Προς το περιεχόμενο

Qemu,Kqemu Virtual Machine οδηγιες εγκαταστασης ubuntu 7.07


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για μενα ειναι το καλητερο virtual machine και το πιο ευχρηστο αν και δεν εχω δοκιμασει ακομα το virtual box.η εγκατασταση του στο feisty αλλα και η εγκαταστη μετα καποιου λειτουργικου ειναι σχετικα ευκολη

αρχικα πρεπει να εγκαταστησουμε το qemu αλλα και το module του πυρηνα ανοιγουμε κονσολα και δινουμε διαδοχικα

 

 

sudo apt-get install qemu kernel-package linux-source kqemu-source build-essential

sudo module-assistant build kqemu

sudo module-assistant install kqemu

 

αφου ολοκληρωθει η εγκατασταση φορτωνουμε το kqemu δινοντας διαδοχικα

 

 

sudo modprobe kqemu

sudo mknod /dev/kqemu c 250 0

sudo chmod 666 /dev/kqemu

 

αυτες τις εντολες τις δεινουμε καθε φορα που κανουμε login

μετα δημιουργουμε το virtual hard disk μας δινοντας του ενα χωρο 3g με την εντολη

 

qemu-img create -f qcow c.img 3G

 

τωρα αρκει να φωρτοσουμε η το iso της διανομης που θελουμε να δοκιμασουμε η να το φωρτοσουμε απο cd δινοντας για το iso

 

qemu -cdrom my_os_install.iso -hda c.img -m 256 -boot d

 

οπου στο my_os_install.iso θα βαλουμε το ονομα του .iso που εχουμε και φυσικα με την προυποθεση οτι βρισκετε το iso βρισκεται στο home φακελο η μεταφερομαστε με cd στον φακελο που υπαρχει

για εγκατασταση απο cd δινουμε

 

qemu -cdrom /dev/cdrom -hda c.img -m 256 -boot d

 

οπου το /dev/cdrom ειναι η διευθυνση του cdrom που εχουμε το cd εγκαταστασης

μπορουμε ακομα να αλαξουμε τα 256mb της εντολης αν εχουμε αρκετη μνημη στο συστημα μας με 512

αφου τρεξει το virtual machine και κανουμε την εγκατασταση του λειτουργικου μπορουμε να ξαναμπουμε στο virual λειτουργικο μας φωρτονοντας προτα το kqemu οπως εγραψα πιο πανω και δινοντας μετα

 

qemu -hda c.img -m 256

 

υπαρχουν και αλλες επιλογες μετα για εγκατασταση της καρτας ηχου κτλ αλλα αυτα ειναι τα βασικα βηματα που χρειαζονται.για περισοτερες πληροφοριες μπορειτε να δειτε εδω

 

http://fabrice.bellard.free.fr/qemu/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον vmware δεν το εχω χρησιμοποιηση ποτε γιατι μια φορα που το ειχα εγκαταστησει μου ειχε κρασαρει το συστημα.εχω την εντυπωση οτι κανει μονο για δυπηρινους επεξεργαστες αλλα δεν θυμαμαι παραπανω τεχνικες λεπτομερειες.καποιος που ξερει θα μπορουσε να μας πει περισοτερα.το vmware απο τι ξερω ειναι και αρκετα πιο γρηγορο απο το qemu

ξεχασα να πω πριν οτι γιαυτους που δεν τους αρεσει η κονσολα μετα την εγκατασταση του qemu και kqemu μπορουνε να εγκαταστησουν και το qemu launcher http://emeitner.f2o.org/qemu_launcher

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...