Προς το περιεχόμενο

internet sharing


headbanger

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσπαθώ εδώ και μερικές μέρες να δώσω ιντερνετ στο λαπτοπ όταν χρησιμοποιώ λινουξ, για να μπορώ να σερφάρω και μαζί με εμένα και δεύετερο άτομο στο σπίτι. έχω συνδεμένπ το σταθερό με το ρούτερ μιας και έχει 2 κάρτες δικτύου, και στην άλλη κάρτα με το λαπτοπ.Χρησιμοποίησα το firestarter, αλλά προκοπή δεν είδα. μήπως κανένας μπορεί να με βοηθήσει?

τι πρέπει να προσέξω/κάνω ώστε να λυθεί το πρόβλημά μου ?

 

 

 

 

λοιπόν έχουμε και λέμε:

modem/router με ip x.x.x.1

eth2 που βλέπει ιντερνετ το linux x.x.x.2

eth1 που συνδέεται το λαπτοπ x.x.x.3

laptop x.x.x.4

 

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ το εγκατέστησα και ενεργοποίησα όλες τις επιλογές για routing στο λινουξ.

μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε ποιές θα είναι οι σωστές ρυθμίσεις στον φορητό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να αναμίξουμε καθόλου iptables εφόσον ΝΑΤ κάνει ο DSL router και routing δε μπορείς να κάνεις εφόσον οι δύο κάρτες δικτύου έχουν διεύθυνση στο ίδιο δίκτυο. Θα ψήφιζα ενάντια στον σκύλο γιατί δε ξέρω τι ακριβώς πειράζει.

 

Έχεις τρεις επιλογές:

 

1) Να βάλεις το σταθερό σου να κάνει routing ορίζοντας τα εξής

 

  • Στο σταθερό PC:
    - Διεύθυνση σε διαφορετικό subnet για κάθε κάρτα δικτύου
    - Δρομολόγηση ενεργοποιημένη
    - default gateway η διεύθυνση του DSL router
     
    Παράδειγμα:
# ifconfig eth1 x.x.x.2 netmask 255.255.255.0
# ifconfig eth2 x.x.y.2 netmask 255.255.255.0
# echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
# route add default gw x.x.y.1

 

  • Στον DSL router:
     
    - Διεύθυνση στο ίδιο subnet με την κάρτα δικτύου του σταθερού στην οποία συνδέεται (eth2 από ότι ανέφερες).
    - Μία διαδρομή που να ορίζει ότι gateway για το δίκτυο της eth1 που συνδέεις με το laptop θα είναι η διεύθυνση της eth2.
     
    Π.χ. για να γίνει πιο ξεκάθαρο, αν ο DSL router σου έτρεχε linux θα του έδινες
ifconfig eth0 x.x.y.1 netmask 255.255.255.0
route add -net x.x.x.0 netmask 255.255.255.0 gw x.x.y.2
 
Το πώς ακριβώς θα κάνεις τα παραπάνω στο δικό σου router διαφέρει ανάλογα τον router, αλλά κάπως θα γίνεται από το interface διαχείρισης.

 

  • Στο Laptop:
    - Διεύθυνση στο ίδιο δίκτυο με την κάρτα δικτύου του σταθερού στην οποία συνδέεται
    - Default gateway το σταθερό
    - DNS server ό,τι έχει και το σταθερό
     
    Αν το laptop έτρεχε Linux θα έδινες:
     
# ifconfig eth0 x.x.x.3 netmask 255.255.255.0
# route add default gw x.x.x.2
# echo "nameserver z.z.z.z" > /etc/resolv.conf

 

2) Δεύτερη επιλογή, να πας ένα επίπεδο χαμηλότερα και να βάλεις το σταθερό σου να κάνει bridging, δηλαδή τη δουλειά που θα έκανε ένα switch. Αυτό είναι πιο απλό και από πολλές απόψεις καλύτερο, θα χρειαστείς απλά να βάλεις τα bridge-utils (λογικά θα υπάρχουν σαν πακέτο για τη διανομή σου) και ο kernel να έχει γίνει compile με bridging support (λογικά ο default kernel της διανομής θα έχει).

 

Στη συνέχεια κάνεις τα εξής:

 

# brctl addbr bridge

# brctl addif bridge eth1

# brctl addif bridge eth2

# ifconfig eth1 0.0.0.0

# ifconfig eth2 0.0.0.0

# ifconfig bridge x.x.x.2 netmask 255.255.255.0

 

Από κει και πέρα, το laptop θα πρέπει να μπορεί να επικοινωνήσει με τον dsl router σα να ήταν συνδεδεμένο απευθείας πάνω του μέσω ethernet (εφόσον έχει διεύθυνση στο δίκτυο x.x.x.x/255.255.255.0). Ένα πιο αναλυτικό howto θα βρεις εδώ, αλλά για βασική υποστήριξη τα παραπάνω αρκούν.

 

3) Να στήσεις στο σταθερό σου application layer proxy, π.χ. έναν squid ή έναν dante. Από πολλές απόψεις είναι η χειρότερη επιλογή για την περίπτωσή σου, γιατί δε χρειάζεσαι τον αυξημένο έλεγχο που δίνει ενώ το configuration είναι αρκετά πιο πολύπλοκο.

 

Εγώ θα διάλεγα την επιλογή 4 και θα έπερνα ένα πάμφθηνο embedded switch με 10 euro :)

 

ΥΣ. Στα παραδείγματα θεώρησα όπως είπες eth1 και eth2 για τις κάρτες δικτύου, στην πραγματικότητα θα ονομάζονται eth0 και eth1 εφόσον έχεις μόνο 2.

 

ΥΣ2. Υπάρχει και η επιλογή του NAT, αλλά είναι ανούσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...