Προς το περιεχόμενο

FTP Server σε fedora 6


nikosfree12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα...

 

Έχω καιρό τώρα που ταλαιπορούμαι ώστε να στήσω ένα ftp server στο μηχάνημά μου. Ας τα πάρουμε από την αρχή.

 

Η πόρτα 80 είναι ανοικτή για όλο το λαό. Συνεπώς έχω εγκαταστήσει ένα web server (apache),mysql,php και είναι προσβάσιμος από όλο τον πλανήτη. Το επόμενο βήμα είναι να φτιάξω ένα ftp server ώστε να μπορούν 2-3 χρήστες να ανεβάζουν τα αρχεία τους στο site μου, να τα τροποποιούν κλπ κλπ. Δε θέλω να έχω ανώνυμους χρήστες αλλά τους 2-3 που θα έχω διαλέξει εγώ και θα τους έχω δώσει εγώ κάποια passwords και user names. Επίσης αυτοί οι χρήστες χρησιμοποιούν windows xp με cuteftp client. Ανακεφαλαιώνοντας θέλω να κάνω προσβάσιμο το var/www/html/myfriends και κανένα άλλο φάκελο. Ξέρει κανείς πως γίνεται; Κοιτούσα κάτι manuals αλλά δεν καταλάβαινα τίποτα. Με απλά λογάκια...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάς τον εγκατεστημένο vsftp και έχεις σηκώσει το services (service vsftpd start).

Προσθέτεις τους users που θέλεις κανονικά σαν να επρόκειτο να κάνουν login στο μηχάνημά σου. Θα δημιουργήσεις όμως ένα user group που θα το ονομάσεις πχ FTPusers. Όλοι οι users θα βλέπουν ένα φάκελο (αυτό που θέλεις να μοιράσεις). Επίσης τα password τα βάζεις όπως θέλεις ώστε να μην γίνει χαμός.

Επίσης μην ξεχάσεις να ανοίξεις τις πόρτες που θέλεις (20,21) για την επικοινωνία ρυθμίζοντας τα iptables.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμή που έχεις σετάρει iptables είσαι κλειστός έξω 100% εκτός των πορτών που ανοίγεις εσύ (80, 21, 25, etc).

Δες επίσης μέσα στο conf file του vsftp για τον τρόπο ρύθμισης ώστε να σου παίζει και passive. Υπάρχουν ποστς εδω μέσα που θα σε βοηθήσουν.

Υπάρχει sticky ένα εξαιρετικό how to Iptables του apoikou και ΠΡΕΠΕΙ να το διαβάσεις πριν προχωρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...