Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον,ευτυχης κατοχος και γω ενός Hyundai HDV-320U.Υποτιτλοι μετριοι.Κατα τα αλλα πολυ καλο.Αργει λιγο να διαβάσει απο usb sandisk αλλα θα εχω αυριο ενα ocz πολυ πιο γρήγορο να δοκιμασω και θα σας πω.Αυτο που θα θελα να ρωτησω ειναι για την σύνδεση του με μια 21crt καθως στην αναπαραγωγη μιας ταινιας 1,37 gb με 2 διαφορετικες συνδέσεις scart και video(δλδ το κιτρινο καλώδιο) δεν ειδα διαφορες.Κάνω κάτι λαθος?Υπαρχει καλύτερος τρόπος σύνδεσης?Ευχαριστω

 

Y.Γ.Επιπλεον κατι σημαντικο.Ξερει καποιος αν το playstation 2 slim παιζει divx αρχεια απο την usb του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα νευρα μου.πηρα ενα lg298h εχω και ενα δισκο lacie500. τον εκανα φορματ και 2 παρτιτιον, ενα 27gb fat32 και το υπολοιπο ntfs.το διαβαζε κανονικα. meta ekana ksana partιτιον 180 φατ32 και 280 ντφσ αλλα δε το διαβαζε. πως να τον σεταρω τελικα και με ποιο προγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα νευρα μου.πηρα ενα lg298h εχω και ενα δισκο lacie500. τον εκανα φορματ και 2 παρτιτιον, ενα 27gb fat32 και το υπολοιπο ntfs.το διαβαζε κανονικα. meta ekana ksana partιτιον 180 φατ32 και 280 ντφσ αλλα δε το διαβαζε. πως να τον σεταρω τελικα και με ποιο προγραμμα?

 

Ελπίζω να περίμενες λιγάκι. Χρειάζεται κάποιος χρόνος για να δει έναν δίσκο.

Στο Hyundai 320U έκανε 1 λεπτό και 30 δευτερόλεπτα για να δει ένα 120αρι δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμενα ενα τεταρτο.στο τελος εκλεισε το dvd...

 

Μάλλον πρέπει να δοκιμάσεις με μικρότερο μέγεθος του partition fat32:confused:

 

Αγορασα το LG298 δεν μπορω να δω divx ταινιες με ενσωματωμενους υποτιτλους τις οποιες βλεπω κανονικα στο pc.Mπορει καποιος να με βοηθησει?

 

Αν είναι xsubs δεν παίζουν απο το USB. Αυτο θυμάμαι απο προηγούμενα post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι εννοεις xsubs?srt ειναι ενσωματωμενοι με το sub2divx!Σε αλλο player επαιζαν μια χαρα....Μηπως θελει αλλον κωδικο?

 

Απο το USB δεν παίζουν αν θυμάμαι καλά.

 

Δοκίμασε και με το πρόγραμμα του dhmk

και δες στην λίστα του, τις παραμέτρους του προγράμματος του, για το LG 298.

Πολύ εύκολο πρόγραμμα και πολύ γρήγορο.

Οχι απο USB. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση ρε παιδιά θέλω να κάνω.. Πείρα το PIONEER DV-393 και προφανώς δεν παίζει τους υπότιτλους στα DIVX. Επειδή δεν ξέρω εαν υπάρχει αναβάθμιση στο firmwire και είμαι και πολύ άσχετος γενικότερα, υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να ενσωματώνει τους υπότιτλους πάνω στην εικόνα του DIVX ώστε να μην χρειάζονται όλα τα παραπάνω??? θα χαιρόμουν πολύ με μία απάντηση.. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

 

Υπάρχει firmware εδώ όπως και οδηγίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας - και ελπιζω να παρω καποια απαντηση

 

Εδω και 2 μηνες περιπου αγορασα ενα LG-298 με κυριο σκοπο να παιζω divx με srt υποτιτλους - ηταν και ο μονος λογος που το αγορασα μιας και εχω αλλα 2 ( 3 αν υπολογισεις και το playstation ) dvd players.

 

Αν και στην αρχη ενθουσιαστηκα με τους υποτιτλους ( μεγαλοι - ευαναγνωστοι ) , οταν χρειαστηκε να το '' ζορ'ισω '' το μηχανημα αρχισαν τα προβληματα - και να εξηγησω.

 

Καποια στιγμη μεσα σε ενα dvd εβαλα 10 επεισοδια απο μια σειρα με τους αντιστοιχους υποτιτλους - τσεκαρισμενοι οτι δουλευουν απο το PC - το LG-298 λοιπον παιζει π.χ. τα πρωτα 7 επεισοδια κανονικα και στα 3 τελευταια αποφασιζει και δειχνει οτι υποτιτλους του κατεβει - ειτε απο αλλους υποτιτλους που ειναι μεσα στο δισκακι ειτε ( και αυτο ειναι το εντελως κουλο ) απο αλλους εντελως υποτιτλους που εχω δει μερες πριν!!!

 

Αυτο παρατηρειται και στο ασχετο - π.χ. βλεπω μια ταινια που ειναι μονη της γραμμενη σε ενα δισκακι και οταν τελειωσει η ταινια πεταει και μερικους υποτιτλους απο αλλα ταινια που εχω δει μερες πριν.

 

Επισης παρατηρω καποια '' σπασιματα '' στην εικονα στα αρχεια , αλλα φυσικα για αυτο μπορει να φταιει το αρχειο και οχι ο player.

 

Ετσι εχω μερικες αποριες :

 

Μηπως ειναι φρονιμο να μην '' γεμιζω '' το δισκακι με αρχεια?Δηλαδη αντι για 12 επειδοδια που γραφω τωρα να γραφω 5-6 ?Μηπως ειναι σκοπιμο να εχω καθε επεισοδιο σε ξεχωριστο φακελο με τον υποτιτλο του?Εχει καποιος αλλος αυτα τα προβληματ?

 

Ειμαι εντελως απογοητευμενος και δυστυχως το χρυσοπληρωσα ( για divx players υπηρχαν και πολυ φτηνοτερα ).Υπαρχει τροπος καποιας αναβαθμισης?

 

Οποιαδηποτε ιδεα δεκτη

 

Υ.Γ. Εχω ενα εξωτερικο σκληρο freecom 80 Gigabytes ( δωρο απο το conn-x ).Τι θα πρεπει ν ακανω για να τον '' δει'' το player?Θα χρειαστω καλωδιο τροφοδοσιας η αρκει η τροφοδοσια απο το usb?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων σε οσους απαντησουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Ειμαι κατοχος ενός Samsung HT-XQ100 στο οποίο οι ελληνικοί υπότιτλοι εμφανίζονται σαν κινέζικα.Δοκίμασα το AviAddXSub αλλά επειδή οι μετατροπές με αυτό δεν πετυχαίνουν πάντα, ήθελα να ρωτήσω άν υπάρχει κανένα firmware που ενδεχομένως λύνει το πρόβλημα αναγνώρισης ελληνικών υπότιτλων.

Τέλος ζητώ συγνώμη εάν το πρόβλημα για το συγκεκριμένο μοντέλο έχει αναφερθεί ξανά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

 

Οποιαδηποτε ιδεα δεκτη

 

....

 

Δημιούργησε ένα φάκελο για κάθε επεισόδιο.

 

----------------------------------------------------------------------------

 

Ενημέρωση λίστας (78 )DVD players/recorders 28-1-08 - 1:45

+ AUDIOLINE 561

+ PHILIPS HTS9800W/12

+ SONY RDR-ΗΧ750

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το lg 268. Έχει πρόβλημα οταν το όνομα του αρχείου υποτίτλων (.srt) είναι στα κεφαλαία?

Έχω γράψει σε ένα δισκάκι 4 ταινίες, η κάθεμία σε δικό της φάκελο, και μόνο στο "THE NIGHTMARE BEFORE CHRISTMAS" δεν μου εμφανίζει υπότιτλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει στην αγορά, επιτραπέζιο DVD που παίζει DivX ταινίες σε υψηλή ανάλυση (π.χ. 720p, 1080p)?

 

Ευχαριστώ.

 

Δεν παίζουν δισκάκια DVD, αλλά όλα τα άλλα.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...