Προς το περιεχόμενο

Linux Ubuntu-Windows XP: File Sharing


GeorgeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Γεια σας παιδια!

Ειπα να ανοιξω αυτο το θρεντ, μηπως εχει κανεις καμια ιδεα για ενα κουκλο προβλημα που μου παρουσιαστηκε...

 

Αφου εγκατεστησα με επιτυχια τα LINUX UBUNTU Edgy σε ενα pc, και καταφερα να τα κανω να ''δικτυωθουν'' μεσω Ethernet 100Mbps με τα Windows XP, και αφου εκανα τις ρυθμισεις και ειδε το ενα λειτουργικο το αλλο, με συνεπεια να μπορώ να μοιραζομαι κανονικά τα αρχεια, εχω την εξης ερωτηση:

Πως στο καλο θα κανω το VLC Player να παιζει αρχεια μουσικης και βιντεο απο τον δικτυακό φακελο (ο οποιος βρισκεται στο pc με τα windows).

Το καθε αρχειο μπορώ να το μεταφερω στο αλλο pc και εκει παιζει κανονικα, αλλα εαν ειναι μεσα στον φακελο δεν γινεται κατι τετοιο! Απλα παταω ανοιγμα με VLC και ανοιγει ο VLC αλλα δεν κανει τπτ! Σαν να μην του εβαλα αρχειο να παιξει! Ουτε η μπαρα εμφανιζεται ουτε τπτ!

Επισης, πωου ακριβως βρισκεται η διαδρομη για τους δικτυακους φακελους? Ποια ειναι? Αδυνατω να τη βρω! (θελω να ορισω στις Playlists του VLC τη διαδρομη (dir) των δικτυακων φακελων μπας και βρει ετσι τα αρχεια...)

 

Θα ημουν ευγνώμων εαν καποιος ξερει κατι πανω σ'αυτο... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις Samba,

 

καταρχήν οι ρυθμίσεις samba βρίσκονται στο /etc/samba_kati_kapws_legetai_tha_tobreis

 

εκεί υπάρχει ένα αρχείο conf που ορίζεις workgroup κοινούς φακέλους και δικαιώματα

 

μου μυρίζει με δικαιώματα (users/public/guest κλπ)

 

ψάχτο λίγο εκει μέσα (το gui συνήθως έχει περιορισμένες επιλογές αν το ρύθμισες έτσι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι οντως κατι μου πεταξε για Samba, αλλα στο μυαλο μου ηρθαν βραζιλιανικοι χοροι, οποτε δεν πολυασχοληθηκα.

Ευχαριστω πολυ, παω ευθυς αμεσως να δοκιμασω. :)

Α, και κατι αλλο, δικαιωματα πως οριζουμε? (βασικα θα παω να δω τωρα, και ενημερωνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δυστυχως, παρολο που κατεβασα το Samba, και που εκανα καποιες ρυθμισεις στους κοινοχρηστους φακελους δεν εγινε τιποτα...

Επισης, βρηκα τα αρχεια που ειπωθηκαν, αλλα και παλι, δεν ηξερα τι να αλλαξω στο conf οποτε τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν μου φαίνεται λίγο περίεργο που κατάφερες να δουν οι υπολοιγιστές σου ο ένας τον άλλον και δεν έχεις ακούσει για το samba :) Αυτό ουσιαστικά τα κάνει όλα :)

 

Το αρχείο που πρέπει να πειράξεις είναι το /etc/samba/smb.conf και σου προτείνο πριν κάνεις κάτι να του κάνεις ένα backup στυλ

 

cp /etc/samba/smb.conf /etc/samba/smb.conf_backup.

 

Aν διαβάσεις αυτό το αρχείο είναι πολύ επεξηγηματικό.Ένα άλλο site που με βοήθησε να κάνω μια αρχή είναι αυτό:

 

http://samba.netfirms.com/

 

Σύντομο και επεξηγηματικό.

Πάντως και εμένα κάτι με δικαιώματα χρηστών πάει το μυαλό μου....Κοινώς πρέπει να δώσεις execute permissions στον χρήστη σου. Δες το παραπάνω link κάπου αναφέρει πως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, και κατι αλλο, δικαιωματα πως οριζουμε?

Αν ορίσεις Security=user στο smb.conf τότε για τον προσδιορισμό των δικαιωμάτων θα χρησιμοποιήσει το σύστημα δικαιωμάτων του συστήματος, το οποίο περιγράφεται εδώ. Θα πρέπει όμως να προσθέσεις έναν υπάρχοντα λογαρισμό και στη βάση χρηστών του samba, με τη βοήθεια της smbpasswd(8). Δες και αυτό το topic για ένα σύντομότατο παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά είναι κάπως μπέρδεμα το σετάρισμα σάμπα, εγώ το είχα σετάρει για τα καλά πριν καιρό ( 1 shared folder + 2 printers ) και είχα φάει ένα βράδυ, δεν πολυθυμάμαι τι έκανα αλλα θυμάμαι ότι οι πρώτες δυο σελίδες στο google με "samba tutorial" με σώσανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν για πρώτη φορά έφαγες μόνο ένα βράδυ να το setάρεις, αυτό αποδεικνύει ότι δεν είναι καθόλου μπέρδεμα (με δεδομένες τις δυνατότητές του) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ο ενας υπολογιστης ειδα τον αλλον, χαρη στις ρυθμισεις τομέα δικτύου (το ιδια και στα 2 pc), οπως επισης και στις ρυθμισεις IP, Gateway κτλ, δλδ αυτα που ηξερα.

Απλα ο,τι σχετιζεται απο κει και περα αμιγως με λινουξ, πολυ απλα δεν το γνωριζω. :)

Ευχαριστω πολυ παιδες, θα το δοκιμασω αργοτερα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...