Προς το περιεχόμενο

καλυτερος P2P & Torrent Client για Linux


poscaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν θα το κανω..ειναι πολυ μπλεξιμο για μενα...δοκιμασα το bittorrent αλλα δεν κατεβαζει με παραπανω απο 4 kb/s δοκιμασμενο με πολλα torrent...

Αποκλείεται να φταίει o bittorrent client για αυτό. Έλεγξε μήπως το firewall κλείνει τις ports που χρησιμοποιεί το bittorrent (by default TCP 6881+, μια port για κάθε torrent αν δεν κάνω λάθος). Αν το pc βγαίνει στο internet μέσω NAT θα χρειαστεί να κάνεις port forwarding αυτές τις ports από τον router.

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ τις εξής p2p εφαρμογές:

- qbittorrent

- sancho+mldonkey

 

και το linuxdc++ που αναφέρθηκε παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<asxeto>

nske, γιατί το έχεις σε τόσο υψηλό bitrate το MP3; Θα μπορούσε να κατέβει πολύ-πολύ παρακάτω, και να γίνει και μονοφωνικό...

</asxeto>

 

Για BitTorrent: Azureus με την τελευταία Java της Sun.

Για ed2k και Kad: aMule.

 

Που είναι και τα δύο cross-platform, btw:

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=159347

 

Επίσης, εκτός από P2P clients για διάφορα δίκτυα και πρωτόκολλα, πολύ ωφέλιμη για την υγεία είναι και η ανάγνωση των δύο λινκ που έχει ο nske στην υπογραφή του. :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eusebius

 

[pls]ανακαλυπτω καθημερινα και ενα ποστ σου ολα τα λεφτα!φτιαξε μια υπογραφουλα σε παρακαλουμε της προκοπης με λινκ στη δουλεια σου να ξεστραβωθουμε κι εμεις οι νεοι....[/pls]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστουμε.δεν πειραζει μωρε δεν τρωμε ξυλο!εσυ mod,εγω ανοιξα το θεμα,εγω ζητησα να κανεις αυτο το ποστ και ολοι ξεστραβωθηκαμε!so..... :)

 

καλη σου μερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<asxeto>

nske' date=' γιατί το έχεις σε τόσο υψηλό bitrate το MP3; Θα μπορούσε να κατέβει πολύ-πολύ παρακάτω, και να γίνει και μονοφωνικό...

</asxeto>[/quote']

Έχεις δίκιο, ούτε που το είχα προσέξει! Μετέτρεψα τη συχνότητα δειγματολειψίας στα 16khz, το εύρος δείγματος στα 8bit και το συμπίεσα με lame ABR 16kbps. Βγήκε 11MB από 67. Για κάποιο λόγο δε ήθελε με τίποτα να μετατραπεί σε μονοφωνικό -δοκίμασα το downmix των ffmpeg, oggenc, audacity, lame και πάντα ο ήχος παραμορφωνόταν :?-. Πάντως τα δύο κανάλια είναι ίδια μεταξύ τους, οπότε και σε joint stereo δεν πιάνει πολύ περισσότερο όγκο.

 

Sorry για το offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παιδιά συγνώμη που ξεθάβω το θέμα άλλα είναι κρίμα να αγοράζω καινούρια οθόνη (γιατί η οθόνη θα την πληρώσει, το κουτί είναι μακριά).

Θα ήθελα κάποιος καλός άνθρωπός να μου πει πιο πρόγραμμα για torrent να χρησιμοποιήσω και τι να κάνω με τις @%!((^) πόρτες του router που στα win μου ανοίγουν κανονικά (πόρτες και παράθυρα δηλαδή ανοίγουν...) ενώ στο linux, μένουν κλειστές.

Μιλάω για Ubuntu (αν αυτό έχει καμιά σημασία).

Έχω δοκιμάσει το Azureus, το transmission και μερικά ακόμα που είχε στο Automatix και που προτείνατε και εδώ. Μέχρι και utorrent με wine δοκίμασα. Το πολύ- πολύ με 15-20kb κατέβαζε (μιλάω για τα καθαρά torrent π.χ. Ubuntu, Suse κτλ κτλ)

Βοηθήστε, θα σώσετε μια οθόνη και θα με κάνετε να βγάλω τα win από το 2ο ΠιΣΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...