Προς το περιεχόμενο

Κάτι δεν πάει καλά.


sidietsira

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτα ψάχνω στο google και αν δεν καταφέρω κάτι τότε ρωτάω εδώ. Είχα βρει προηγουμένος για το xorg.conf τις παραμετροποιήσεις που έπρεπε να κάνω, αλλά όντας καινούριος στα του linux έσβηνα τα defaults και περνούσα τα new!

 

Όσο για τον apoikos δεν είπα τίποτα κακό -ίσα-ίσα έχω δει πολλά διαφωτιστικά posts που έχει κάνει- απλώς λίγο πριν δω το post του είχα βρει τη λύση.

 

Όπως και να 'χει σας ευχαριστώ όλους που κάνατε τον κόπο να απαντήσετε για να με βοηθήσετε! Να 'στε καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε πρέσβη, μας κακομαθαίνετε :-)

 

@sidietsira: Δυστυχώς και το hibernate και το Suspend to RAM είναι πονεμένη ιστορία στο Linux, διότι το ACPI stack του Linux είναι βασισμένο στην υλοποίηση αναφοράς του ACPI, την οποία δε χρησιμοποιεί σχεδόν κανένας κατασκευαστής :-/. Κοινώς, υπάρχει περίπτωση να μην καταφέρεις ποτέ να δουλέψει το suspend ή το hibernate σωστά. Ψάξε όμως λίγο στα σωστά μέρη πρώτα:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sidietsira

αστειευόμουν "ως πρεσβύτερος" ! :)

δεν φαντάζομαι να το πήρες στα σοβαρά

 

apoikos

είναι αλήθεια ότι το insomnia έχει πολλά καλά και ικανά παιδιά.:)

(όπως προκύπτει απο την παρουσία τους εδώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το έκανα paste παραπάνω, δεν άλλαξα τίποτα. Πάτησα μόνο nvidia-settings και στις επιλογές είχε και 60Hz.

 

Για κάποιο λόγο τα σχετικά εργαλεία και του gnome και του kde μου βγάζουν κι εμένα 50 και 55 refresh rate (ενώ το εργαλείο της nvidia κανονικά 60 και 75). Όμως άσχετα με το τι λένε η οθόνη λειτουργεί στα 60 ή 75, το βλέπω από το On Screen Display menu της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω καινούριο topic μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε για ακομά μια φορά; Ξέρω οτί σας έχω κουράσει αλλά δεν μπορώ να βρω την απάντηση στο google :(

 

Όλοι οι ήχοι μου ακούγονται πολύ σίγα. Έχω ψάξει όλες τις ρυθμίσεις απ'το ALSA δίχως αποτέλεσμα. Το chipset μου είναι 82801G (ICH7) της Realtek. Στο ALSAmixer μου το δείχνει ως: Realtek ALC861. Δεν έχω βρει τους κατάλληλους drivers μάλλον. Please help :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...