Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλωστε δεν τα έχουν βάλει ήδη.

Δεν έχει καθόλου φόρους στα καύσιμα.

Eτσι... αμα δεν φορολογησουμε ενα πράγμα 2 και 3 φορες δεν γινεται...δεν θα μας παει καλα η μέρα..

Το κρατος εχεις "ξεσήκωσει" ολο το λεξιλογιο που υπαρχει στην αρχαια και νεοεληνικη γλωσσα για να βαφτισει τις αρπακτικες του προθεσεις, οπως φόρος, τελος, εισφορα κλπ. .Η η αγαπημενη του ενασχοληση ειναι να επιδιδεται στην πρακτικη να φορολογεί το φορο οπως γινεται  με τα καυσιμα, τη τηλεφωνια κ.α.

 

Ακομη και να μετακυλουσε τα τελη κυκλοφοριας στην τιμη του καυσιμου μετα απο λιγο καιρο καποια διανοηση, λεγε με υπουργο, ακομη και απο την ιδια κυβερνηση θα τον επανεφερε το χωρις βεβαια να κανει την αντιστοιχη μειωση. Πανω απο 70% της τιμης της βενζινης ειναι φοροι-τελη, δηλαδη στο 1,5€  γυρω στο 1,05-1,10 ευρω ειναι διαφορων ειδων φόροι και απο το υπολοιπο,  το λιγοτερο απο μισο ευρω, θα πρεπει να κερδισει ο αραβας, ο εφοπλιστης που θα το μεταφερει, το δυιλιστηριο που θα το επεξεργαστει, η εταιρεια διακινησης καυσιμων , ο βενζινας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδη τα λαμπακια ειναι οτι να 'ναι, ακομη και το ιδιο συστημα να βαλεις και σε ιδιο αυτοκινητο και με το ιδιο εγκατασταστατη σε διαφορετικα επιπεδα καυσιμου θα σβηνουν.

 

Η μονη λυση για να ξερεις τι σου γινεται ειναι καθε φορα να γεμίζεις πληρως και να μηδενιζεις τον χιλιομετρητη του αυτοκινητου. Επισης πρέπει να δεις ποση ειναι η αυτονομια μεχρι να γυρισει σε βενζινη.

 

Μετα, κατα το διαστημα μεχρι να αδειασει εντελως η δεξαμενη σημειωνεις στα ποσα χιλιομεντρα σβηνει το καθε λαμπακι.,το κανεις αυτο 2-3 φορες για επιβεβαιωση και μετα εισαι οκ.

 

Σε εμενα αναλογα αν κινουμαι πολη ή εθνικη σβηνουν τα λαμπακια περιπου ως εξης το 1ο στα 70-100, το 2ο στα 150-200, το 3ο στα 250-300 το 4ο αρχιζει να αναβοσβηνει στα 350-400 και γυριζει σε βενζινη στα 440-520....

 

Επισης το ποσο θα γεμισει η δεξαμενη παιζει ρολο αν τυχον υπαρχει κλιση στο εδαφος ή τι πιεση εχει η αντλια, οποτε ανα δειτε οτι μπηκαν και κανα δύο λιτρα παραπανω απο το συνηθισμενο μην βιαστειτε να πειτε οτι σας κλεβει ο βενζινας, απλα στην προκειμενη περιπτωση θα πρεπει να βγαλεται και καποια χιλιομετρα παραπανω και το 1ο λαμπακι να σβησει λιγο αργοτερα απο οτι σβηνει συνηθως.

 

520χλμ!! τι δεξαμενή εχεις αν επιτρέπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 54 λιτρων και γεμιζει με 48- 46 αναλογα το πρατηριο. Δεν βγαζω πανω απο 340 - 350 χλμ. (σε πολη) Δεν λεω οδηγω ολιγον νευρικα αλλα με τα νουμερα αυτα μαλλον πολυ. Η καταναλωση μου ειναι 13++ σε νορμαλ ρυθμους. Ειναι βαρυ το οχημα και 1800cc 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω με δεξαμενη 48 λίτρων βγαζω 550 χιλιομετρα ειναι ρεζερβας

56αρα η οποία γεμίζει με 46-47 λίτρα. Τα 520χλμ τα φτανω όταν είμαι εθνική ή επαρχιακή οδο . Με οδηγηση στην πόλη στα συνήθως στα 450

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56αρα η οποία γεμίζει με 46-47 λίτρα. Τα 520χλμ τα φτανω όταν είμαι εθνική ή επαρχιακή οδο . Με οδηγηση στην πόλη στα συνήθως στα 450

Κοίταξε έμενα είχα κάποια θέματα στη χαρτογράφηση. Το διόρθωσα με ρύθμιση στο δρόμο.

Θα το μετρήσω ξανά και θα το αναφέρω. Ηταν φτωχο το μείγμα καθως ο εγκαταστάτης δεν ηξερε τι σημαινει η λέξη προγραμματισμός υποθετω. Άλλαξα εγκαταστατη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε έμενα είχα κάποια θέματα στη χαρτογράφηση. Το διόρθωσα με ρύθμιση στο δρόμο.

Θα το μετρήσω ξανά και θα το αναφέρω. Ηταν φτωχο το μείγμα καθως ο εγκαταστάτης δεν ηξερε τι σημαινει η λέξη προγραμματισμός υποθετω. Άλλαξα εγκαταστατη

 

Δυστυχως οι τσαρλατανοι αυξανοντε οσο αυξανετε και η ζητηση για ένα αγαθο ή μια υπηρεσια .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοποθετηθηκαν σημερα μπέκ τυπου βενζινης της Hana, μεγαλη διαφορά μέρα με την νύχτα. Ρυθμίστηκε εκ νεου στο δρόμο

Αγοράστηκε και ενα καθαριστικο για την βενζινη της Forch.

Η καταναλωση βενζίνης έπεσε στο 50% 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοποθετηθηκαν σημερα μπέκ τυπου βενζινης της Hana, μεγαλη διαφορά μέρα με την νύχτα. Ρυθμίστηκε εκ νεου στο δρόμο

Αγοράστηκε και ενα καθαριστικο για την βενζινη της Forch.

Η καταναλωση βενζίνης έπεσε στο 50% 

 

 

Καλοριζικα Μελετη . Η διαφορα ειναι μονο σε καταναλωση βενζινης ?Κοστος ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικα Μελετη . Η διαφορα ειναι μονο σε καταναλωση βενζινης ?Κοστος ?

H διαφορά δεν ειναι μονο στην καταναλωση βενζινης( αυτο θα το δεί ο εγκαταστατης στο δρόμο, πόσο ποσοστο θα το ορίσει) , εμένα η κατανάλωση έπεσε στο 60% ( πρίν έκαιγε 4ms -> τώρα καίει 1.5ms)

Θα αλλάξει τελειως το αμάξι!!

Κοιταξτε τη διαμέτρο του ακροφυσιου απο τα μπέκ ηλεκτροβαλβιδες , σε σχέση με τα μπέκ τυπου βενζινης

post-313857-0-50398500-1492069279_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H διαφορά δεν ειναι μονο στην καταναλωση βενζινης( αυτο θα το δεί ο εγκαταστατης στο δρόμο, πόσο ποσοστο θα το ορίσει) , εμένα η κατανάλωση έπεσε στο 60% ( πρίν έκαιγε 4ms -> τώρα καίει 1.5ms)

Θα αλλάξει τελειως το αμάξι!!

Κοιταξτε τη διαμέτρο του ακροφυσιου απο τα μπέκ ηλεκτροβαλβιδες , σε σχέση με τα μπέκ τυπου βενζινης

attachicon.gifIMG_20170413_102603 (1).jpg

 

4ms τι εννοεις ?

Σε λιτρα υγραερίου ανα 100 χλμ ποσο κατω πηγε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4ms τι εννοεις ?

Σε λιτρα υγραερίου ανα 100 χλμ ποσο κατω πηγε ?

Εμενα το συστημα της Lovato , το έχω ρυθμισει στις 3500 στροφές να ψεκάζει  παράλληλα και βενζίνη.

Το αμάξι δεν δούλευε σωστά αφου είχαν χαλάσει τα  2 απο τα 4μπέκ του υγραερίου(τυπου ηλεκτροβαλβιδες).

Βέβαια το γνωριζα οτι στις 45000 χλμ θα χρειαστουν Service.

Ωστόσο δεν αξιζε η επισκευή απο άποψη χρημάτων.

Για αυτο και επέλεξα μπέκ τυπου βενζίνης.

Θα επισυνάψω φωτογραφια των καινουργιων

Γέμισα σήμερα υγραέριο σε  Shell 43,2 Lt     085.4€/Lt

θα επανέλθω να δω πόσα λίτρα το φέρνει στα 100, τωρα που εχει ρυθμιστει και σωστα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.newsbeast.gr/world/arthro/2652281/ematiri-ekrixi-aftokinitou-se-venzinadiko-sti-vrazilia

Αυτό το ειδατε?λέει πως ήταν φυσικό αέριο..εμείς με το υγραεριο λογικα έχουμε παρόμοιο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδια εχω ενα toyta auris 1,4 μοντελο 07 και λεω να βαλω υγραεριο αλλα εχω ακουση οτι δεν το δεχονται καλα, τι μου προτεινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα το δεχεται αλλα προσοχη στον εγκαταστατη ....

 

Εχει πολυ μεγαλη σημασια .

 

Μακρυα απο αυτον που διαφημιζει η tv...Αν θελεις πιο πολλα στειλε μου pm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...