίνηση και όλα καλά.'Eρχεται στα σωστά του

 

Κάνω κάτι στραβά ? είμαι καινούργιος στο Linux ειναι bug ? ψάχνω και άκρη δε βρίσκω.

 

2)

Καί με το Samba ενώ όλα ήταν καλά το ubuntu έμπαινε στα win και το αντίστροφο,Τώρα Εγώ μπαίνω κανονικά win alla ta win και εγώ δεν μπαίνουμε σε εμένα .Οταν παω Νetwork->ubuntu->sharad μου λέει :The folder contents could not be displayed."Shared" couldn't be found. Perhaps it has recently been deleted.

Και εδώ άκρη δε βρήκα

 

Στο smb.conf η μόνη αλλαγή που έγινε από εμένα αρχικά είναι : security = share απο user .

συγνώμη αν κούρασα αν και προσπάθησα να είμαι περιληπτικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...