Προς το περιεχόμενο

Εξομοίωση windows σε Ubuntu και κάτι ακόμα


ata1983

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κανένα προγραμματάκι που να μπορώ να τρέχω προγράμματα των windows στα linux.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα:

-Υπάρχει κάποιος καλύτερος boot loader να βάλω? Αυτός που έχει πάνω το ubuntu πως ρυθμίζεται?

-Όταν κοίταξα για διαθέσιμα πακέτα κάποια χρήσιμα προγράμματα όπως gimp κτλ δεν τα έβγαλε στο kde αλλά σε άλλα. Στο kde τσάμπα θα τα βάλω ή τρέχουν.

 

Αυτά και συγγώμη αν σας κούρασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα περιοσοτερα προγραμματα των wine τρεχουν με το wine.απλα πηγαινεις σε ενα .exe αρχειο και κανεις διπλο κλικ πανω του και θα ανοιξει αυτοματα ο wine για να εγκαταστησεις το προγραμμα.

μια χαρα ειναι αυτος ο boot loader.τι ακριβως θελεις να φτιαξεις?

δεν εχει σημασια μπορεις να τα εγκαταστησεις ανετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί ντε και καλά να χρησιμοποιήσεις προγράμματα της ΜΣ στο Linux? τι είναι αυτό που θες να κάνεις και δεν σε ικανοποιούν οι υπάρχουσες εφαρμογές? πάντως εγώ που ήθελα το navision για εργασία εγκατέστησα win xp μέσω vmware ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί ντε και καλά να χρησιμοποιήσεις προγράμματα της ΜΣ στο Linux? τι είναι αυτό που θες να κάνεις και δεν σε ικανοποιούν οι υπάρχουσες εφαρμογές? πάντως εγώ που ήθελα το navision για εργασία εγκατέστησα win xp μέσω vmware ;)

 

Activesync για το κινητό, κανένα παιχνιδάκι απλό που δεν το βρίσκω, και γενικά μερικά προγράμματα που ίσως ανακαλύψω αντικαταστάτες στην πορεία αλλά αυτή τη στιγμή δεν έχω κάτι στο μυαλό μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα ακόμα πρόβλημα, δεν έχω permissions να κάνω εγκατάσταση προγραμμάτων. Σε κονσόλα με su δεν μου δέχεται τον κωδικό και γενικά και στο γραφικό περιβάλλον έχω προβλήματα. Ένα username έχω μόνο, για root δεν έχω δώσει ποτέ κωδικό, και τώρα όταν μου ζητάει κωδικό root αλλού δέχεται αυτόν του username αλλού όχι. Κάτι περίεργο συμβαίνει!!!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν συμβαινει τιποτα περιεργο ο κωδικος root στο ubuntu ειναι ο ιδιως με αυτο του χρηστη.αν ανοιγεις καποιο απο τα προγραμματα εγκαταστασεις εφαρμογων οπως το synaptic δωσε οταν σου ζητηθει τον κωδικο που εχεις σαν χρηστης.

και κατι αλλο για να παρεις δικαιωματα root απο κονσολα στο ubuntu ειναι sudo και οχι su

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Feisty

http://www.ubuntugeek.com/

η και την λιστα με τα 100 πιο χρησιμα link για ubuntu εδω

http://elkosmas.gr/2007/05/03/100ubuntulinks/

 

για αρχη δες εδω τον οδηγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις παιδιά προσπαθούσα να βάλω το virtual Box και είδα ότι η έκδοση που έχω 6.10 amd64 δεν πολυυποστηρίζεται. Μήπως έτυχε σε αυτό ή είναι καλύτερα προς το παρών να πάω σε 32bit έκδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί ντε και καλά να χρησιμοποιήσεις προγράμματα της ΜΣ στο Linux? τι είναι αυτό που θες να κάνεις και δεν σε ικανοποιούν οι υπάρχουσες εφαρμογές? πάντως εγώ που ήθελα το navision για εργασία εγκατέστησα win xp μέσω vmware ;)

 

αυτος ειναι ο λογος που εβγαλα και τα linux οι drivers του crypto f200 δεν παιζουν:cry: :cry: αλλα μαλλον θα κανω μια προσπαθεια ΞΑΝΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος σου ειπε οτι δεν δουλευει το f200 σε linux.εγω με αυτο συνδέομαι

 

Πως?? εγω πηρα crypo Και forthnet και μου λενε δεν γινετε (ουτε και εγω το καταφερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως και ειπα πριν οι οδηγιες για να συνδεθεια με το f200 ειναι αυτες εδω

http://www.techteam.gr/index.php?showtopic=69941

και για να μην μπερδευεσε μπορεις να παραβλεψεις το βημα 1 και 2 και να ξεκινησεις απο το 3 μια και το firmware το εχεις φωρτομενο απο τα windows.

αν εχεις παρατηρησει το modem σου συχρονιζετε κανονικα οποτε μπαινεις στο ubuntu αρα το μονο που χρειαζετε ειναι να φτιαξεις τα παραπανω αρχεια για ν συνδεεσε.

οπου κολησεις πες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...