Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, akis_salonika είπε

Καλησπέρα παίδες !
Σε σκέψη για εγκατάσταση LPG , όχημα Alfa Romeo με τον κινητήρα 1.4 MultiAir 170 άλογα!
Ο κινητήρας του είναι σε υπεράριστη κατάσταση με μηδενική κατανάλωση λαδιού και στον δρόμο κεντάει!

Το αμάξι είναι decat , χωρίς πρόγραμμα όμως , έχει αντάπτορα στον 2ο λάμδα (faker) για να μην ανάβει η ένδειξη στο ταμπλό!

Ένας από τους εγκαταστάτες που ρώτησα μου ανέφερε ότι δεν είναι σωστό να λειτουργεί έτσι και δεν θα γίνει σωστή ρύθμιση του συστήματος και θα πρέπει να μπει ο καταλύτης επάνω για να ρυθμιστεί σωστά ή να γίνει πρόγραμμα!

Άλλος εγκαταστάτης μου ανέφερε ότι δεν υπάρχει κάποιο θέμα!
 

Το θέμα είναι λόγω MultiAir στην Βόρεια Ελλάδα δεν έχουμε κάτι αξιόλογο απο θέμα προγραμματισμού!

Βάλε πιο ελεύθερο καταλύτη . Έχεις βάλει κλέφτη στο 2ο λ δηλαδή και έχεις απόσταση ο 2ος λ.

Ο 1ος λ ρυθμίζει μείγμα.  Το καλύτερο θα ήταν να ρυθμιστεί με αναλυτή wideband . Ξέρω ότι πατάνε στο χάρτη βενζίνης οπότε μήπως πρέπει να το δεις στη βενζίνη πρώτα και μετά να προχωρήσεις σε υγραέριο. Από συστήματα τι σου πρότειναν λόγω multiair μοτέρ ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, akis_salonika είπε

Καλησπέρα παίδες !
Σε σκέψη για εγκατάσταση LPG , όχημα Alfa Romeo με τον κινητήρα 1.4 MultiAir 170 άλογα!
Ο κινητήρας του είναι σε υπεράριστη κατάσταση με μηδενική κατανάλωση λαδιού και στον δρόμο κεντάει!

Το αμάξι είναι decat , χωρίς πρόγραμμα όμως , έχει αντάπτορα στον 2ο λάμδα (faker) για να μην ανάβει η ένδειξη στο ταμπλό!

Ένας από τους εγκαταστάτες που ρώτησα μου ανέφερε ότι δεν είναι σωστό να λειτουργεί έτσι και δεν θα γίνει σωστή ρύθμιση του συστήματος και θα πρέπει να μπει ο καταλύτης επάνω για να ρυθμιστεί σωστά ή να γίνει πρόγραμμα!

Άλλος εγκαταστάτης μου ανέφερε ότι δεν υπάρχει κάποιο θέμα!
 

Το θέμα είναι λόγω MultiAir στην Βόρεια Ελλάδα δεν έχουμε κάτι αξιόλογο απο θέμα προγραμματισμού!

Θα ελεγα να το αποφύγεις. Αυτά τα μοτέρ θέλουν υψηλό ποσοστό ψεκάσματος  βενζίνης οπότε η όποια οικονομία πάει περίπατο με το ρίσκο να μην αντέξουν οι βαλβίδες σου για πολλά χιλιόμετρα ώστε να κάνεις απόσβεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...