Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ, θα πειραματιστώ.

Εν τω μεταξύ, θα ήθελα να ενημερώσω ότι το F&U DVP 6051 φορητό, που αγόρασε η αδερφή μου και έκανα τα τεστς μου, διαβάζει κανονικά τους ελληνικούς υποτίτλους, αλλά είναι μικροί και καλλιγραφικοί, πράγμα που τους κάνει σχετικά δυσανάγνωστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για Dvd players που δείχνουν τους υπότιτλους "κινέζικα", η καλύτερη λύση είναι το Aviaddxsub http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=188674

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

Δεν υπαρχει αλλη λυση, ε?.. :(

Μαλιστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

Δεν υπαρχει αλλη λυση, ε?.. :(

Μαλιστα...

 

Δυο λεπτά υπόθεση είναι η ενσωμάτωση υπότιτλων με το aviaddxsubs.

Γιατί τέτοια απογοήτευση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προκειται για τους υποτιτλους, αφου με αυτο το προγραμματακι ειναι οκ.

Προκειται γενικα για τα divx που τα παιζει πολυ συμπιεσμενα πανω - κατω.

Οχι 16/9 αλλα ....16/2 που λεει ο λογος.

Δυστυχως απ'οτι εχω ψαξει μεχρι στιγμης , δεν υπαρχει λυση για αυτη τη συσκευη..

Ισως να βιαστηκα και να την πηρα λογω κοστους...

Μακαρι να βγει κανα firmware να διορθωθουν καποια πραγματακια, αλλα χλωμο το βλεπω.

Η μαρκα ειναι παντελως αγνωστη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I have recently purchaced the LG HT303SD home cinema. The problem I came up to, is that although it plays the Divx movies with the srt subtitles normally, it DOES NOT SUPPORT GREEK FONTS. Is there any Firmware update so that I can watch the greek fonts normally?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά. Αγόρασα ένα home cinema LG HT552TH και προσπαθώ από το πρωί να δω εικόνα στην TV μου. Η TV είναι η Schneider EURO 70222 και φυσικά έχω συνδέσει το dvd στην είσοδο scart της τηλεόρασης. Αλλά δεν έχω εικόνα καθόλου. Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίναι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑιδια θελω να αγορασω dvd player που να παιζει divx αρχεια με ενσωματωμενους srt υποτιτλους απο δισκακια dvd με περισσοτερες απο μια ταινιες σε καθε ενα(σε ξεχωριστους φακελλους φυσικα).

Με ενδιαφερει προτιστως το value for money και επειδη το θελω για την κρεβατοκαμαρα θελω κατι φτηνο( και κατα συνεπεια χωρις hdmi-usb-αν τα ειχε βεβαια ακομη καλυτερα) με κοστος εως 50ε μαξιμουμ.

Απο τη λιστα εχω καταληξει στα:

 

IQ DVD-360 (το οποιο δε βρισκω στο site της ΕΞΠΕΡΤ και συμφωνα με τα σχολια της λιστας οι υποτιτλοι βγαινουν σε μεγεθος ψειρας)

AUDIO LINE 024 (ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Σστα μουλτιραμα και πρεπει να εχει αντικατασταθει απο το DVD PLAYER AUDIOLINE 561DIVX REGION FREE το οποιο ομως δεν εμπιστευομαι γιατι δεν υπαρχει στη λιστα αρα μπορει να μην υποστηριζει ελληνικους υποτιτλους.

 

Schaub Lorenz 20138 (το οποιο απο οτι διαβασα δεν εχει κουμπι παυσης στο τηλεκοντρολ-Για ονομα!!!!+ του οτι εχει μικρους υποτιτλους)

Advent 3326EU το οποιο αν και εχει usb+hdmi δεν ξερω αν αξιζει τα επιπλεον χρηματα-ασε που δεν μου αρεσε και οπτικα+ του οτι οι υποτιτλοι ειναι λιγο μικροι)

Τι μου προτεινετε??Εχω βαρεθει γιατι ψαχνω και συνεχως αλλαζω γνωμη.Οποια αλλη δοκιμασμενη προταση στα λεφτα αυτα ευπροσδεκτη.

Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά. Αγόρασα ένα home cinema LG HT552TH και προσπαθώ από το πρωί να δω εικόνα στην TV μου. Η TV είναι η Schneider EURO 70222 και φυσικά έχω συνδέσει το dvd στην είσοδο scart της τηλεόρασης. Αλλά δεν έχω εικόνα καθόλου. Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίναι αυτό;

 

Οκ το πρόβλημα λύθηκε ...Κανένα πρόβλημα με το Home Cinema της LG . Το πρόβλημα ήταν το Scart για τη σύνδεση του DVD με την τηλεόραση! Μην εμπιστεύεστε τα φτηνά Scart (!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασε το original firmware απο εδω...

http://www.p4c.philips.com/files/h/hts8100_12/hts8100_12_fus_eng.zip

...τροποποιησε το οπως περιγραφεται εδω....

http://baffab.free.fr/lecteurdvd/MTK_principal_en.html

...και κανε update στον player, οπως περιγραφεται εδω,....

http://www.p4c.philips.com/files/h/hts8100_12/hts8100_12_fur_eng.pdf

 

 

Πολλά πολλά ευχαριστώ Zavlakas....

 

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι η δεύτερη γραμμή που εμφανίζετε κόβει λίγο από την πάνω σειρά τα γράμματα…. Θα πρέπει να αυξήσω το διάστημα μεταξύ των 2 γραμμών χωρίς να ξέρω πως!!!! Πάντως η βοήθεια σου ήταν καταλυτική και πάλι πολλά πολλά ευχαριστώ…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά πολλά ευχαριστώ Zavlakas....

 

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι η δεύτερη γραμμή που εμφανίζετε κόβει λίγο από την πάνω σειρά τα γράμματα…. Θα πρέπει να αυξήσω το διάστημα μεταξύ των 2 γραμμών χωρίς να ξέρω πως!!!! Πάντως η βοήθεια σου ήταν καταλυτική και πάλι πολλά πολλά ευχαριστώ…

 

Καποιο screenshot?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, αλλα μπορεις να πειραματιστεις....

Με το MTKWindows δοκιμασε να αλλαξεις τα χρωματα #1 και #2 στην παλετα του window 0x12...

Αγαπητέ zavlaka, τελικά δεν χρειάστηκε, αφού το παραπάνω firmware τελικά ΔΕΝ έχει background στους υποτίτλους.

Ποοολλά ευχαριστώ πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιο screenshot?

 

 

 

 

Όπως βλέπεις κόβει λίγο από πάνω. Αυτό που έκανα ήταν να μικρύνω την γραμματοσειρά αλλά και πάλι δεν έγινε τίποτα… δεν ξέρω πώς να το διορθώσω….

post-84162-129062955786_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...