Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή χρονιά σε όλους....

 

Αγόρασα προχτές το SONY DVD RECORDER HX-750 και διαπίστωσα ότι ναι μεν έχει ελληνικούς υποτίτλους, αλλά είναι τόσο μικροί πού πρέπει να κολλήσω την μύτη μου στην οθόνη για να τούς δώ.Μιλάω για ταινίες .avi

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξω το μέγεθος ή τα fonts γενικά ?

 

Η μόνη λύση που μου έρχεται στο μυαλό είναι να χρησιμοποιήσω το AVIAddXSubs αλλά είναι χρονοβόρο.

Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλή χρονιά σε όλους.

Αγόρασα το F&U DVD-3705B. Ολα οκ με τα δισκάκια DVD. Το πρόβλημα είναι στο USB. Συνδέω ένα stick της corsair που έχω (Flash Voyager 4GB -είναι usb 2 αλλά με compatibility για usb 1.1) και μου εμφανίζει μήνυμα "unsupported usb device".

Ξέρει κανείς τι γίνεται? Ο βασικός λόγος που αγόρασα το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι για να βλέπω DVIX από το flash

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπορείτε για τα μοντέλα

-Philips DVP5160

-Philips HTS8100

-LG DVX-298H

-LG DVX-276

 

από το post του elenic να πείτε καταστήματα, τιμές, υποστήριξη αρχείων και πως το καθένα παίζει ελληνικους υπότιτλους;

 

Ευχαριστώ

 

Philips HTS8100

 

Το αγόρασα 900€ από τα EXPERT η τιμή του τώρα έχει πέσει τα αρχεία που υποστηρίζει είναι αυτά DivX 3.11, DivX 4.x, DivX 5.x, DivX 6.0, DivX Ultra, MPEG-1, MPEG-2, WMA, JPEG και για να παίζει Ελληνικούς υπότιτλους πρέπει να κάνεις upgrade το firmware το έχω φτιάξει μόνος μου και δουλεύει μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά σε όλους....

 

Αγόρασα προχτές το SONY DVD RECORDER HX-750 και διαπίστωσα ότι ναι μεν έχει ελληνικούς υποτίτλους, αλλά είναι τόσο μικροί πού πρέπει να κολλήσω την μύτη μου στην οθόνη για να τούς δώ.Μιλάω για ταινίες .avi

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξω το μέγεθος ή τα fonts γενικά ?

 

Η μόνη λύση που μου έρχεται στο μυαλό είναι να χρησιμοποιήσω το AVIAddXSubs αλλά είναι χρονοβόρο.

Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη

 

Χρονοβόρο το 1 - 1.5 λεπτό που κάνει για ένα επεισόδιο των 350MB?

 

Philips HTS8100

 

Το αγόρασα 900? από τα EXPERT η τιμή του τώρα έχει πέσει τα αρχεία που υποστηρίζει είναι αυτά DivX 3.11, DivX 4.x, DivX 5.x, DivX 6.0, DivX Ultra, MPEG-1, MPEG-2, WMA, JPEG και για να παίζει Ελληνικούς υπότιτλους πρέπει να κάνεις upgrade το firmware το έχω φτιάξει μόνος μου και δουλεύει μια χαρά.

 

Ημερομηνία αγοράς, σχόλια για τους υπότιτλους ή γενικά για να το βάλω στην λίστα.

Φυσικά στείλε μου με mail το firmware, για την βιβλιοθήκη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονοβόρο το 1 - 1.5 λεπτό που κάνει για ένα επεισόδιο των 350MB?

 

 

 

Ημερομηνία αγοράς, σχόλια για τους υπότιτλους ή γενικά για να το βάλω στην λίστα.

Φυσικά στείλε μου με mail το firmware, για την βιβλιοθήκη μου.

 

Το αγόρασα στις 10/10/2007, οι υπότιτλοι είναι ικανοποιητικοί χωρίς κάποιο φόντο από πίσω αλλά ποτέ σε καμία ταινία δεν παρουσιάστηκε πρόβλημα στο να μην μπορώ να διαβάσω τι λέει… Το firmware στο έστειλα στις 19/12 σε προηγούμενη επικοινωνία μας. Αν δεν το έχεις λάβει πες μου να το ξαναστείλω. Ότι άλλο θέλετε εδώ είμαι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω κάνει post και πιο πάνω αλλά το επαναφέρω μιας και τελειώνουν οι 14 ημέρες που δίνει ως προθεσμία το pixmania και πρέπει να επιστρέψω το αποτυχημένο dvd player που αγόρασα.

 

 

 

Θα ήθελα ένα DVD player που να είναι συμβατό με Divx, xvid, mp3, USB, ελληνικούς υπότιτλους και να έχει και FM ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ (θέλω να αποφύγω τις πολλές συσκευές πάνω στο έπιπλο της τηλεόρασης). Δίνω έως 100?.

 

Κάποιο από αυτά που υπάρχουν στη λίστα έχει ραδιόφωνο;

 

Τι μου προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονοβόρο το 1 - 1.5 λεπτό που κάνει για ένα επεισόδιο των 350MB?

 

 

 

Ημερομηνία αγοράς, σχόλια για τους υπότιτλους ή γενικά για να το βάλω στην λίστα.

Φυσικά στείλε μου με mail το firmware, για την βιβλιοθήκη μου.

ο σκοπος μου ηταν να αποφυγω την διαδικασια αυτη καθως πρεπει να προσθεσεις τον χρονο αυτον και στον χρονο εγγραφης και μεταφορας. Στην αρχη βεβαια που το δοκιμασα τα γραμματα βγαινανε απο μικρα ως subtitles,τεραστια με το Addsub !! Ευτυχως μου εκοψε και ειδα στο config οτι μπορεις να τα αυξομειωσεις οποτε λογικα θα ειναι οκ.Δεν το εχω δοκιμασει ακομα βεβαια καθοτι εχω λιγο ψιλοξενερωσει απο το γεγονος οτι το 750 διαβαζει απο usb μονον ηχο και εικονα και οχι video.αυτα και ευχαριστω για την απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει αγορασει ακνεις αυτο το μοντελο:

Set Home Cinema DAV-DZ231

???

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977505&product=942448

http://www.tpd.sk/katalog/tv-a-video/domace-kino-s-dvd-prehravacom/?detail=435

 

Αν καποιο μοντελο παιζει divx θα παιζει και xvid?

Απο αποδοση πως τα παει ?

Ελληνικους υποτιτλους παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις απέκτησα το LG DVX-298H. Για αρχή είμαι πολύ ευχαριστημένος. :-)

Το Kingston DataTraveler 4GB το αναγνώρισε σε 17sec και το SUPERTALENT 8GB σε 32sec.

 

Καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλές προβολές. :-)

 

Για μένα το LG DVX-298Η έχει τους πιο καλούς υπότιτλους απ'οσα έχω δει μέχρι στιγμής.

Και φυσικά αυτό το γκρι φόντο που βοηθά στην ανάγνωση των υποτίτλων σε δύσκολα λευκά πλάνα της ταινίας.

Στο συγκεκριμένο έχω δοκιμάσει και εξωτερικό σκληρό 120GB(FAT32) και έπαιξε μια χαρά.

 

P.s. Καταπληκτικές οι φωτογραφίες. Θα τις έχω για αναφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη βρε παιδιά, έχω το ''LG HT-303SD'' και εκτός του ότι οι υπότιτλοι είναι λίγο αραιοί, μάλλον μεγαλύτερη γραμματοσειρά που εμφανίζεται σε 3 σειρές μερικές φορές, δεν έχω άλλα προβλήματα. Ούτε τις καθυστερήσεις στο USB που διαβάζω. Περίπου 4-5 δεύτερα κάνει για δίσκους μέχρι και 250BG που δοκίμασα.

Αν μπορούσε να διορθωθεί το ''πρόβλημα'' των γραμματοσειρών θα ήταν η καλύτερη αγορά που έχω κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Χθες αγόρασα το LG DVX298H (82 ευρώ, e-shop). Εντυπώσεις:

Οι υπότιτλοι είναι πολύ καλοί.

Έχει παίξει όλα τα divx που δοκίμασα. "Βλέπει" τα περιεχόμενα των memory sticks (ένα dominion 1GB και ένα KINGSTON 4GB) σε χρόνο από 10 ως 20 δευτερόλεπτα.

Πρόβλημα είχα με τον εξωτερικό WD 80GB, 2,5" σε κουτί akasa (με εξωτερική τροφοδοσία) που αν και ήταν FAT32 δεν τον αναγνώριζε με τίποτα. Μετά από πολλές δοκιμές με το partition magic (format, delete, create partition) όταν έκανα create primary partition σε FAT32 τον αναγνώρισε κανονικά (προς μεγάλη μου χαρά, γιατί πίστευα πως δε θα γινόταν). Με 45GB ταινίες (σε φακέλους και υποφακέλους) τον διαβάζει σε 50 δευτερόλεπτα.

Όποιος αντιμετωπίζει πρόβλημα με εξωτερικούς δίσκους, ας δοκιμάσει με το partition magic μήπως τα καταφέρει όπως εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παρακάτω φωτογραφία είναι απο το HYUNDAI 320U που έχει USB και είναι πανάκριβο.

Εχει 39 euro απο το Multirama.

 

Βλέπουμε το μέγεθος των υποτίτλων και το ενοχλητικό για κάποιους φόντο.

 

6wwnzpl.jpg

 

 

Η παρακάτω φωτογραφία είναι πάλι απο το HYUNDAI 320U σε σύγκριση με το SILVERCREST KH-6511 που είχε πριν ένα χρόνο το LIDL.

Και τα 2 μηχανήματα έχουν το ίδιο μέγεθος και οικογένεια γραμματοσειράς στους υπότιτλους.

 

Εδω βλέπουμε το HYUNDAI με το ενοχλητικό φόντο στους υπότιτλους

 

835ki0l.jpg

 

και εδώ βλέπουμε το SILVERCREST KH-6511 χωρίς το ενοχλητικό φόντο στους υπότιτλους

 

6uete9v.jpg

 

 

Προσωπικά προτιμώ το ενοχλητικό φόντο του HYUNDAI, και του όποιου HYUNDAI, γιατί με βοηθάει να διαβάσω τους υπότιτλους σε σκηνές σαν τις παραπάνω.

 

Ενω με το Silvercrest που δεν έχει το ενοχλητικό φόντο, τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.

Προσπαθώ κάθε φορά να διαβάσω τι @#%&& λέει.

 

Οι φωτογραφίες της σύγκρισης είναι απο το "The Invasion" στο 18' 26''

Η τηλεόραση είναι 16:9 wide 32"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...