Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

PHILIPS DVP-5980 VS HYUNDAI HDV-320U

ΟΠΟΙΟΣ ΜΑΓΚΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ :

1-ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ HDMI

2-ΘΕΛΩ ΟΣΟ ΠΙΟ ΕΥΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥΣ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ

3-ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ Η ΘΥΡΑ USB ΣΚΛΗΡΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ 320GB

4-ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ DIVx ΓΙΑ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ(ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ HUNDAI ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΜΕΧΡΙ DIVX5 ΕΝΩ ΤΟ PHILIPS ΚΑΙ DIVX6 ΚΑΙ DIVX ULTRA -ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΑΝ ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ..):rolleyes::rolleyes::rolleyes:

5-TO HUNDAI KANEI 39 ΣΤΟ MULTIRAMA ΕΝΩ TO PHILIPS ΚΑΝΕΙ 79(72+ΑΠΟΣΤΟΛΗ) ΣΤΗ PIXMANIA:mad:

 

ΣΚΕΦΤΩΜΑΙ ΤΟ HUNDAI ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ ΟΜΩΣ ΑΝ ΤΟ 4- ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΘΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΤΑ ΔΙΠΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ,ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡHΣΤΟ..! !ΑΝ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΧΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΚΟΥΩΩΩΩΩ ! !

KAI AN MPOREI KAPOIOS NA STEILEI FOTOGRAFIA NA DW YPOTITLOYS STO PHILIPS KAI STO HUNDAI OPOIOS MPOREI !!!B):cool:B):cool:B):cool:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PHILIPS DVP-5980 VS HYUNDAI HDV-320U

ΟΠΟΙΟΣ ΜΑΓΚΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ :

1-ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ HDMI

2-ΘΕΛΩ ΟΣΟ ΠΙΟ ΕΥΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥΣ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ

3-ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ Η ΘΥΡΑ USB ΣΚΛΗΡΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ 320GB

4-ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ DIVx ΓΙΑ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ(ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ HUNDAI ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΜΕΧΡΙ DIVX5 ΕΝΩ ΤΟ PHILIPS ΚΑΙ DIVX6 ΚΑΙ DIVX ULTRA -ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΑΝ ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ..):rolleyes::rolleyes::rolleyes:

5-TO HUNDAI KANEI 39 ΣΤΟ MULTIRAMA ΕΝΩ TO PHILIPS ΚΑΝΕΙ 79(72+ΑΠΟΣΤΟΛΗ) ΣΤΗ PIXMANIA:mad:

 

ΣΚΕΦΤΩΜΑΙ ΤΟ HUNDAI ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ ΟΜΩΣ ΑΝ ΤΟ 4- ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΘΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΤΑ ΔΙΠΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ,ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡHΣΤΟ..! !ΑΝ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΧΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΚΟΥΩΩΩΩΩ ! !

KAI AN MPOREI KAPOIOS NA STEILEI FOTOGRAFIA NA DW YPOTITLOYS STO PHILIPS KAI STO HUNDAI OPOIOS MPOREI !!!B):cool:B):cool:B):cool:

 

Εγώ λέω να πάρεις το philips 5160

http://www.consumer.philips.com/consumer/el/gr/consumer/cc/_productid_DVP5160_12_GR_CONSUMER/DVP5160-12

Eίναι το 5980 χωρίς το hdmi.Αφού δεν χρειάζεσαι hdmi είναι ότι πρέπει για σένα.Παίζει Ελληνικούς υπότιτλους απο την μάνα του,όχι και τόσο καλούς, αλλά με ένα firmware που κυκλοφορεί όλα γίνονται ιδανικά.Η τιμή του 60? στο praktiker και κάπου εκεί θα παίζει και αλλού.Όσο για το hyundai?Δέν το έχω δεί αλλά σύμφωνα με πολλούς είναι ένα πολύ τίμιο μηχανάκι.Λέω όμως να μην φτάσουμε να συγκρίνουμε hyundai vs philips στα dvd players.Eμένα προσωπικά μου ακούγεται λίγο αστείο:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευγε παιδιά (eemix,fotitz) για τις φωτογραφίες.

 

------------------------------------------------

 

Ενημέρωση λίστας 3-12-07 - 23:55

+ LG DP-271

 

76 DVD player/recorder

Αν θέλεις βάλε και το F&U DVP 6051 που έγραψα πριν 2 σελίδες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις βάλε και το F&U DVP 6051 που έγραψα πριν 2 σελίδες :)

 

Πρίν 6 σελίδες.... :-D:-D

 

Ευχαριστώ για την παρατήρηση.

Και έλεγα τώρα τελευταία ότι κάτι πρέπει να ξέφυγε. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

 

Μήπως ξέρεις κάποιος αν και πως μπορώ να δω ελληνικούς υπότιτλους στο Audioline DVD 816 που έχω? (μου τους βγάζει κινέζικα).

 

Ευχαριστώ

θελει αλλαγη το firmware.και εγω το ιδιο εχω.αν εχει καποιος firmware ας μας το στειλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια!!

πηρα το Lg 298 h και παρολου που διαβασα αυτα που λετε και τα εκανα δεν παιζει υποτιτλους ελληνικους!

γραφω σε ενα dvd το divx αρχειο που εχω κατεβασει απο το ιντερνετ παιρναω και τους υποτιτλους μεσα εχω βαλει και τον κωδικο 1253 και ολα αυτα!

αλλα και παλι τιποτα τι μπορει να φταιει???

 

Πρέπει το encoding των υπότιτλων να είναι σε ANSI μορφή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

 

Σήμερα κατάφερα να φτιάξω ένα firmware που να παίζει Ελληνικούς υπότιτλους στο home cinema Philips HTS8100. Αν κάποιος το θέλει μπορεί να μου στείλει ένα μήνυμα. Φυσικά και το έχω βάλει στο δικό μου και λειτουργεί κανονικά!!!! :-D:-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

 

Σήμερα κατάφερα να φτιάξω ένα firmware που να παίζει Ελληνικούς υπότιτλους στο home cinema Philips HTS8100. Αν κάποιος το θέλει μπορεί να μου στείλει ένα μήνυμα. Φυσικά και το έχω βάλει στο δικό μου και λειτουργεί κανονικά!!!! :-D:-D:-D:-D

 

Στείλε σε μένα. Κάνω συλλογή. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I have recently purchaced the LG HT303SD home cinema. The problem I came up to, is that although it plays the Divx movies with the srt subtitles normally, it DOES NOT SUPPORT GREEK FONTS. Is there any Firmware update so that I can watch the greek fonts normally?

 

Κατά τη διάρκεια αναπαραγωγής πάτησε την παύση την ώρα που σου εμφανίζει τους υπότιτλους.

Μετά πάτησε το SUB για 3-4 δεύτερα και θα δεις στην οθόνη σου ένα μικρό παράθυρο με ένα νούμερο και πάτα το SUB μέχρι ναδεις Ελληνικά....

Σε εμένα εμφανίζει αλλά είναι αραιά τα γράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έψαχνα για κάτι ανάμεσα στο Advent 3326 ή το HYUNDAI HDV-320 τελικά αγόρασα το Philips DVP5160.

 

Αμέσως μετά την αγορά του πέρασα το επίσημο firmware από την Philips στην έκδοση 2.07.13.26.

Με αυτό το firmware εμφανίζει κανονικά εξωτερικούς ελληνικούς υπότιτλους αλλά η γραμματοσειρά του είναι πολύ μικρή.

 

Αμέσως μετά πέρασα το firmware που προτείνει ο zavlakas στο post #475.

Με αυτό η γραμματοσειρά είναι σε καλό μέγεθος για την 28ʼ τηλεόραση μου.

Εμφανίζει μεγάλα ονόματα αρχείων αλλά μέχρι 20 χαραχτήρες.

Έπαιξε χωρίς σπασίματα στην εικόνα ή κολλήματα οτιδήποτε δισκάκι του έβαλα τόσο σε divx όσο και σε xvid.

 

Επίσης αναγνώρισε αμέσως δύο εξωτερικούς σκληρούς δίσκους που έχω. Ο ένας 160 gb 3,5ʼ με εξωτερική τροφοδοσία και ο άλλος 120 gb 2,5ʼ χωρίς εξωτερική τροφοδοσία.

Και οι δύο δίσκοι έχουν ταινίες, μουσική και φωτογραφίες συνολικού μεγέθους 25 gb ταξινομημένα σε φακέλους και διάβασε και τους δύο άμεσα χωρίς καθυστέρηση.

 

Το μοναδικό ίσως πρόβλημα είναι ότι δεν εμφανίζει ελληνικά ονόματα αρχείων και πρέπει να μετονομάσω όλα μου τα αρχεία.

Επίσης δεν λειτουργεί το word wrap στους υπότιτλους έτσι αν η σειρά είναι πολύ μεγάλη δεν την εμφανίζει ολόκληρη.

 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να εμφανίσει ελληνικά ονόματα στα αρχεία ?

Υπάρχει άλλο dvd player που να εμφανίζει ελληνικά ονόματα ?

 

Παρακάτω μερικές φωτογραφίες με του υπότιτλους του Philips DVP 5160

post-73372-129062956763_thumb.jpg

post-73372-129062956765_thumb.jpg

post-73372-129062956766_thumb.jpg

post-73372-129062956768_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...