Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 7.04 προβλημα εγκαταστασης.


GeorgeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Γεια σας παιδια!

Γραφω γιατι εχω ενα σοβαρο προβλημα με το Ubuntu 7.04.

Κατεβασα το αρχειο, το εγραψα σε cd στο ''καλο'' μου pc, το εβαλα στο τριτο, οπου και θελω να το εγκαταστησω, ετρεξα το Live, πηγα στην ''Εγκατασταση'', ολοκληρωσα το ερωτηματολογιο επιλογων, και κατα την εγκατασταση κολλησε στο 15% ->"Ανιχνευση συστηματων αρχειων".

Σημειωση: Αυτο το δοκιμασα δυο φορες, αλλά και τις 2 εγινε το ιδιο.

Το συστημα που θελω να το βαλω ειναι το εξης:

PIII 504MHz

ECS P6BAT-A+ (newest BIOS)

224ΜΒ RAM

HDD Seagate 6,4GB.

 

Ο δισκος ειχε πριν Windows XP (NTFS), μετα δοκιμασα UBUNTU, μετα εβαλα 2000Pro (NTFS παλι), και μετα δοκιμασα 2 φορες την εγκατασταση Ubuntu και κολλησε και παλι στο ιδιο σημειο.

Τι φταιει?

Παρακαλω απαντηστε μου, για να μην παρατησω τα Linux μια και καλη! (εχω κακες εμπειριες απο Mandrake και SUSE 7.1)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το ανεφερα νομιζω. 6,4GB. Δεν νομιζω να μην φτανει (εδω για Vista Home φτανει!)

Μηπως φτιαει το ηδη υπαρχον παρτισιον NTFS? (Αλλα και παλι, εβαλα να του κανει φορματ το Ubuntu...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

George, φαίνεται ότι δεν σου έτυχε μόνο εσένα: :-)

 

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+bug/106683

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/ubiquity/+bug/105971 <= φαίνεται ότι έχει ίδιο δίσκο

 

Μια ιδέα, μέχρι να έρθει κανείς που ξέρει καλύτερα:

 

Φτιάξε πρώτα τα διαμερίσματα, ένα swap κι ένα ext3. Μπορείς και με το GParted LiveCD: http://gparted.sourceforge.net/livecd.php

 

Και μετά ξαναδοκίμασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά τα 7.04. Χωρίς να κάνω απολύτως το παραμικρό και πατώντας μόνο το enable desktop effects μου ενεργοποίησε το xgl. Τα είδα όλα.Προσπαθώ τόσο καιρό σε άλλες διανομές και τζίφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ok, κατεβαζω το Gparted LiveCD.

Μετα φτιαχνω 2 παρτισιον, το ενα swap και το αλλο ext3. Ποσο μεγεθος να ορισω στο καθενα? Καθε αλλη βοηθεια δεκτη. :)

 

johnyboy, αυτο που λες εχει σχεση με το προβλημα μου? Απο λινουξ δεν σκαμπαζω μια (σε αντιθεση με τα windows), και απλα θελω να τα μαθω και αυτα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι αλλά είπα την άποψή μου αν και offtopic.Ούτε εγώ έχω ιδέα απο λίνουξ και για αυτό είπα πως είναι βελτιωμένα.

Και για το πρόβλημά σου τώρα.Μήπως προσπαθείς να τα εγκαταστήσεις σε μικρό partition? Το είχα πάθει και εγώ αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο μεγεθος να ορισω στο καθενα? Καθε αλλη βοηθεια δεκτη. :)

 

Σάμπως ξέρω πώς τα υπολογίζουν; :-P

 

Κάνε 512ΜΒ το swap και ό,τι περισσέψει δώσε το στο ext3. (Και λάθος να είναι, ούτως ή άλλως για μια πρώτη γνωριμία το θες...) btw, το swap είναι το αντίστοιχο του pagefile των Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μπορεί να πω κοτσάνα αλλά ίσως φανεί χρήσιμο.Όσες φορές έκανα σεταπ λίνουξ τα έβαλα να κάνουν εγκατάσταση σε όλο τον δίσκο και δεν ρύθμισα τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα στο μηχάνημα τα χα και με windows xp χωρίς πρόβλημα με το gparted.Πρόσεξε δεν ορίζεις εσύ swap το ορίζει μόνος του.Από τα 6,4 όρισε γύρω στα 5 giga για τον μαντέλα (τα άλλα άστα ελεύθερα) αλλά νομίζω ότι είναι λίγα.Εμένα μου χει φάει 10 μέχρι τώρα μόνο με messenger και azureus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δυστυχως δεν εγινε τιποτα με εναν 80αρη WD... :(

Καμια αλλη ιδεα?

Παντως θεμα χωρου δεν ειναι, λεει οτι θελει 2GB ext3, και 256MB swap...

Kαι, Eusebius, εκανα manually τα διαμερισματα απο το Gparted που εδωσες, αλλα και manually επισης απο την εγκατασταση των Linux αυτα που ηθελαν, αλλα παλι κολλαει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παραξενο ειναι να σου εχει τρεξει το live cd κανονικα και να κολαει κατα την εγκατασταση.εκει που λεει "Ανιχνευση συστηματων αρχειων" ποση ωρα το εχεις αφησει μεχρι να πεις οτι σου κολησε?

δοκιμασε και καποια αλλη διανομη οπως suse η ακομα και το mint που ειναι ubuntu με καποια πραγματα προεγκατεστημενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...