Προς το περιεχόμενο

δραστήριοι Linuxάδες


gtroza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δοκίμασα το pardus livecd. Είναι πολύ καλό. Οι γείτονες έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά. Ομως το slackel-2.0.7 είναι ταχύτατο σε σχέση με το pardus, δεν έχει να ζηλέψει τίποτε και έχει πολλά περισσότερα προγράμματα, π.χ. έχει apache,mail, ftp ,servers κλπ. Είναι πλήρης διανομή σε ένα μόνο cd. Και το εγκαθιστάς στο σκληρό δίσκο. H live έκδοση του pardus δεν εγκαθίσταται στο σκληρό δίσκο. Υπάρχει άλλη έκδοση για εγκατάσταση. Στο pardus οταν μπουτάρει στο γραφικό περιβάλλον (kde) αρχίζουν οι ερωτήσεις για τη κάρτα , το ποντίκι κλπ Απάντησα και δεν είχα internet. Κατόπιν έτρεξα το dhcp και το δίκτυο ρυθμίστηκε. Ενας νέος χρήστης δεν θα ήξερε τι να κάνει. Στο slackel όλα τρέχουν αυτόματα. Το pardus έχει ολόκληρη ομάδα ανάπτυξης πίσω του και χρηματοδότηση από το επίσημο κράτος. Ενώ οι ελληνικές διανομές είναι δημιουργίες ενός ατόμου η κάθε μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pardus έχει ολόκληρη ομάδα ανάπτυξης πίσω του και χρηματοδότηση από το επίσημο κράτος. Ενώ οι ελληνικές διανομές είναι δημιουργίες ενός ατόμου η κάθε μια.
Αυτό το λες για καλό ή για κακό? :)

 

Ο κρατικός μηχανισμός της Τουρκίας, είναι μπουρδέλο 100 φορές περισσότερο από ότι ο Ελληνικός. Αλλά η Ελλάδα είναι 100 φορές πιο κακόμοιρη διπλωματικά. Θέλω να πω πως, κρατικοί μηχανισμοί σκόρπιοι σε σχέση με τον Ελληνικό (βλέπε Μακεδονία ή Τουρκία ίσως κι άλλοι) έχουν κάνει βήματα στην ανεξαρτητοποίηση από το μονοπώλιο της MS. Στη Μακεδονία πχ, στο μάθημα υπολογιστών στα γυμνάσια τους μαθαίνουν Linux, και στην Τουρκία (τώρα που το είπατε εσείς το έμαθα) χρηματοδοτεί το κράτος την "ανάπτυξη του opensource"-"αποδέσμευση σε βάθος χρόνου από το χαράτσι της εμπορικής άδειας". Την ίδια στιγμή το Ελληνικό κράτος συνάπτει συμβόλαιο με την MS για εξοπλισμό-"εγκλωβισμό πελατείας" των σχολείων με προϊόντα της MS (από hardware μέχρι software).

 

Τέλος πάντων. Για πείτε κάτι περισσότερο για το iloog ρε παίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω δοκιμάσει και το knoppel και πολλά άλλα. Το καλό είναι οτι οι ελληνικές διανομές βασίζονται σε debian (knoppel), slackware(slackel), gentoo(iloog) η μια σε διαφορετική διανομή και αυτό είναι καλό. Καλύπτουν σχεδόν όλο το φάσμα των μητρικών διανομών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iloog είναι ένα ελληνικό LiveCD βασισμένο σε Gentoo Linux το οποίο αναπτύσσεται από μέλη της Ένωσης Χρηστών Λίνουξ Ιωαννίνων (Ioannina Linux User Group — I.L.U.G.) και προορίζεται, κυρίως, για μαθητική και επιστημονική χρήση. Σκοπός του είναι να είναι ένα πολυχρηστικό εργαλείο το οποίο θα καλύψει τις ανάγκες της διαρκούς αυξανόμενης βάσης χρηστών του μέσω μίας δραστήριας διαδικασίας ανάπτυξης που ακολουθεί το μοντέλο "release early, release often" του ανοιχτού λογισμικού.

http://ilug.void.gr/iloog/el/

 

Τα είπες ολα φίλε μου. Και οχι μόνο η τουρκία αλλά και οι φιλανδία ιταλία γαλλία κλπ προωθούν το ανοικτό λογισμικό ενω εδω στην ελλάδα ....

 

Επίσης δείτε και αυτό http://debian.gr/?q=node/682

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(βλέπε Μακεδονία ή Τουρκία ίσως κι άλλοι)

Μάλλον εννοείς τα Skopia άντε Fyrom(Γνωρίζω ότι είναι άσχετο με το topic να με συγχωράτε ,αλλά να μην είμαστε κ τόσο ανιστόρητοι ρε g1annis, postarontas τόσο ανεύθυνα τέτοια πράματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλά για τους βόριους τι να πούμε... Η Γερμανία πχ έχει εγκαταστήσει επισήμως Linux σε όλους τους υπολογιστές, αρκετών υπηρεσιών του κράτους. Νομίζω Υπ. Τουρισμού, αστυνομία και εφορία και πιθανώς και σε άλλες υπηρεσίες. Αλλά δεν ήθελα να συγκρίνω το Γερμανικό κράτος (γενικά τα βόρεια) με το Ελληνικό ως προς την οργάνωση και τη μεθοδικότητα. Γι' αυτό είπα για άλλα κράτη, πολύ πιο γραφιοκρατικά από το Ελληνικό, που παρ' όλα αυτά κάτι κάνουν.

 

Πλέον, με το γρήγορο ίντερνετ και άρα την ταχύτατη και εύκολη συνεργασία ανρθώπων από διαφορετικές χώρες, όλα δείχνουν πως η χρήση του Linux, ως καθημερινού λειτουργικού, θα συγκεντροποιηθεί σε 5-10 μεγαλες διανομές οι οποίες θα είναι πλήρως μεταφρασμένες σε όλες τι γλώσσες. Από την άλλη το πρόσφορο πεδίο για πειραματισμούς λόγω του ανοιχτού κώδικα, θα γεννά διαρκώς πλήθος διανομές οι οποίες πιστεύω πως δε θα καταφέρνουν να συγκεντρώνουν πολλούς χρήστες.

 

Προς θεού, δεν υποτιμώ καθόλου την εργασία των ανθρώπων που κάθισαν και έφτιαξαν το iloog, όπως και κανενός άλλου. Αντιθέτως την τιμώ. Έχω όμως την εκτίμιση πως τέτοιου τύπου projects παίζουν μπάλα καθαρά στο πεδίο της έρευνας (κι αν βγει κάτι καλό βέβαια θα ενσωματωθεί στις μεγαλες διανομές), αλλά δε νομίζω πως έχουν αξία για καθημερινή χρήση.

 

Καλή συνέχεια στα παιδιά. Πολύ ενδιαφέρουσα θεματολογία. Στο site όμως από ότι είδα, είχε δημοσιευμένο το πρόγραμμα εκδηλώσεων, αλλά δεν είχε ημερομηνία (κάνω λάθος; ). Πότε θα γίνει αυτό ρε παίδες (αν δεν έγινε ήδη) μπας και πεταχτούμε να το παρακολουθήσουμε?

 

edit: off topic

αλλά να μην είμαστε κ τόσο ανιστόρητοι ρε g1annis, postarontas τόσο ανεύθυνα τέτοια πράματα
Συνάδελφε χημικέ υπευθυνότατα το έκανα, αλλά μάλλον δεν είναι ο χώρος να κουβεντιάσουμε αυτό εδώ. ;)

 

off topic2: Συγνώμη για την απαίσια ανορθογραφία μου, αλλά από το πρωί καίγομαι για την εξεταστική κι έχω κουραστεί. Το διαβάζω τώρα και μου βγαίνουν τα μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως άσχετο με το θέμα αλλά είναι κάτι που μου έτυχε πρόσφατα και με ενόχλησε αφάνταστα.

 

Ώς δικαιούχος της επιδότησης των 500 Ε έψαξα και κατέληξα στο hp dv 6397ea. Λόγω έλλειψης στοκ σε 2 μαγαζιά που είμαι πελάτης αποφάσισα να το αγοράσω από γνωστό κατάστημα στο βόλο. Ο φορητός πρέπει απαραίτητα να περιλαμβάνει

εξελληνισμένο λογισμικό αυτοματισμού γραφείου με γραφικό περιβάλλον, περιλαμβανομένης εφαρμογής επεξεργασίας κειμένου, με κείμενα βοήθειας χρήσης στα Ελληνικά, ορθογραφικό έλεγχο και έλεγχο συλλαβισμού για την ελληνική γλώσσα
όπως για παράδειγμα το open office 2.2, όπως φυσικά και το microzoft office 2007. Έχοντας υπόψη την τακτική π.χ. του e-shop να περιλαμβάνει το open office στα φοιτητικά πακέτα πίστεψα πως κάτι αντίστοιχο θα ίσχυε και στο συγκεκριμένο μαγαζί. Η μαμά microzoft όμως δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Έτσι λοιπόν αρνήθηκαν κατηγοριματικά να μου δώσουν το pc χωρίς το microsoft office λέγοντας πως δεν θα έχουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά για το υπουργείο και άλλες δικαιολογίες αμφιβόλου κύρους. (Τι open office? Βάλε εκει το πραγματικό office που είναι πολύ καλύτερο...). Μετά από τηλεφώνημα στην υπηρεσία του Υπ. Παιδίας με διαβεβαίωσαν πως το ΟΟο πληρούσε τις προυποθέσεις του πακέτου. Αλλά μάταια...

Τελικά πήρα το προιόν της microzoft. Δεν είναι τα 50 ευρώ που έσκασα για κάτι που δεν θα χρησιμοποιήσω αλλά η τακτική σου βάζω το μαχαίρι στο λαιμό να παρεις microzoft. Tίποτα άλλο δεν υπάρχει. Τέλος. Περιμένω τις σκέψεις σας κατα πόσο είναι έτοιμη η ελλάδα να δεχτεί τη φιλοσοφία του ελέυθερου λογισμικού-λογισμικού ανοιχτού κώδικα. Άλλωστε κάτι που είναι "τζάμπα" δεν γίνεται να είναι καλύτερο από κάτι που κάτι 300 γιούρα έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια μίνι Έρευνα και βρήκα το παρακάτω το οποίο τα εξηγεί όλα φίλε μου:

Ο υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών κ. Γιώργος Αλογοσκούφης υπέγραψε την 1 Φεβρουαρίου 2006, στην Πορτογαλία στρατηγική συμφωνία μεταξύ της ελληνικής κυβέρνησης και της Microsoft. Σε συνέχεια των δηλώσεων του υπουργού, ο Ειδικός Γραμματέας της Κοινωνίας της Πληροφορίας κ. Βασίλης Ασημακόπουλος διευκρίνισε ότι «η στρατηγική συμφωνία που υπεγράφη αξιοποιεί τις προμήθειες λογισμικού της Microsoft που είτε έγιναν έως τώρα, είτε θα πραγματοποιηθούν στο πλαίσιο των εν εξελίξει έργων και διαγωνισμών του Προγράμματος «Κοινωνία της Πληροφορίας», ώστε να επιτευχθούν επιπρόσθετα οφέλη για τους πολίτες, τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις και το δημόσιο».

"Τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα.."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

_1_______________________________

Προς θεού, δεν υποτιμώ καθόλου την εργασία των ανθρώπων που κάθισαν και έφτιαξαν το iloog, όπως και κανενός άλλου. Αντιθέτως την τιμώ. Έχω όμως την εκτίμιση πως τέτοιου τύπου projects παίζουν μπάλα καθαρά στο πεδίο της έρευνας (κι αν βγει κάτι καλό βέβαια θα ενσωματωθεί στις μεγαλες διανομές), αλλά δε νομίζω πως έχουν αξία για καθημερινή χρήση.

_2_______________________________

Καλή συνέχεια στα παιδιά. Πολύ ενδιαφέρουσα θεματολογία. Στο site όμως από ότι είδα, είχε δημοσιευμένο το πρόγραμμα εκδηλώσεων, αλλά δεν είχε ημερομηνία (κάνω λάθος; ). Πότε θα γίνει αυτό ρε παίδες (αν δεν έγινε ήδη) μπας και πεταχτούμε να το παρακολουθήσουμε?

___________________________________________

1

analoga me ti ennoei o kathenas kathimerini xrhsh.

giati na ensomatothei stis megales dianomes?

 

otan biazomai, "rixno" to iloog h' to puppy kai kano douleia. (entaxei ta paraleo:mrgreen: )

 

2

http://ilug.void.gr/forum/viewtopic.php?id=307

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είμαι άδικος. Απλά από όσο έχω καταλάβει μέχρι τώρα, ότι πραγματικά αξιόλογο από την άποψη της "kai-kala-userfriendly-leitourgeias" από όσο έχω δει έχει ενσωματωθεί στις "μαζικές" διανομές (βλέπε gnome control panel, ntfs config tool, partition manager, migration tool κλπ) παρ' ότι ξεκίνησε ως ανεξάρτητο από την κάθε διανομή project.

 

Για το δεύτερο ευχαριστώ πολύ. Τελειώνω την τελευταία (πιθανότατα) εξεταστική μου στις 8 Ιούνη. Θα φροντίσω να παρευρεθώ εκεί την επόμενη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...