Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω ένα DVD Player που να υποστηρίζει Xvid kai Divx kai .srt για υπότιτλους. Να έχει θύρα HDMI και να βελτιώνει το σήμα στη σύνδεση του με την LCD40M86 οθόνη μου.Σκέφτομαι να αγοράσω τον Toshiba SD470-E Τον έχει δοκιμάσει κανείς ; Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας.

 

Το SD-470E το περιμένω αύριο μεθαύριο απο το πλαίσιο για να το κοτσάρω σε Sharp Aquos FullHD

Οπότε αναμένεις για ανάλυση σε μερικές μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απ' ότι είδα εδώ το Aitro DVR200 είναι ολόιδιο εμφανισιακά με το Contel DVR200 για το οποίο υπήρξε μία συζήτηση εδώ.

 

Για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν βρήκα ποτέ τρόπο να παίξει ελληνικούς υπότιτλους. Επίσης δεν παίζει divx από την usb παρά μόνο mp3. Το ασθενές του σημείο είναι ότι αν δεν αερίζεται καλά υπερθερμαίνεται και κολλάει.

 

Και για την ιστορία: Το είχα πάρει πριν δυο χρόνια 99 Ευρώ από το Carrefour. Το recorder δούλευε για κανένα δίωρο καθημερινά επί δύο χρόνια! Στον πρώτο χρόνο χάλασε και αλλάχθηκε από το service το τροφοδοτικό του. Στην εκπνοή της διετούς εγγύησης, πριν κανά δυο μήνες, ξαναχάλασε και η Astra Service το επέστρεψε ως μη επισκευάσιμο. Το πήγα στο Carrefour μαζί με το χαρτί του service και μου επέστρεψαν τα 99 Ευρώ. Το ίδιο ακριβώς συνέβη και σ' έναν φίλο μου λίγο πριν την εκπνοή της εγγύησης. Πραγματικά συμφέρουσα αγορά...

 

Αγαπητέ φίλε η εταιρε'ια είναι όντως η ΚΟΝΤΕΛ. Το συγκεκριμμένο DVR 200 παίζει DiVX

από το USB χωρις ελληνικούς χαρακτήρες, όμως χάρις στον ΑΣΧΕΤΙΟΥΣ και το πρόγραμμα που μου πρότεινε μετά από πολλές δοκιμές παίζει το αρχείο που φτιάχνει το πρόγραμμα λίγο ιδιότροπα είναι η αλήθεια χωρίς την ενοχλητική μπάρα που βγ'αζει στους κανονικούς DivX υπότιτλους. Η ποιότητα στο γράψιμο είναι πολλή καλή 'εχω 'ηδη 'ενα LG εγγραφής με το οποίο συγκρινόμενο στο τελικό αποτέλεσμα είναι καλύτερο, ως πλειερ δε είναι γαμώ στην εικόνα. Το τιούνερ του δε επίσης πιό ευαίσθητο από το LG. Γιά ζέσταμα δεν το κοιταξα να πω την αλήθεια, θα το δώ όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια βοήθεια γιατί έκανα ήδη μια αγορά πατάτα και δεν πάει άλλο :(

 

Θα ήθελα ένα DVD player που να είναι συμβατό με Divx, xvid, mp3, USB, ελληνικούς υπότιτλους και να έχει και FM ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ (θέλω να αποφύγω τις πολλές συσκευές πάνω στο έπιπλο της τηλεόρασης). Δίνω έως 100?.

 

Κάποιο από αυτά που υπάρχουν στη λίστα έχει ραδιόφωνο;

 

Τι μου προτείνετε;

 

με 100 ευρ'ω περίπου δες στο καρφούρ και τα φουναυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το FUNAI απ' ότι διάβασα, έχει μικρή γραμματοσειρά στους υπότιτλους.

Κάποιο από τα "καλά" DVD Players όπως τα LG που απ' ότι βλέπω προτείνουν πολλά άτομα εδώ μέσα, ξέρει κανείς αν έχουν ραδιόφωνο;

 

Αγόρασα από το pixmania ένα home cinema το οποίο δεν υποστηρίζει όχι υπότιτλους αλλά και τα περισσότερα Divx που έχω στην συλλογή μου. Πρέπει να το επιστρέψω άμεσα.

Η γυναίκα μου θέλει να έχει οπωσδήποτε ραδιόφωνο, εγώ ελληνικούς υπότιτλους και όπως καταλαβαίνεται προσπαθούμε να βρούμε μια μέση λύση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια βοήθεια γιατί έκανα ήδη μια αγορά πατάτα και δεν πάει άλλο :(

 

Θα ήθελα ένα DVD player που να είναι συμβατό με Divx, xvid, mp3, USB, ελληνικούς υπότιτλους και να έχει και FM ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ (θέλω να αποφύγω τις πολλές συσκευές πάνω στο έπιπλο της τηλεόρασης). Δίνω έως 100?.

 

Κάποιο από αυτά που υπάρχουν στη λίστα έχει ραδιόφωνο;

 

Τι μου προτείνετε;

 

Τα μόνα DVD player που ξέρω ότι έχουν ραδιοφωνο, είναι αυτά που είναι με ενισχυτή και ηχεία.

 

Κάτι σαν το Home Cinema - LG HT-302SD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις γύρισα απο τον Κοτσόβολο και αγόρασα το Schaub Lorenz DVHDMI-20121 στην τιμή των 49ευρό!

 

+HDMI

+USB

+Multi-Card reader

+5.1

+χειρηστήριο

 

παίζει όλα τα video format με προσαρμωγή srt υπότιτλων!

Το μόνο μείον είναι οτι είναι μικρή η γραματοσειρά και κίτρινη,που απο οτι διάβασα όλα τα υπόλοιπα μοντέλα το κάνουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας και χρονια πολλα

 

εχω ενα dvd της daewoo εδω και αρκετο καιρο το οποιο παιζει divx αρχεια.οταν βαζω εργα με υποτιτλους ενσςματομενους ολα καλα.που μπορω να βρω καποια αναβαθμιση να παιζει αμεσα απο ενα φακελο το εργο και το .srt του.να μην μπαινω στον κοπο και τα ενσωματονο.απλα ρωτας γιατι κανεις δεν εχει αναφερει την μαρκα daewoo να βγαλω καποια ακρη και εγω

 

ευχαριστο πολυ και καλη χρονια σε ολους!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά divX με ελληνικούς υπότιτλους παίζει και το Toshiba SD-470E . Το αγόρασα χθες, δουλεύουν όλα τα DivX κομπλέ, ακόμα και αν είναι σε φακέλους μέσα σε ένα DVD τα βλέπει, και έχει και upscale μέχρι 1080p, αν το υποστηρίζει η τηλεόραση (προϋπόθεση η σύνδεση με HDMI καλώδιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά divX με ελληνικούς υπότιτλους παίζει και το Toshiba SD-470E . Το αγόρασα χθες, δουλεύουν όλα τα DivX κομπλέ, ακόμα και αν είναι σε φακέλους μέσα σε ένα DVD τα βλέπει, και έχει και upscale μέχρι 1080p, αν το υποστηρίζει η τηλεόραση (προϋπόθεση η σύνδεση με HDMI καλώδιο).

 

Οι υπότιτλοι έχουν κανονικό μέγεθος; Έχουν κάποιο φόντο από πίσω; Τι καλώδιο χρησιμοποιείς και σε τι τιμή τα αγόρασες; Βλέπεις διαφορά στην εικόνα με το upscale; Παίζουν κανονικά και τα Xvid; Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου αλλά προετοιμάζω τη συγκεκριμένη αγορά εδώ και καιρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ναι έχουν κανονικό μέγεθος.

2) Έχουν ένα ανεπαίσθητο διάφανο φόντο (Δεν ασχολήθηκα καν με τα μενού για να δω αν μπορώ να τους αλλάξω θέση ή να απενεργοποιήσω το φόντο). Πάντως είδα κανονικά τον 'Άρχοντα" χωρίς να με ενοχλήσουν οι υπότιτλοι.

3) HDMI @ 25? το 1m (πανάκριβο)

4) Ναι το upscale αξίζει (τουλάχιστον στη δικιά μου bravia 42" ). Είδα το Star Wars episode III όπως δεν το είχα δει ποτέ...

5) Έβαλα πολλές συμπιεσμένες ταινίες να παίξουν, χωρίς να ελέγξω αν είναι divX ή Xvid. Έπαιξαν όλα. Δεν ξέρω όμως αν υπάρχει κάποιο θέμα με την ποιότητα αν παίξεις Xvid. Θα το κοιτάξω όταν έχω χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπορείτε για τα μοντέλα

-Philips DVP5160

-Philips HTS8100

-LG DVX-298H

-LG DVX-276

 

από το post του elenic να πείτε καταστήματα, τιμές, υποστήριξη αρχείων και πως το καθένα παίζει ελληνικους υπότιτλους;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλα και καλά σε όλους.

Στις 18/12 δημοσίευσα μία ερώτηση σχετικά με το DVX298H της LG αλλά υποθέτω λόγω διακοπών δεν πήρα κάποια απάντηση.Ξαναφέρνω λοιπόν το θέμα μου στην επιφάνεια μήπως και κάποιος έχει να προτείνει κάποια λύση.

Χθες μετά απο μελέτη στο forum αποφάσισα και αγόρασα το DVX298H της LG κυρίως για την δυνατότητα του να μπορώ να βλέπω τις ταινίες μου απο κάποιο usb stick ή κάποιον εξωτερικό σκληρό.Τελικά δεν τα κατάφερα....

Δοκίμασα πρώτα με το στικάκι (Transcend 2GB) στο οποίο έριξα μέσα σε ένα φάκελο μερικά mp3 που τα έπαιξε κανονικά και σε έναν άλλο φάκελο μερικά αρχεία εικόνας όπως .avi .mpg και mp4.

Αλλάζοντας απο το menu την επιλογή title πέρασα στο menu movies και ενώ διάβαζε κανονικά τους τίτλους δεν έπαιζε κανένα απο τα αρχεία ανεξαρτήτα απο το είδος ή το μέγεθός τους.

Όταν δε δοκίμασα με τον εξωτερικό (WD 160GB)δεν τον είδε κάν....

Τι μπορώ να κάνω?:cry:

Να προσθέσω επίσης ότι αυτές τις μέρες έγραψα κάποιες ταινίες σε dvd rw σε μορφή .avi και τις έβλεπε κανονικά ενώ αρχεία mpeg ή mpg τα έβρισκε σαν τίτλους στους φακέλους αλλά και πάλι δεν ήταν δυνατόν να τα παίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...