Προς το περιεχόμενο

Τι μπορω να κανω με ενα live Cd/Dvd?


geo909

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

να ρωτησω, τι μπορει να κανει καποιος με μια live διανομη, εκτος απο το να πάρει μια γενικη ιδεα για τη διανομη;

Μπορει για παραδειγμα να μπει στο ίντερνετ;

Εαν αρπάξει κατι απο το site που θα μπει, αυτό θα επηρεάσει τα windows που θα βρισκονται απο πισω;

Με λιγα λόγια, εαν κάποιος εχει windows, μπορει να χρησιμοποιησει μια live διανομη για ασφαλές σερφαρισμα στο δικτυο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

_____________________________________

geo909

 

Γεια σας,

να ρωτησω, τι μπορει να κανει καποιος με μια live διανομη, εκτος απο το να πάρει μια γενικη ιδεα για τη διανομη;

_____________________________________________

a. Μπορει για παραδειγμα να μπει στο ίντερνετ;

 

b. Εαν αρπάξει κατι απο το site που θα μπει, αυτό θα επηρεάσει τα windows που θα βρισκονται απο πισω;

 

g. Με λιγα λόγια, εαν κάποιος εχει windows, μπορει να χρησιμοποιησει μια live διανομη για ασφαλές σερφαρισμα στο δικτυο;

 

a NAI

b OXI

g NAI

 

τι μπορει να κανει καποιος με μια live διανομη

TA PANTA !

 

kalh arxh !:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφερον!! Και κάτι ακόμη:

1)Που μπορώ να βρώ πληροφορίες για το πώς θα συνδεθω;

Εχω το live του Ubuntu και του Suse.

2)Yπαρχει καποιος τρόπος να θυμαται το PC τις ρυθμίσεις για μια live διανομη;

3) Μπορώ, ξερω-γω, να πάω στο εργαστηριο του πανεπιστημιου μου με το live CD του Ubuntu, ενα σκληρο και το standalone του μTorrent (υπάρχει για Linux; ) και να κατεβάζω πράγματα?!

4)Γενικώς, μπορείς να εγκαταστησεις προγραμματα σε μια live εκδοση linux;!

5)Εαν στο 4 πεταξα μαργαριτάρι, παρακαλώ να ειστε ευγενικοι και να μου το πείτε διακριτικά!

 

kalh arxh !

 

Ευχαριστω (Καθε αρχη και δυσκολη...:| )!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσο εύκολα θα συνδεθείς εξαρτάται. Αν έχεις πχ ADSL με έναν router εισαι κομπλε εξ αρχής κατα 99%. Αν έχεις από την άλλη dial up τότε εξαρτάται από το modem που πιθανόν έχεις. Όσες πληροφορίες μας δώσεις τόσο πιο συγκεκριμένα απαντάμε.

 

Να θυμάται το live cd ρυθμίσεις λίγο δύσκολο γιατί ως γνωστόν στα cd δεν μπορείς να γράψεις κάτι και όπως ανεφερες και εσύ δεν πειράζει τπτ από τον σκληρό.

 

Μπορείς να εγκαταστήσεις προγράμματα σε ένα live cd αλλά εννοείται ότι αν κάνεις επανεκκίνηση δεν θα κρατήσει τπτ

 

Θεωρητικά στο πανεπιστήμιο μπορείς να τα κάνεις αυτά αλλά δε νομίζω να σε αφήνουν να μπουτάρεις από το cd για ευννόητους λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά στο πανεπιστήμιο μπορείς να τα κάνεις αυτά αλλά δε νομίζω να σε αφήνουν να μπουτάρεις από το cd για ευννόητους λόγους.

 

Το εργαστηριό μας εχει αρκετες σκοτεινες γωνιες! Εχει και linux, οποτε μπορω να παρω το live της αντιστοιχης εκδοσης! Τελος πάντων, δεν ειναι αυτο το θέμα..

 

Συγκεκριμενα εχω dsl και ειμαι πίσω απο router (Fritz! Box Fon Annex A)..

Ποιες ρυθμίσεις χρειαζονται?(Ας πούμε οτι θα χρησιμοποιησω το Ubuntu).

 

Επισης, οταν εγκαθιστα προγράμματα, σε τι χωρο τα εγκαθιστα;

Δηλαδη, μπορω να δουλεψω ακριβως οπως σε ενα "αληθινο" λειτουργικο...απλως ο,τι γινει θα γινει μεχρι το επομενο reboot;

Καλα κατάλαβα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Εμένα τα live Cds με έχουν σώσει αρκετές φορές από το να κάνω φορμάτ στα windows.

 

Είναι αλήθεια ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα - να σερφάρεις, να δημιουργήσεις και να επεξεργαστείς αρχεία office, εικόνας κλπ - και μπορείς να τα αποθηκεύεις απευθείας π.χ. σε ένα στικάκι.

 

Όσο για το ρούτερ, λογικά, δεν θα χρειαστεί καμία ρύθμιση - εγώ π.χ. με το που bootάρω ubuntu live cd, δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα απολύτως, απλώς ανοίγω τον firefox και το ίντερνετ δουλεύει κανονικά. Δεν ξέρω βέβαια τι συμβαίνει αν προσπαθήσεις να συνδεθείς στον χώρο του πανεπιστημίου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, οταν εγκαθιστα προγράμματα, σε τι χωρο τα εγκαθιστα; sth RAM

Δηλαδη, μπορω να δουλεψω ακριβως οπως σε ενα "αληθινο" λειτουργικο...απλως ο,τι γινει θα γινει μεχρι το επομενο reboot;

Καλα κατάλαβα;

__________________________

Καλα κατάλαβες!

 

pantos yparxei tropos na sozeis tis rythmiseis pou exeis kanei an douleveis apo live cd. (den xero na sou apanthso akribos ! alla ginetai )

 

an omos douleveis se "skoteinhs gonias mhxanhma Linux", xreiazesai ena usb flash h' ena usb disko h' merika cd .. kai kapoio fos !!!!:-D

__________________

Θα σταματήσετε ποτέ να γράφετε με Greeklish ;!

 

dyskolo, giati grafo apo ena powerbook pou trexei ubuntu live !:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειάζονται ιδιαίτερες ρυθμίσεις τότε. απλά να ενεργοποιήσεις την κάρτα δικτύου σου (μπορεί και να μην χρειάζεται απολύτως τίποτα δε θυμάμαι καλά)

 

Αντί να ρωτάς έτσι όμως ρίχτο το cd στον η/υ σου και δες το. δε θα πάθουν τίποτα τα windows ούτε θα πειράξει το σκληρό σου καθόλου.

 

Επισης' date=' οταν εγκαθιστα προγράμματα, σε τι χωρο τα εγκαθιστα;

Δηλαδη, μπορω να δουλεψω ακριβως οπως σε ενα "αληθινο" λειτουργικο...απλως ο,τι γινει θα γινει μεχρι το επομενο reboot;

Καλα κατάλαβα;[/quote']

 

Καλά κατάλαβες.

 

Αν δεν κάνω λάθος στη μνήμη τα του η/υ σου μπαίνουν όλα και με το επόμενο boot χάνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε και το live cd του pclinuxos το δοκιμασε αυτες της μερες σε διαφορετικους υπολιγιστες και laptop και τις ειχα beryl και driver της καρτας παρα πολυ ευκολα αλλα και επαιζε mp3 χωρις να χρειαστεις να εγκαταστησεις τιποτα.μου φενετε οτι ειναι φοβερη διανομη για τους αρχαρειους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι γνωριζω με το live cd δυσκολα θα σεταρεις ενα δικτυο παορτι τα δεδομενα γραφοτναι στην μνημη. Κι αυτο γιατι με καποιες διανομες που ειχα δοκιμασει υποτιθεται οτι μπορουσε να σεταρει αλλα τελικα δεν εγινε τιποτα.

Επισης θεωρητικα η καλυτερη διανομη για φορητα ειναι το ubuntu...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok. Πηρα μια ιδεα, θα τα δοκιμάσω όλα στη πράξη.

 

Εμένα τα live Cds με έχουν σώσει αρκετές φορές από το να κάνω φορμάτ στα windows.

Πως ακριβώς;

 

ΕΝταξει, με τα greeklish μη το παιρνετε πολύ στα σοβαρά, η υπογραφή μου ειναι! Απλως καποιος εδω μου ειχε πει παλιοτερα οτι το κανει για να γραφει πιο γρήγορα και νευριασα, γιατι εκτος απο αντιαισθητικο πρέπει να βγαζω και τα ματια μου.Σορυ για το off-topic του σχολιου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Π.χ. Μια φορά είχα εγκατεστημένα Windows και Linux στον υπολογιστή. Κάποια στιγμή απεγκατέστησα τα Linux, και είχα πρόβλημα με τον bootloader (δεν φόρτωνε το λειτουργικό καθόλου). Ήμουν έτοιμος να κάνω φορμάτ, γιατί δεν ήξερα τί να κάνω, αλλά τελευταία στιγμή σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω ένα live cd που είχα. Μπήκα λοιπόν με αυτό στο ίντερνετ, βρήκα τη λύση στο πρόβλημά μου, και όλα πήγαν καλά :)

 

Και επειδή σπάνια μαθαίνω από τα λάθη μου :roll: ξαναέκανα το ίδιο κανα δυο φορές ακόμα - αλλά τότε είχα έτοιμη τη λύση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Π.χ., άλλο χαρακτηριστικό που είχα πάθει είναι ότι μια φορά τα Windows δεν έβλεπαν έναν εξωτερικό δίσκο που είχα πάρει και για κάποιο λόγο έβγαζαν μπλε οθόνη και έκαναν επανεκίνηση.

Στην αρχή σκέφτηκα ότι είναι προβληματικός ο δίσκος που μόλις είχα αγοράσει κι έλεγα να τον επιστρέψω - δοκίμασα όμως μέσω livecd και τον είδε κανονικά χωρίς προβλήματα, οπότε κατάλαβα ότι κάτι έτρεχε με τα ΧΡ και όχι με τον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...