Προς το περιεχόμενο

Δίκτυο με Ubuntu kai Win


jimstoik13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήσπέρα παιδία,έχω εγκαταστήσει τα Ubuntu 7.04 όλα καλά μέχρι τώρα και έυκολα στη χρήση για έναν αρχάριο σαν και εμένα.

 

Έχω στο σπίτι ένα δίκτυο με 3 PC (2 Win XP 1 Ubuntu).

Το προβληματάκι που έχω είναι οτι ενώ τα Ubuntu βλεπουν κανονικά τα άλλα 2 PC και όλους τους φακέλους που είναι κοινόχρηστοι δεν γίνεται το ίδιο με τα Win τα οποία δεν βλέπουν καθόλου τα Ubuntu.

 

Το έχει αντιμετωπίσει κανένας απο εσας? Εκανα εγκατάστησει και το Samba αλλα δεν βοήθησε.

Επίσης όταν ξεκινάνε τα Ubuntu βγάζει ένα μύνημα οτι δεν είναι σωστή μία .local address και δεν μπόρει να ξεκινήσει η Avahi service.

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι να κάνω???

 

Thank u for your time!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oti Sou Pw Min To Pareis Polu Sobara.eimai Neos Sto Linux.

 

Kserw Oti Ta Win Den Blepoun Genika Tipota Apo Linux.etsi Otan 8elw Na Parw Kapio Arxio Apo Linux Kai Eimai Mesa Sta Win Xrisimopoiw Ena Programa.den Kserw Omws An Ginete To Idio Kai Meso Duktiou.pantos An 8es Na Dokimaseis Mpes Bymafe.8m.com Kai 8a To Breis.

Gl :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν το εχω δοκιμάσει δουλευει εαν βάλεις στο ubuntu κοινόχρηστους φακέλους για συστήματα windows

σε κάποιο post κάποιος είχε το ιδιο προβλημα αλλα αν θυμάμαι καλά δεν αυτή ήταν η απάντηση που του έδωσαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω εχω το ιδιο προβλημα με suse και μαλιστα ουτε μεταξυ τους βλεπονται τα linux μπορει καπιος να δωση μια βημα βημα απαντηση ; ο μονος λογος που χρεισιμοποιω ακομη win ειναι οτι δεν καταφερα να βαλω στο δυκτιο τα linux:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με σωστη συθμιση της Samba κανονικα δεν θα επρεπε να εχεις προβλημα.

 

Για ριξε μια ματια http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_dapper#Samba_Server (δεν ξερω τι λεει μεσα, δεν εχω χρησιμοποιησει ubuntu και ειναι γι απαλαιοτερη εκδοση αλλα φανταζομαι θα βοηθησει)

 

Επισης αυτο το thread και ειδικα τα posts του nske βοηθουν παρα πολυ στη ρυθμιση του samba server

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ubuntuvideo.com/file_sharing_with_ubuntu_6_10_and_samba

 

Βιντεάκι αναλυτικό (ίσως και λίγο φλύαρο). Είναι κι αυτό για το 6.10.

 

Ποιος θα μας φτιάξει ένα τέτοιο βιντεάκι στα ελληνικά για το 7.04; ;-) ;-) ;-) :-P :-P :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος θα μας φτιάξει ένα τέτοιο βιντεάκι στα ελληνικά για το 7.04; ;-) ;-) ;-) :-P :-P :-P

 

Έχεις αποδείξει την αξία σου σε αυτό το τομέα :mrgreen: ((U|Ku|Xu)buntu -- συγκριτικές εντυπώσεις ενός αρχάριου)

 

... δεν χρειαζεται να ρωτας καν ποιος θα το κανει!:mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...