Προς το περιεχόμενο

επιτέλουσ ! η Dell θα πουλάει pc με προεγκατεστημενο Ubuntu !


gtroza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

".............

Why Ubuntu, rather than an offering from Red Hat or Novell, companies that already have pre-existing relationships with Dell? Selby says that it's "an admission by Dell that Red Hat and SUSE 10.2 are not ready for prime time as desktop OSes, and not able to deliver the kind of experience Ubuntu is.

.............."

 

η Dell πουλάει φτηνά μηχανήματα, και ήδη αποφάσισε να πουλάει με προεγκατεστημένα τα xp αντί Vista, με στόχο να ξαναπάρει την 1η θέση στις πωλήσεις.

Μάλλον έκρινε ότι το Ubuntu είναι η καλλίτερη επιλογή.

Ήδη το χρησιμοποιεί ο ιδρυτής και πρόεδρος της.

Είναι και θέμα ευχρηστίας για τους "απλούς" χρήστες.

Στο Distrowatch είναι η 1η διανομή σε "κατέβασμα".

Έχει υποστήριξη λόγω Canonical ,

και μάλλον "πρόθεση να μείνει στην αγορά"

 

Και προφανώς βέβαια,γιατί "τα βρήκαν" οι "αρχηγοί" !

 

έτσι εκτιμάω την κατάσταση

 

το "κέρδος" είναι οτι θα μπορείς να βρείς μηχάνημα, χωρίς να πληρώνεις προεγκατεστημένα window$ με το ζόρι !

(θα φανεί στην πορεία - όπου ακούς πολλά κεράσια, πάρε μικρό καλάθι ! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε, τί έχει να γίνει! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Σε μια ορισμένη εταιρία (με έδρα στην πολιτεία της Καλιφόρνιας) δεν νομίζω ότι χαίρονται πολύ μʼ αυτά. :-P Άμεσο αντίκτυπο δεν θα έχει, αλλά άμα πιάσει το κόλπο θα είναι ανησυχητικό για το μέλλον. :-)

 

Ήδη το χρησιμοποιεί ο ιδρυτής και πρόεδρος της.

 

Και δεν το κρύβει εδώ και καιρό:

 

http://www.dell.com/content/topics/global.aspx/corp/biographies/en/msd_computers

 

το "κέρδος" είναι οτι θα μπορείς να βρείς μηχάνημα, χωρίς να πληρώνεις προεγκατεστημένα window$ με το ζόρι !

 

Μπορεί να είναι πιο ακριβό από το μηχάνημα με Windows.

 

Συνήθως τα μηχανήματα με Win μπορούν και τα δίνουν φτηνότερα επειδή πληρώνονται (διαφήμιση) απʼ όλες αυτές τις εταιρίες που βάζουν τα δοκιμαστικά τους (αλλά όχι μόνο δοκιμαστικά) προγράμματα μέσα στο έτοιμο πακέτο (και τα οποία μετά ο κόσμος παλεύει να ξηλώσει με προγράμματα σαν το The PC Decrapifier).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορεί να είναι πιο ακριβό από το μηχάνημα με Windows.

 

Συνήθως τα μηχανήματα με Win μπορούν και τα δίνουν φτηνότερα επειδή πληρώνονται (διαφήμιση) απʼ όλες αυτές τις εταιρίες που βάζουν τα δοκιμαστικά τους (αλλά όχι μόνο δοκιμαστικά) προγράμματα μέσα στο έτοιμο πακέτο (και τα οποία μετά ο κόσμος παλεύει να ξηλώσει με προγράμματα σαν το The PC Decrapifier).

 

νομίζω ο "λογαριασμός" πρέπει γίνεται εκ των υστέρων, δηλαδή με βάση τι έχει πουληθεί.

οπότε όσο αγοράζουμε "ακριβά" pc με linux, τόσο "κερδίζουμε" μακροπρόθεσμα.

 

φυσικά όπως το "βλέπει" ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

όσα δεν τα φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια, λέμε στην Ελλάδα... άραγε η Redhat το ξέρει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια αυτο θα ειναι το επομενο laptop μου αν βεβαια ερθει ποτε στην ελλαδα.το καλο θα ειναι οτι ολο το hardware πανω του θα ειναι συμβατο με linux.πολυ καλα νεα αυτα να δουμε πως θα αποδοσει και στην αγορα μια τετοια κινηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως θα σταθεί μόνο του ένα τέτοιο laptop.Πχ εγώ όταν θέλω να κάνω encoding η να εκτυπώσω αναγκαστικά μπαίνω από windows.Τα windows στέκουν μόνα τους τώρα αυτό;Δε νομίζω και καλά του μέσου χρήστη να του πεεις άνοιξε κονσόλα και γράψε ένα sudo .:???:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως θα σταθεί μόνο του ένα τέτοιο laptop.Πχ εγώ όταν θέλω να κάνω encoding η να εκτυπώσω αναγκαστικά μπαίνω από windows.Τα windows στέκουν μόνα τους τώρα αυτό;Δε νομίζω και καλά του μέσου χρήστη να του πεεις άνοιξε κονσόλα και γράψε ένα sudo .:???:

 

psaxto ligo akoma!

o mesos xrhsths kanei ta panta me Linux.:-D :-D :-D

 

kai xoris konsola !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...