Προς το περιεχόμενο

Δύο ερωτησούλες/προβληματάκια...


NeoRanger

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όσους δεν το έμαθαν ακόμη (μετά τα πολλάααα thread μου επ' αυτού :P), εγκατέστησα πρόσφατα το Ubuntu (7.04). Είμαι μια χαρά ευχαριστημένος, αν εξαιρέσουμε κάποιες λεπτομέρειες, αλλά έχω μια ερώτηση και ένα προβληματάκι που με βασανίζει τελευταία:

 

1) Υπάρχει τρόπος να μεταφέρω αρχεία από τους σκληρούς που χρησιμοποιώ στο Ubuntu (σε στυλ flash ή εξωτερικού σκληρού) στα Windows; Σπάνια μπαίνω πλέον στο τελευταίο κι έτσι ό,τι κατεβάζω μένει στα Linux, αλλά εξαιτίας της συμβατότητας προγραμμάτων, μερικά πρέπει να περάσουν στα Windows για χρήση. Δε λέει τώρα να χαλάω ένα CD/DVD κάθε φορά που θέλω να κάνω κάτι τέτοιο...

 

2) Το πρόβλημα που έχω είναι με τον VLC player. Ενώ το video λειτουργεί κανονικότατα, δεν έχω ήχο- κοίταξα στα options, έψαξα στο net για λύσεις, αλλά τίποτε. Ξέρει κανείς γιατί; Έχω μια SB Audigy 4, αναγνωρίζεται μια χαρά και έχω εγκατεστημένους τους drivers της Alsa. Κάθε πρόταση δεκτή, γιατί καλός ο default player των Ubuntu, αλλά o VLC άλλο επίπεδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να χρησιμοποιείς δίσκο fat32 αν και προσφατα εγινε release kai επισημα oi drivers για να γραφεις se ntfs apo linux

Αν δεν σε ικανοποιει κοιτα και αυτο http://www.fs-driver.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)μπραβο που αποφασισες να μπεις στην κοινοτητα!καλως ηρθες!

2)φλασακι με fat32 φορμα οπως ειπε και ο nikdiannako

3)να ρωτησω,γενικα ηχο εχεις?η δεν εχεις μονο στον vlc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς σας βρήκα! Άντε, δε θα με τρατάρετε κάτι; :P

 

Ευχαριστώ για το link, το είχα δει και πιο παλιά, αλλά λέει πως είναι για υπολογιστές αρχιτεκτονικής x86, ενώ εγώ έχω 64μπιτο. Τo flashακι το σκέφτηκα, αλλά διαβάζουν τα Ubuntu από USB;

 

Και, ναι, γενικά ήχο έχω. Μόνο στο VLC δεν παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες εδω αυτον τον οδηγο για να γραφεις και να διαβαζεις σε windows partition

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Feisty

δεν εχεις ηχο με το vlc σε ολα τα format που προσπαθεις να δεις?φαβταζομε στις ρυθμισεις θα εχεις βαλει εκει που λεει alsa default

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχεις ηχο με το vlc σε ολα τα format που προσπαθεις να δεις?φαβταζομε στις ρυθμισεις θα εχεις βαλει εκει που λεει alsa default

 

-Σε κανένα format δεν έχω ήχο.

 

-Στις ρυθμίσεις του VLC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

/bump

 

Έχω πρόβλημα με ένα partition. Κατάφερα να κάνω σωστά mount στα NTFS partitions μου και γράφω/διαβάζω, αλλά υπάρχει ένα αχρησιμοποίητο partition (ex2/3), το οποίο δε γίνεται mount. Συγκεκριμένα, είναι το κομμάτι που άνηκε στο partition που χρησιμοποίησα για την εγκατάσταση των Ubuntu. Δε θυμάμαι τι έκανα τώρα κατά την εγκατάσταση, αλλά αυτό χωρίστηκε στο filesystem κανονικά και το υπολοιπο παραμένει αχρησιμοποίητο.

 

Πως μπορώ να το κάνω σωστά mount, γιατί είναι και μια 80αριά gigs και δε λέει να μένει στην αχρηστία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πλέον, και εξελίσσεται ταχύτατα και το NTFS Configuration Tool (διαθέσιμο και στα repositories του Ubuntu οπότε εγκαθίσταται με sudo apt-get install ntfs-config) που κάνει με 2-3 κλικ mount/umount και δίνει/αφαιρεί δυνατότητα εγγραφής σε NTFS μέσω ενός πολύ απλού gui.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, βρε, το ξέρω. Αυτό χρησιμοποίησα για να κάνω mount τα δύο ntfs partitions που έχω. Μια χαρά μ' αυτά. Αυτό που δε γίνεται mount, δεν είναι NTFS. Είναι ext2, αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...