Προς το περιεχόμενο

subtitleripper


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά ο πιο γρήγορος τρόπος για να ξεφορτώνεσαι δεδομένα. Το mencoder για κάποιο λόγο θέλει να γράψει σε ένα αρχείο εξόδου (ένας θεός ξέρει τι, αφού του είπαμε να μην επεξεργαστεί ούτε video ούτε ήχο), με την -vobsubout του είπαμε να γράψει τους υπότιτλους που μας ενδιαφέρουν (το .sub και το .idx) σε συγκεκριμένα αρχεία, οπότε δε μας ενδιαφέρει οτιδήποτε άλλο θέλει να γράψει και το /dev/null είναι η πιο γρήγορη τοποθεσία στην οποία μπορούν να σταλλούν δεδομένα (εφόσον θέλουμε να τα πετάξουμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nske βρήκα ένα script-άκι που μετατρέπει τα sub σε str από εδώ http://www.robelix.com/sub2srt/ το οποίο από ότι λένε είναι perl. Πως μπορώ να το τρέξω? Η σύνταξη του είναι

sub2srt subtitles.sub
αλλά δε γίνεται. Έβαλα τους υπότιτλους στο ίδιο φάκελο με το script αλλά πάλι τζίφος.

 

Πως θα το εφαρμόσω?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το script μετατρέπει σε subviewer .srt τα microdvd/subrip .sub, τα οποία είναι αρχεία κειμένου όπως τα .srt, απλά χρησιμοποιούν διαφορετικά "timestamps"' (τρόπο για να ορίζουν τον χρόνο που θα απεικονίζεται κάθε υπότιτλος).

 

Το vobsub .sub που βγάλαμε δεν περιέχει τους υπότιτλους κωδικοποιημένους σαν κείμενο αλλά σαν εικόνα, όπως είναι και στο dvd. Ο μόνος τρόπος να τους κάνεις κείμενο είναι μέσω μιας OCR εφαρμογής αλλά είναι βασιλικός πόνος στον ποπό μέχρι να της φτιάξεις πλούσιο "λεξικό", και πάλι θα κάνει πολλά λάθη που απαιτούν χειροκίνητες επεμβάσεις (όπως μισά γράμματα, πολλά γράμματα σαν ένα, πολλές σειρές σαν μία, κενά όπου δεν υπάρχουν).

 

Γιατί τους θέλεις ειδικά σε text;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ως κείμενο επιδέχονται τροποποίησης. Μπορείς κάνεις διορθώσεις και αλλαγές στο μέγεθος που είναι αυτό που με απασχολεί κυρίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ασχοληθεί πιο παλιά με το gocr που υποτίθεται είναι το πιο εξελιγμένο πρόγραμμα OCR για Linux και το βρήκα πολύ ανεπαρκές για υπότιτλους, καμία σχέση με το Subrip που δυστυχώς υπάρχει μόνο για windows. Ειδικά για ελληνικούς υπότιτλους δε θα το σκεφτόμουν καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος για να μπορέσει κάποιος με συνδιασμό 2-3 απλών εργαλείων να φτιάξει το srt του από το DVD?

 

Η μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο forum linux-άδων που να ασχολούνται με τέτοια θέματα, όπως πχ είναι το dvd stuff στην Ελλάδα? Ακόμα και διεθνές forum αν ξέρετε πείτε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει αυτό, ένα interface για όλα τα εργαλεία που αναμιγνύονται, όμως η μηχανή του gocr απλά δεν είναι αρκετά καλή και θα χρειαστείς περισσότερο χρόνο για να διορθώνεις τα λάθη από ότι για να τους έγραφες με το χέρι.

 

EDIT: Δεν ήξερα ότι το avidemux2 έχει δικό του OCR, το δοκίμασα μόλις και μου φαίνεται αρκετά καλύτερο! Cheers capthookb και koultouras!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε capthookb o koultouras στην πρώτη σελίδα μου πρότεινε το avidemux. Αρχικά, για να εισάγω το dvd, έπρεπε να το κάνω όλο ένα vob. Από εκεί και πέρα, δεν έχω βρει τρόπο, ψάχνοντας σε 800 φόρα να εξάγω τους υπότιτλους!!!

 

Αν ξέρεις τον τρόπο σε παρακαλώ δώσε τα φώτα σου.

 

Έχω την έκδοση 2.3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν έβγαλες τους υπότιτλους σε vobsub, πρέπει να έχεις ένα .sub και ένα .idx.

 

Πας από το avidemux "Tools > OCR (VobSub -> SRT)", ανοίγεις το .idx πηγαίνοντας Files > Open > Select idx, μετά ok και StartOCR.

 

Θα σε ρωτάει να του δίνεις 1-1 χαρακτήρα που βλέπει, μέχρι να τον μάθει. Μπορεί να του ξεφεύγουν μερικοί τόνοι ή να μπερδεύεται στα πλάγια γράμματα αλλά μου φαίνεται καλύτερο από το Gocr.

 

ΥΣ. όταν τελειώσεις, θυμήσου να κάνεις save τα glyphs του. Είναι το "λεξικό" του, όποτε πας να ξαναριπάρεις υπότιτλους κάνε το open ώστε να έχει διαθέσιμες όσες αντιστοιχίες του έχεις ορίσει σε προηγούμενα ριπαρίσματα.

post-31281-12906294603_thumb.jpg

post-31281-129062946031_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά. Έχει τα προβλήματα που λες αλλά κάνει επιτέλους αυτό που ήθελα. Δηλαδή το " το εμφανίζει ' ' , τις ... τις εμφανίζει . . . και άλλα τέτοια, αλλά κάτι θα γίνει και γι αυτό! Με μια μαζική αντικατάσταση στο openoffice θα διορθωθούν όλα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...