Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαλησπερα σας

Αγορασα σημερα το Philips 5160 και εχω μια ερωτηση για να μην κανω καμια μ@λακια:

 

Πρεπει να κανω οπως λενε οι επισημες οδηγιες της εταιριας δηλαδη πρωτα να κανω software verification και μετα να περασω το firmware απο το post 475 η αμεσως χωρις verification?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι τελείως άσχετος - τι τύπος αρχείων χρειάζεται (mpg, avi, τι; ) και που αποθηκεύετε το αρχείο των υποτίτλων;

 

Sorry αλλά δεν κατάλαβα την ερώτηση(φταίει ο καιρός, πάγωσε και το ότι έχει απομείνει στο κεφάλι μου)

Τι θέλεις να κάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλά δεν κατάλαβα την ερώτηση(φταίει ο καιρός, πάγωσε και το ότι έχει απομείνει στο κεφάλι μου)

Τι θέλεις να κάνεις?

 

Έστω ότι έχω κάποιες ταινίες σε ψηφιακή μορφή στον υπολογιστή μου. Σε τι αρχείο πρέπει να μετατραπούν (την κατάληξη πχ .avi? .mpg?) ώστε να παίζουν από τα DVDs που προτείνετε; Τους υπότιτλους πως τους προσθέτετε στο δισκάκι/usb - χύμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ότι έχω κάποιες ταινίες σε ψηφιακή μορφή στον υπολογιστή μου. Σε τι αρχείο πρέπει να μετατραπούν (την κατάληξη πχ .avi? .mpg?) ώστε να παίζουν από τα DVDs που προτείνετε; Τους υπότιτλους πως τους προσθέτετε στο δισκάκι/usb - χύμα;

 

Το πιο πιθανό είναι τις έχεις σε Divx ή Xvid οπότε η κατάληξη θα είναι avi.

To αρχείο των υποτίτλων συνήθως είναι *.srt και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να το κάνεις rename με το ίδιο όνομα που έχει το αρχείο βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με το Philips dvdr 3450H που έχω μπορεί να γίνει τίποτα του έκανα και το firmware update σε R19.22

 

Τα ελληνικά τα δείχνει με τετραγωνάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με το Philips dvdr 3450H που έχω μπορεί να γίνει τίποτα του έκανα και το firmware update σε R19.22

 

Τα ελληνικά τα δείχνει με τετραγωνάκια.

 

Δοκίμασε να ανοίξεις το αρχείο υποτίτλων με το notepad και να το σώσεις σε κωδικοποίηση

ansi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω παρα πολυ.

 

Η δουλεια σου με εσωσε.Εψαχνα για δωρο τωρα τα Χριστουγεννα, ενα φθηνο divx player deck, που να παιζει ελληνικους υποτιτλους. Εφαγα 2 μερες στα μαγαζια και κανενας πωλητης δεν ηξερε στα σιγουρα για υποτιτλους στα dvd players του ευρους των 35-50 ευρω.

 

Σε ευχαριστω και παλι.Αν εχω αποριες μετα την αναγνωση του thread των 70 σελιδων και της λιστας θα επανελθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανό είναι τις έχεις σε Divx ή Xvid οπότε η κατάληξη θα είναι avi.

To αρχείο των υποτίτλων συνήθως είναι *.srt και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να το κάνεις rename με το ίδιο όνομα που έχει το αρχείο βίντεο.

 

Ευχαριστώ. Ήμουν λίγο άσχετος με το σπορ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω παρα πολυ.

 

Η δουλεια σου με εσωσε.Εψαχνα για δωρο τωρα τα Χριστουγεννα, ενα φθηνο divx player deck, που να παιζει ελληνικους υποτιτλους. Εφαγα 2 μερες στα μαγαζια και κανενας πωλητης δεν ηξερε στα σιγουρα για υποτιτλους στα dvd players του ευρους των 35-50 ευρω.

 

Σε ευχαριστω και παλι.Αν εχω αποριες μετα την αναγνωση του thread των 70 σελιδων και της λιστας θα επανελθω.

 

 

 

Μόλις πήρα το Hyundai 320U απο το Multirama στα 39 ευρω. :-)

Για τον αδερφό μου είναι όχι για μένα(εχω 7 DVD player, τα 8 θα ήταν υπερβολή) :-D

 

 

Το μηχάνημα απ' το λίγο που ασχολήθηκα...

 

1). Τα μένου είναι σχεδόν 100% ίδια με το SilverCrest KH-6511 που είχα πάρει απο το LIDL πριν 1 χρόνο. Οι υπότιτλοι είναι σχετικά μικροί με καλή γραμματοσειρά αλλά διαβάζονται. Η μόνη διαφορά τους με το Silvercrest είναι ένα γκρι φόντο που έχουν απο πίσω που το βρίσκω πολύ βολικό. Και δεν πιάνει απο άκρη σ'ακρη όπως κάποιων LG.

 

2). Δοκίμασα το CORSAIR FLASH VOYAGER USB 2.0 4GB

.Με 800ΜΒ περίπου γραμμένα έκανε 20 δευτερόλεπτα να το αναγνωρίσει, και αφού επέλεξα μια ταινία 700ΜΒ έκανε 1 λεπτό και 30 δευτερόλεπτα για ξεκινήσει η ταινία.

 

3). Δοκίμασα τον 1o εξωτερικό σκληρό 3.5" 120GB δεν τον είδε "unsupported USB"

 

4). Δοκίμασα τον 2ο εξωτερικό σκληρό 3.5" 120GB, τον είδε στο 1 λεπτό και 30 δευτερόλεπτα και η ταινία έπαιξε απο την στιγμή που την επέλεξα σε 1 λεπτό και 10 δευτερόλεπτα.

 

Και οι 2 δίσκοι είναι σε FAT32, απλώς η πρώτη θήκη έχει καιρό που την αγόρασα, ενώ η δεύτερη έχει 2 μήνες.

 

Επειδή σας αρέσουν οι φωτογραφίες ....

 

8506om9.jpg

 

 

 

 

Τα μενού και των 2 DVD αν θυμάμαι καλά μοιάζουν με του PHILIPS 3040 και του FUNAI 5311. Ας μας βοηθήσει όποιος έχει κάποιο απο τα 2 ή και τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...