Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

paidia an katali3o se Hyundai HDV-320U poy to brika sto makro me 45 euro tha moy paizi telika upotilous ellinikous????kai apo tin usb thira me kapoio flashaki???xoris na kano anabathmisi tou firmware????

uparxi kapio alo poio kalitero dvd player me ta idia leuta???

anameno apantisi

euxaristo

 

mia xara ta paizei!

to exw egw kai einai polu kalo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημεριζω το forum με μια απορια:

Ολα αυτα τα dvd players που εχουν εξοδους ηχου 5:1 λογικα κανουν αποκωδικοποιηση του ηχου. Σωστα?

Μπορουν ομως να δεχτουν απευθειας ηχεια 5:1 χωρις ενισχυτη?

Αν ναι η αποδοση τους ειναι ικανοποιητικη για ενα μικρο σαλονι?

Ευχαριστω για τη φιλοξενια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημεριζω το forum με μια απορια:

Ολα αυτα τα dvd players που εχουν εξοδους ηχου 5:1 λογικα κανουν αποκωδικοποιηση του ηχου. Σωστα?

Μπορουν ομως να δεχτουν απευθειας ηχεια 5:1 χωρις ενισχυτη?

Αν ναι η αποδοση τους ειναι ικανοποιητικη για ενα μικρο σαλονι?

Ευχαριστω για τη φιλοξενια.

 

Οπως είπε και ο dali13gr ναι, αλλά δεν το βρίσκω πρακτικό, προσωπική άποψη καλύτερα

σε ένα A/V ενισχυτή (έχεις περισσότερες δυνατότητες και επιλογές), ασε που τα ποιο

πολλά ηχεία (5,1 κυριοσ φθηνα) δεν έχουν τηλεχειριστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχη ευχαριστο τους dali 13gr και blackstar για τις απαντησεις τους.

Αλλα εδω για μενα τουλαχιστον τιθεται ενα θεμα

Αν απαιτειται ενισχυτης ο οποιος-απο οσο ξερω-οι ενισχυτες δεν εχουν εισοδους 5:1 αλλα αποκωδικοποιουν το σημα σε 5:1 μεσω dsp, τοτε ποιος ο λογος ολα αυτα τα dvd players να εχουν εξοδους 5:1?

Μια ευκολη απαντηση ειναι οτι τις εχουν για αυτους (οπως πχ εγω) που θελουν να στησουν ενα οικονομικο συστημα.

Αλλα αυτη ειναι η ερμηνεια που δινω εγω επειδη ετσι με συμφερει

Δεν ξερω αν ειναι και η σωστη...

Παρακαλω τα φωτα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά σε όλους.

 

Είμαι ευτυχής κάτοχος του LG HT-552TH, ενός πολύ καλού και οικονομικού Home Cinema.

Έχω όμως ένα πρόβλημα-απορία που αφορά στο USB και την υποστήριξη long filenames.

Συνδέω στη συσκευή ένα σκληρό δίσκο 120GB, τον οποίο αναγνωρίζει κανονικά, διαβάζει τα πάντα, δεν μπορεί όμως να "μπεί" σε ορισμένους (τους περισσότερους!) φακέλους και να διαβάσει τις ταινίες/mp3/εικόνες που περιέχουν.

Κάπου είχα διαβάσει για 11 χαρακτήρες maximum στο path, έτσι έκανα τα ονόματα των φακέλων μικρότερα, αλλά τίποτα.

Μήπως κάποιος από 'σας είχε παρόμοιο πρόβλημα? Μήπως με το (παρόμοιου λογισμικού) DVX-298H?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά σε όλους.

 

Είμαι ευτυχής κάτοχος του LG HT-552TH, ενός πολύ καλού και οικονομικού Home Cinema.

Έχω όμως ένα πρόβλημα-απορία που αφορά στο USB και την υποστήριξη long filenames.

Συνδέω στη συσκευή ένα σκληρό δίσκο 120GB, τον οποίο αναγνωρίζει κανονικά, διαβάζει τα πάντα, δεν μπορεί όμως να "μπεί" σε ορισμένους (τους περισσότερους!) φακέλους και να διαβάσει τις ταινίες/mp3/εικόνες που περιέχουν.

Κάπου είχα διαβάσει για 11 χαρακτήρες maximum στο path, έτσι έκανα τα ονόματα των φακέλων μικρότερα, αλλά τίποτα.

Μήπως κάποιος από 'σας είχε παρόμοιο πρόβλημα? Μήπως με το (παρόμοιου λογισμικού) DVX-298H?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια σας...

 

ο σκληρος δισκος ειναι fat32 η ntfs?

Χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω οτι τα dvdplayers αναγνωριζουν μονο fat32 στο οποιο δεν αναγωριζονται αρχεια μεγαλα

Νομιζω οτι αυτο ειναι το προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο σκληρος δισκος ειναι fat32 η ntfs

Χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω οτι τα dvdplayers αναγνωριζουν μονο fat32 στο οποιο δεν αναγωριζονται αρχεια μεγαλα

Νομιζω οτι αυτο ειναι το προβλημα

 

Ευχαριστώ για την αστραπιαία απάντηση!!!:)

Φυσικά και είναι FAT32 ο δίσκος, αλλιώς δε θα τον έβλεπε καθόλου.

 

Έχεις εσύ ή κάποιος άλλος κάποια λύση να προτείνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kotlid σωστή σκέψη με λάθος ερμηνεία! :-) Στο FAT32 δεν μπορείς να έχεις αρχεία μεγαλύτερα από 4GB. Δηλαδή έχεις πρόβλημα στο μέγεθος του αρχείου και όχι στο μέγεθος του ονόματος! Και όπως είπε ο sugardad, αν ήταν NTFS δεν θα τον "έβλεπε" καθόλου.

 

sugardad, μήπως τα ονόματα των φακέλων είναι στα Ελληνικά; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά το πείρα το Hyundai HDV-320U και έχω μήνη ευχαριστημένος 100% τον χρημάτων που έχω δώσει.

ερώτηση ποια η καλύτερη σύνδεση να κάνω μέσω scart η μέσω rgb?? η τηλεόραση μου είναι μια 32αρα tft εχει και για συνδεση με τα 3 rgb που έχουνε χρώμα κόκκινο μπλε πράσινο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά το πείρα το Hyundai HDV-320U και έχω μήνη ευχαριστημένος 100% τον χρημάτων που έχω δώσει.

ερώτηση ποια η καλύτερη σύνδεση να κάνω μέσω scart η μέσω rgb?? η τηλεόραση μου είναι μια 32αρα tft εχει και για συνδεση με τα 3 rgb που έχουνε χρώμα κόκκινο μπλε πράσινο!!!

 

Θα χρησιμοποιήσεις τα 3 rca.

Ειναι η σύνδεση component, και απο εκεί θα πάρεις προοδευτική σάρωση στην εικόνα ή επι το ελληνικότερον progressive scan ή με πιο απλά λόγια την καλύτερη σύνδεση απο τις 2 που έχεις. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως ξερετε πως μπορω να βαλω ελληνικους υποτιτλους στο lg rh298h? παω στο μενου εβαλα κωδικο 1235 αλλα τιποτα.

 

Τσέκαρε το αρχείο υποτίτλων.

Ανοιξε το με το notepad και κάνε save σε κωδικοποίηση ANSI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kotlid σωστή σκέψη με λάθος ερμηνεία! :-) Στο FAT32 δεν μπορείς να έχεις αρχεία μεγαλύτερα από 4GB. Δηλαδή έχεις πρόβλημα στο μέγεθος του αρχείου και όχι στο μέγεθος του ονόματος! Και όπως είπε ο sugardad, αν ήταν NTFS δεν θα τον "έβλεπε" καθόλου.

 

sugardad, μήπως τα ονόματα των φακέλων είναι στα Ελληνικά; ;)

 

Φυσικά και δεν είναι τα ονόματα των φακέλων στα Ελληνικά! Αλλοίμονο!

Κανείς άλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Χθες μετά απο μελέτη στο forum αποφάσισα και αγόρασα το DVX298H της LG κυρίως για την δυνατότητα του να μπορώ να βλέπω τις ταινίες μου απο κάποιο usb stick ή κάποιον εξωτερικό σκληρό.Τελικά δεν τα κατάφερα....

Δοκίμασα πρώτα με το στικάκι (Transcend 2GB) στο οποίο έριξα μέσα σε ένα φάκελο μερικά mp3 που τα έπαιξε κανονικά και σε έναν άλλο φάκελο μερικά αρχεία εικόνας όπως .avi .mpg και mp4.

Αλλάζοντας απο το menu την επιλογή title πέρασα στο menu movies και ενώ διάβαζε κανονικά τους τίτλους δεν έπαιζε κανένα απο τα αρχεία ανεξαρτήτα απο το είδος ή το μέγεθός τους.

Όταν δε δοκίμασα με τον εξωτερικό (WD 160GB)δεν τον είδε κάν....

Τι μπορώ να κάνω?:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...