Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προτιματε συστηματα τα οποια να ρυθμιζονται, να μην ειναι κλειδωμενα απο τον κατασκευαστή.

Τρια βασικα.

Συστημα.

Εγκαταστατης.

Ρυθμιση.

Το επομενο ειναι η ορθη συντηρηση του συστηματος και γενικως του αμαξιου.

Επεξ/σία από meletis11
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα.Εχει βαλει κανενας σε Vw golf-V tsi( με το τουρμπο και τον κομπρεσορα) συστημα υγραεριου και να πει μερικες λεπτομερειες?Κοστος-κοστος χρησης-συμπεριφορα κλπ.Εχω βαλει πριν πολλα χρονια προγραμμα στο αμαξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, vasilllis είπε

Καλησπέρα.Εχει βαλει κανενας σε Vw golf-V tsi( με το τουρμπο και τον κομπρεσορα) συστημα υγραεριου και να πει μερικες λεπτομερειες?Κοστος-κοστος χρησης-συμπεριφορα κλπ.Εχω βαλει πριν πολλα χρονια προγραμμα στο αμαξι.

Κοίταξε για συστήματα υγραερίου άμεσου ψεκασμού λόγω tsi μοτέρ . Έχουν σχεδόν έτοιμη χαρτογράφηση με περιθώρια διόρθωσης , και το ψάχνεις με το κωδικό του κινητήρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα σημερα μετα απο 2000χλμ για ρυθμιση σε αλλον εγκαταστατη απο εκει που το εγκατεστησα,(λογο αποστασης της δουλειας και διοτι ο αρχικος ειχε συνεχως φορτο και δεν μπορουσα και εγω τις ωρες που ηταν διαθεσιμος αντιστοιχα λογο δουλειας), διοτι ενιωθα οτι γενικα δεν τραβαγε το αυτοκινητο με υγραεριο και στο AC εσβηνε κιολας καποιες φορες οταν εφτανα σε στοπ/φαναρι οπου και σταματουσα, ενω στην βενζινη ηταν κομπλε.

Ειχα καταληξει αν ουτε σημερα εβγαζα ακρη, να επαιρνα καλωδιο και να το ρυθμιζα μονος (Συστημα lovato smart Exr). Πηγα στο μαγαζι, το συνδεσε με το λαπτοπ, το εβαλε για λιγο στο ρελαντι, και μετα ειπε να βγουμε στο δρομο να το ρυθμισουμε.

Ο προηγουμενος μαστορας οπου και εκανε την εγκατασταση, ειχε αναφερει οτι ειχε ρυθμιστει να ψεκαζει και βενζινη μετα απο τις 3500 σαλ, ρωτησα το παιδι σημερα αν εχει ρυθμιστει ετσι αντιστοιχα, ειπε δεν φαινεται τετοια ρυθμιση ενεργη. Πλεον τραβαει με την ιδια δυναμη και στην βενζινη και στο LPG και με AC. Μπορω να πω οτι τωρα νιωθω το αμαξι εχει την ιδια συμπεριφορα και με τα 2 καυσιμα, αν και εχω ακομα λιγο το νου μου (ακομα και ο σημερινος ειπε να εχω το νου μου, και αν προκυψει κατι να ειδοποιησω).

Οποτε προσοχη, παντα να ζητατε ρυθμιση στο δρομο, και ιδανικοτερα με εσας να το οδηγειτε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα εχτες εκανα μια επισκεψη σε μια εταιρεια αεριοκινησης που εχουν συστηματα Landi Renzo. Το αυτοκινητο μου ειναι Toyota Corrola Sedan του 2004 με 190.000 χιλιομετρα.

Προσπαθω μεσω του φορουμ να παρω καποιες πληροφοριες αλλα αν εχει καποιος την διαθεση για συμβουλες και προτασεις ειμαι ολος αυτια ειτε απο εδω ειτε σε μυνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Dcmpaira είπε

Καλησπερα εχτες εκανα μια επισκεψη σε μια εταιρεια αεριοκινησης που εχουν συστηματα Landi Renzo. Το αυτοκινητο μου ειναι Toyota Corrola Sedan του 2004 με 190.000 χιλιομετρα.

Προσπαθω μεσω του φορουμ να παρω καποιες πληροφοριες αλλα αν εχει καποιος την διαθεση για συμβουλες και προτασεις ειμαι ολος αυτια ειτε απο εδω ειτε σε μυνημα.

Τι ακριβώς θες να μάθεις ; 

Αξιόπιστη εταιρεία είναι .

Γράψε και το κωδικό κινητήρα (στη άδεια θα το βρεις ).

Εάν έχει μοτέρ το 4ΖΖ FE , έχει μηχανικές βαλβίδες οπότε καλό θα είναι κάθε 40,000 χιλιόμετρα να κάνεις έλεγχο διακενων βαλβίδων σε συνεργείο.

Το αμάξι πριν τη μετατροπή θα πρέπει να δουλεύει σωστά στη βενζίνη και στη ανάφλεξη . 

Τα υπόλοιπα είναι θέμα ρύθμισης του συστήματος (άσχετα από τη εταιρεία) και τη εγκατάσταση του.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, meletis_m είπε

Τι ακριβώς θες να μάθεις ; 

Αξιόπιστη εταιρεία είναι .

Γράψε και το κωδικό κινητήρα (στη άδεια θα το βρεις ).

Εάν έχει μοτέρ το 4ΖΖ FE , έχει μηχανικές βαλβίδες οπότε καλό θα είναι κάθε 40,000 χιλιόμετρα να κάνεις έλεγχο διακενων βαλβίδων σε συνεργείο.

Το αμάξι πριν τη μετατροπή θα πρέπει να δουλεύει σωστά στη βενζίνη και στη ανάφλεξη . 

Τα υπόλοιπα είναι θέμα ρύθμισης του συστήματος (άσχετα από τη εταιρεία) και τη εγκατάσταση του.  

 

Τελικά είναι μοντέλο του 2003 με κινητήρα λέει 3Zz.

Θέλω να μάθω ουσιαστικά τι να προσέξω και προτάσεις για μηχανικούς που βάζουν συστήματα τέτοια στην Αθήνα ιδανικά σε περιοχές από Νέο Κόσμο μέχρι Πειραιά Μοσχάτο και τριγύρω γενικά.

Και αν κάποιος έχει βάλει σε Τογιότα τέτοιο αν διάλεξε άλλη εταιρεία .

 

Screenshot_2022-09-01-23-31-11-19_965bbf4d18d205f782c6b8409c5773a4.jpg

Επεξ/σία από Dcmpaira
Δε φαινόταν κάτι στην φωτό
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Το ότι το φέσι είναι διπλό στα ΚΤΕΟ, ισχύει , όταν έχει υγραέριο το όχημα ;

Όχι. Μόνο στα 10 χρόνια, με την αλλαγή δεξαμενής, γίνεται συνήθως διπλός έλεγχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2022 στις 4:43 ΜΜ, Dr_73 είπε

Το ότι το φέσι είναι διπλό στα ΚΤΕΟ, ισχύει , όταν έχει υγραέριο το όχημα ;

Γίνεται ξανά έλεγχος διασκευής υγραερίου στο ΚΤΕΟ όταν :

1 .  αλλάζεις δεξαμενή υγραερίου (διάρκεια ζωής 10χρόνια) ,

2. αλλάζεις πνεύμονα ,

3. αλλάζεις εγκέφαλο .  

Αυτά είναι τα 3 βασικά εξαρτήματα του συστήματος υγραεριοκίνησης . Τα χαρτιά σου στέλνονται στη διεύθυνση μεταφορών για να ενημερωθεί ο φάκελος του αυτοκινήτου , εσύ δεν χρειάζεται να πας από εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, FiKiFiKi είπε

Καλησπέρα, έχει κάνει κανείς εγκατάσταση stag στον αντιπρόσωπο (Σαπουνάς, Αλεξάνδρεια Ημαθίας) να μας δώσει feedback;

Ευχαριστώ!

Είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος του συστήματος. Από τις κριτικές δε υπάρχει κάτι αρνητικό .

Σε τι αμάξι θα μπει ; Προτίμησε εξ αρχής μπεκ Hana στο σύστημα υγραερίου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος του συστήματος. Από τις κριτικές δε υπάρχει κάτι αρνητικό .

Σε τι αμάξι θα μπει ; Προτίμησε εξ αρχής μπεκ Hana στο σύστημα υγραερίου.

Σε hyundai i20 του 2012. Μου πρότειναν τα 02 της stag λέγοντας ότι τα Hana κολλάνε λόγω κακού καυσίμου . Τα Hana είναι τύπου βενζίνης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, FiKiFiKi είπε

Σε hyundai i20 του 2012. Μου πρότειναν τα 02 της stag λέγοντας ότι τα Hana κολλάνε λόγω κακού καυσίμου . Τα Hana είναι τύπου βενζίνης; 

Εγώ πάντως με Hana 130,000 δε αντιμετώπισα πρόβλημα σε άλλο σύστημα  . Εάν τη πατήσεις από κακό καύσιμο πρώτα θα επηρεαστεί να ξέρεις ο πνεύμονας - μειωτηρας του συστήματος. Προσωπικά αλλαγές φίλτρων συστήματος έκανα κάθε 15000 χιλιόμετρα.

Ρώτησε τον επίσης το εγκατάστατη που θα αναλάβει τη εγκατάσταση σου  για τις βαλβίδες σου , γιατί νομίζω έχεις μηχανικές βαλβίδες ( δε γράφεις το κωδικό κινητήρα ) , κάθε πότε θα κάνεις έλεγχος διακενων βαλβίδων και πως θα ρυθμίσει το μεικτό ψεκασμό βενζίνης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Εγώ πάντως με Hana 130,000 δε αντιμετώπισα πρόβλημα σε άλλο σύστημα  . Εάν τη πατήσεις από κακό καύσιμο πρώτα θα επηρεαστεί να ξέρεις ο πνεύμονας - μειωτηρας του συστήματος. Προσωπικά αλλαγές φίλτρων συστήματος έκανα κάθε 15000 χιλιόμετρα.

Ρώτησε τον επίσης το εγκατάστατη που θα αναλάβει τη εγκατάσταση σου  για τις βαλβίδες σου , γιατί νομίζω έχεις μηχανικές βαλβίδες ( δε γράφεις το κωδικό κινητήρα ) , κάθε πότε θα κάνεις έλεγχος διακενων βαλβίδων και πως θα ρυθμίσει το μεικτό ψεκασμό βενζίνης.

Ο κωδικός κινητήρα είναι G4LA-5. Αυτό ρυθμιζόμενες (υδραυλικές;) είναι. Ο εγκαταστάτης μετράει και τις βαλβίδες; τον έχεις εμπιστοσύνη; Μήπως ξέρεις αν ο εγκέφαλος qbox plus ψεκάζει βενζίνη με βάση το φορτίο;

Επεξ/σία από FiKiFiKi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...