Προς το περιεχόμενο

PCLinuxOS ετοιμη διανομη με beryl :)


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα τελευταια δοκιμαζω σε live cd μια φοβερη διανομη το PCLinuxOS.Η διανομη αναπτυσετε απο hacker με εδρα το Texas και με επυκεφαλη τον Texstar και την ομαδα του τους Ripper Gang.

H διανομη ειναι φοβερα ευκολη στην χρηση της αφου εχει ολα τα απαραιτητα προγραμματα προεγκατεστημενα για να ακουσεις mp3 να δεις ταινιες κτλ

Εχει και τους driver για τις καρτες γραφικων προεγκατεστημενους και το beryl ξεκιναει απλα επιλεγοντας το απο το menu προγραμματων.οτι πρεπει δλδ για καποιον που θελει να δει ολες τις δυνατοτητες του linux απλα χωρις να μπλεξει

με πολλες ρυθμισεις.

και μερικες pic

 

3D3.jpg

OOo1.jpg

και εδω το link με το περιοδικο που κυκλοφορουν σε μορφη pdf αρκετα συχνα

http://pclosmag.com/zineshare/200705.pdf

 

και για να κατεβασετε το iso μπορειτε απο εδω

http://www.pclinuxos.com/index.php?option=com_ionfiles&Itemid=28

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να προσθεσω και το sabayon το οποιο εχει τα προαναφερθεντα(απο καποιον insomniac τον εμαθα και γω)

 

Edit:Το οποιο το αναφερει και ο chiossif εδω και τωρα το πηρα χαμπαρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω και εγώ για το PCLinuxOS. Το έβαλα σε ένα πολύ παλιό PC κ τηρουμένων των αναλογιών πάει πολύ γρήγορα. Και τρέχει το beryl me ένα κλικ, χωρίς ρυθμίσεις χωρίς τίποτα. Θα τη δοκιμάσω λίγες μέρες ακόμη και έτσι όπως πάει θα είναι η βασική μου διανομή (θα βγάλω μάλλον το kubuntu που έχω το φορητό και θα βάλω αυτή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το pclinixos ειναι καλο αν θελεις να εχεις μια διανομη που να εχει τα απαραιτητα προγραμματα για τις βασικες δουλειες σου και να εχεις και ευκολα beryl.αλλα αν θελεις να εχεις μεγαλη ποικιλια προγραμματων σταθεροτητα και οτι πιο συχρονο υπαρχει το ubuntu ειναι για μενα καλητερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πρόγραμμα που υπάρχει στα repositories του ubuntu δε μπορεί κάποιος να το βρει και να το εγκαταστήσει σε PCLinuxOS ? Και αν ναι πως;

Πάντως και τα repositories του PCLinuxOS δεν είναι και τα πιο φτωχά του κόσμου τώρα που το κοιτάω. Έχει πράγματα μέσα, δε μπορώ να πω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φενετε οτι το pclinuxos ειναι rpm και οχι deb τα αποθετηρια του.ολα τα προγραμματα μπορεις να τα εγκαταστησεις κανοντας compile τον πηγαιο τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πείτε nooba αλλά στο Link Που έδωσε ο chek2fire στο πρώτο post οδηγεί σε μια σελίδα που κατεβάζω το .iso. Τώρα, αν δεν απατώμαι, από αυτό το αρχείο θα φτιάξω ένα CD. Από το CD θα μπορώ να εγκαταστήσω το PCLinuxOS ή θα το έχω μόνο σαν live διανομή; (ενδιαφέρομαι για την πρώτη επιλογή!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"μου φενετε οτι το pclinuxos ειναι rpm και οχι deb τα αποθετηρια του.ολα τα προγραμματα μπορεις να τα εγκαταστησεις κανοντας compile τον πηγαιο τους"

_____________________

νομίζω υπάρχει κάτι πιό "εύκολο" >> rpm2deb

 

http://www.google.com/search?client=safari&rls=el-gr&q=rpm2deb&ie=UTF-8&oe=UTF-8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"...Το PClinuxOS είναι βασισμένο στο mandrake, άρα rpm based..."

Το PCLOS ΉΤΑΝ ΚΑΠΟΤΕ βασισμένο στο Mandrake 9.2. Από τότε πέρασε πολύς καιρός. Σήμερα είναι εντελώς αυτόνομη διανομή. Το rpm based ουσιαστικά "περίσσεψε" από εκείνη την εποχή. Παρακολουθώντας τα γεγονότα τότε είχα την εντύπωση ότι ο Texstar έχοντας μεγάλο σεβασμό για τον συνδυασμό deb/synaptic αποφάσισε να χρησιμοποιήσει το synaptic σε rpm based διανομή, πραγμα που τελικά και έγινε.

Η λογική της δημιουργίας του PCLOS ήταν ότι το σύστημα θα έπαιζε out of the box τα πάντα, χωρίς ρυθμίσεις, πράγμα που και σήμερα να το πεις είναι πολύ φιλόδοξο, όχι τότε. Anyway τα ψιλοκαταφέρνει...

 

Συνιστάται ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ...

 

Σιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

molis egkatesthsa to pclinuxos kai exw ena mikro problhma me to beryl. molis trexw ton manager me petaei sto login session. exw to toshiba a100-906 me karta grafikwn nvidia go 7600. kserei kaneis ti mporei na ftaiei? genikws eimai polu euxaristhmenos pantws!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να τρεξεις πρωτα το theme manager και μετα το beryl.

δοκιμασε να τρεξεις το beryl-manager απο κονσολα να δεις αν σου εμφανισει καποιο μηνημα λαθους απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...