Προς το περιεχόμενο

επιτέλουσ ! η Dell θα πουλάει pc με προεγκατεστημενο Ubuntu !


gtroza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tις 40000 έφτασαν οι πωλήσεις dell με προεγκατεστημένο ubuntu δλδ μιλάμε για 200 υπολογιστές την μέρα.Σίγουρα δεν μπορούν να ανταγωνιστούν τις αντίστοιχες των άλλων υπολογιστών της μια και την ίδια περίοδο πούλησε 4 εκατομμύρια μηχανήματα παγκοσμίως.Δείτε εδώ

 

http://www.digitalnews.gr/modules/mynews/item.php?itemid=660

http://www.theregister.co.uk/2007/11/30/ubuntu_dell_sales/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Νέα μηχανήματα από την dell με προεγκατεστημένο ubuntu. Δείτε εδώ

 

http://direct2dell.com/one2one/archive/2008/08/27/new-vostro-systems-for-emerging-markets-ubuntu-in-more-countries.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι πιο ακριβό από το μηχάνημα με Windows.

 

Συνήθως τα μηχανήματα με Win μπορούν και τα δίνουν φτηνότερα επειδή πληρώνονται (διαφήμιση) απʼ όλες αυτές τις εταιρίες που βάζουν τα δοκιμαστικά τους (αλλά όχι μόνο δοκιμαστικά) προγράμματα μέσα στο έτοιμο πακέτο (και τα οποία μετά ο κόσμος παλεύει να ξηλώσει με προγράμματα σαν το The PC Decrapifier).

 

Δεν ξερω αν θα ειναι ακριβοτερο στην πωληση αλλα στην παραγωγη ειναι πολυ πιο ακριβο απο το linux. Το ειχα διαβασει αλλα δεν βρηκα παλι το αρθρο τωρα που εψαχνα θα το βρω.

Ολη η διαδικασια στοιχιζει πολυ περισσοτερο με linux ,απ οτι με windows,στην dell λογω του οτι πρεπει να αναπτυξει software για την πληρη υποστηριξη τoy hardware.

Αμα το βρω το αρθρο θα το ποσταρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o server που σηκώνει το site του δήμου λαρισας είναι της dell με linux (απλά δεν ξέρω αν είναι ubuntu, πιθανότατο)

inside info ;)

αλλά δυστυχώς ριζικότερες αλλαγές (στα μηχανήματα των υπαλλήλων) δεν μπορούν να γίνουν καθώς πέραν του προβλήματος με εξειδικευμένες εφαρμογές (λογιστικοοικονομικοπολιτιστικοπολεοδομικα πραματα) είναι και οι γκρίνια του χρήστη για το διαφορετικό

 

αυτή τη ρημάδα τη συνήθεια έχει ριζώσει η microsoft και κρατιέται σε τέτοια τεράστια ποσοστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήρα προχθές ένα eee 900 για win επειδή στο χωριό μου δεν υπήρχε για Linux

τα xp δεν μπήκαν ακόμα (ίσως ποτέ)

 

τρέχει puppy 4.1 α7 και Dingplus 4 έτοιμο για το eee 900, απο usb προς το παρόν

 

όλα "τζάμι" ! (wifi sound 1024X600)

το πρόβλημα μου είναι πώς θα ξεκινάει απο την μπρίζα και όχι απο το power on

 

ευτυχισμένος ! (σχεδόν) :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

For advanced users and tech enthusiasts

 

Ποιος σοβαρος advanced χρηστης θα χρησιμοποιησει ubuntu?

 

Μην λεμε οτι θελουμε.Ubuntu=Linux for dummies αρα μια χαρα ειναι και για τον απλο χρηστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος σοβαρος advanced χρηστης θα χρησιμοποιησει ubuntu?

 

Μην λεμε οτι θελουμε.Ubuntu=Linux for dummies αρα μια χαρα ειναι και για τον απλο χρηστη

 

Κάνεις μόνο εμείς οι βλαμένοι και μαζί μας άλλα τόσα εκατομμύρια ηλίθιων σε αυτό τον πλανήτη. Δυστυχώς το γνωρίζω ότι στην εποχή μας η βλακεία είναι κανόνας και όχι εξαίρεση. Παρακαλώ δείξτε κατανόηση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι το Ubuntu ειναι μια χαρα για τον απλο χρηστη.Οποτε ειναι και λογικη η επιλογη του απο την Dell.Απο κει και περα θα δειξει.Παντως δεν νομιζω οτι advanced χρηστες θα επελεγαν το Ubuntu ως προεγκατεστημενο OS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό η νοοτροπία μόνο στην Ελλάδα υπάρχει. Καθημερινά διαβάζω σε blog,forum από όλο τον κόσμο και σε διαβεβαιώ ότι υπάρχουν αρκετοί ακόμα και developer που τρέχουν εύκολα συστήματα όπως το ubuntu για να επικεντρωθούν μόνο στην δουλειά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, κι εγώ debian έχω, αλλά κι ο linus γουστάρει ubuntu για τον λόγο που είπε ο chek2fire. Νομίζω ότι είναι αρκετά advanced user, έτσι; Ξεκολλάτε.

Ον τόπικ, έχουμε κανένα νεώτερο από την ελληνική αντιπροσωπεία; Θα τα φέρουν ποτέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα η ιστορια με το hardware για το linux εχει αρχισει και τσουλαει /www.zero1.gr/product_info.php?products_id=58019 και απο αλλες εταιρεις www.zero1.gr/product_info.php?cPath=105&products_id=52546 και αυτο βεβαια δεν το οφειλουμε στις εταιρειες αλλα στην αυξηση των χρηστων του linux πιστευω λοιπον οτι κατηγορωντας μια διανομη με τοση ενταση οπως την ubuntu "βαζουμε τα χερακια μας και βγαζουμε τα ματακια μας"ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...