Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η λιστα που ειναι στο πρωτο ποστ με ποια εφαρμογη ανοιγει το αρχειο?

 

Κατεβαζεις το WinRar και το κανεις unzip (αφου κανεις εγκατασταση το προγραμα κανεις δεξι κλικ πανω στο αρχειο αυτο και unzip)

 

Για να βρεις το WinRar google it! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
βασικα το .xls αρχειο θελω να ανοιξω γιατι το excel δεν το εχω στο pc. Χαθηκε ο κοσμος να το κανουν σε doc?

 

Εάν έχεις σχετικά γρήγορη σύνδεση, μπορείς να δοκιμάσεις να το ανοίξεις από εδώ: http://us.ajax13.com/en/index.jsp , επιλέγοντας το ajaxXLS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα το .xls αρχειο θελω να ανοιξω γιατι το excel δεν το εχω στο pc. Χαθηκε ο κοσμος να το κανουν σε doc?

 

Σε doc ήταν πριν αρκετό καιρό. Και χανόσουν στο ψάξιμο....:???:

 

Με μορφή xls μπορείς να ταξινομήσεις τα μοντέλα με το όνομα, με τιμή, USB, HDMI κ.τ.λ όταν ψάχνεις κάτι.

 

Πιο πρακτικό το βλέπω. :mrgreen:

 

Οσο για το viewer, sorry το ξέχασα.

Στο greektvsubs έχω ένα link για viewer.

Απο σήμερα και εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Asxetius. Αγόρασα πριν το καλοκαίρι το LG DVX 161. Δεν ξέρω αν είναι άλλο μοντέλο από το LG 161 που αναφέρεις στη λίστα. Πάντως το δικό μου δεν παίζει ελληνικούς srt υπότιτλους. Μήπως υπάρχει κάποιο firmware upgrade που να βοηθάει;

Thanx in advance!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σημερα πηρα το advent 3326e. Παιζει srts files αλλα εχω 2 προβληματα

1. τους εμφανιζει πολυ μικρους και τους εχει σε κιτρινο φοντο

2. τους εχει πολυ ψηλα

 

Πως γινεται να το διορθωσω αυτο? Yparxei kapoio firmware?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα κι εγώ σήμερα το LG DVX-276 στα 59Ε από το careffour.Ε'ιμαι πολύ ευχαριστημένος αν και λίγο μικροί είναι οι υπότιτλοι.

Για όσους το πήραν και δεν βρίσκουν τα ελληνικά πρέπει να κρατήσεις πατημένο το κουμπί subtitle και έπειτα να επιλέξεις cp1253 αν θυμάμαι καλά πατώντας μια φορά δεξιά και μετά enter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Asxetius. Αγόρασα πριν το καλοκαίρι το LG DVX 161. Δεν ξέρω αν είναι άλλο μοντέλο από το LG 161 που αναφέρεις στη λίστα. Πάντως το δικό μου δεν παίζει ελληνικούς srt υπότιτλους. Μήπως υπάρχει κάποιο firmware upgrade που να βοηθάει;

Thanx in advance!

 

Η απάντηση βρίσκετε 2 post παρακάτω.

 

"Για όσους το πήραν και δεν βρίσκουν τα ελληνικά πρέπει να κρατήσεις πατημένο το κουμπί subtitle και έπειτα να επιλέξεις cp1253 αν θυμάμαι καλά πατώντας μια φορά δεξιά και μετά enter"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά,

 

είμαι κάτοχος ενός LG DVX-172 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από αυτό.

Έχω όμως ένα μικρό πρόβλημα: όταν του βάζω να προβάλλει ένα divx του οποίου η αναλογία είναι μικρότερη από 16:9 (1.78:1), π.χ. 1.66:1, το LG κανει stretch την ταινία σε 16:9 (όπως έχω επιλέξει και στο setup μια και έχω τέτοια τηλεόραση).

 

1. Υπάρχει τρόπος να διατηρείται η αναλογία και να μη γίνεται αυτό το stretching που αλλοιώνει την ταινία;

 

2. Μια και γίνεται μεγάλη κουβέντα για το LG-298H και το έχουν ήδη αρκετά παιδιά στο forum, υπάρχει τέτοιο πρόβλημα σε αυτό το μοντέλο;

 

Help, γιατί ψήνομαι να το αγοράσω σύντομα (ή αυτό ή το Philips 5980)...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες επέστρεψα το SILVERCREST 6515/6516 που πήρα από τα LIDL πριν κάνα μήνα και μου έδωσαν τα λεφτά πίσω.Έβαλα άλλα 20 και την ίδια μέρα πήρα το SAMSUNG P370 το οποίο δεν αντιμετώπισε προς το παρόν κανένα πρόβλημα αλλά δεν έχει usb θύρες.Το μόνο μείον είναι αυτό με το ν και ότι δείχνει καμιά φορά κάποιες λέξεις κολλημένες!Αυτό μήπως μπορεί να το διορθώσει κανείς με αναβάθμιση firmware;zavlaka ακούς;;;ΣΩΣΕ ΜΑΣ!!!

:)

 

Για το "ν" στο samsung p370 υπάρχει μιά μαϊμουδιά. Ανοίγεις το .srt στο word και χρησιμοποιείς το find and replace. Στο find βάζεις το ελληνικό ν αφού έχεις γυρίσει το πληκτρολόγιο σε ελληνικά και στο replace βάζεις το αγγλικό v (opws vatraxos :P ) αφού έχεις γυρίσει το πληκτρολόγιο στα αγγλικά.

Καλό είναι να τσεκάρεις το match case ώστε να μη σου κάνει τα Ν > V και πατώντας το replace all είσαι έτοιμος.

 

Δεν θυμάμαι αν έχει πρόβλημα με το κεφαλαίο Ν, σε αυτή την περίπτωση κάνεις το ίδιο όπου find:N (με ελληνικά) replace:N (με αγγλικά) και τσεκαρισμένο το match case.

 

H όλη διαδικασία παίρνει λίγα δευτερόλεπτα το δε .srt παίζει κανονικά και στο samsung και στα υπόλοιπα.

 

Προηγουμένως είχα δοκιμάσει να γυρίσω το κείμενο σε UTF8 μέσα από linux (cat filename.srt | iconv -f cp1253 -t utf8 > newfilename.srt) η αλλαγή έγινε αλλά το samsung έπαιζε κινέζικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το "ν" στο samsung p370 υπάρχει μιά μαϊμουδιά. Ανοίγεις το .srt στο word και χρησιμοποιείς το find and replace. Στο find βάζεις το ελληνικό ν αφού έχεις γυρίσει το πληκτρολόγιο σε ελληνικά και στο replace βάζεις το αγγλικό v (opws vatraxos :P ) αφού έχεις γυρίσει το πληκτρολόγιο στα αγγλικά.

Καλό είναι να τσεκάρεις το match case ώστε να μη σου κάνει τα Ν > V και πατώντας το replace all είσαι έτοιμος.

 

Δεν θυμάμαι αν έχει πρόβλημα με το κεφαλαίο Ν, σε αυτή την περίπτωση κάνεις το ίδιο όπου find:N (με ελληνικά) replace:N (με αγγλικά) και τσεκαρισμένο το match case.

 

H όλη διαδικασία παίρνει λίγα δευτερόλεπτα το δε .srt παίζει κανονικά και στο samsung και στα υπόλοιπα.

 

Προηγουμένως είχα δοκιμάσει να γυρίσω το κείμενο σε UTF8 μέσα από linux (cat filename.srt | iconv -f cp1253 -t utf8 > newfilename.srt) η αλλαγή έγινε αλλά το samsung έπαιζε κινέζικα.

 

 

Ευχαριστώ ρε συ!Θα το δοκιμάσω να δω πως και τι μπορώ να κάνω!Αν και αυτό δεν παίζει να το κάνω σε τόσες εκατοντάδες ταινίες και επεισόδια από σειρές!Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ χρονοβόρο και ακριβό να ξαναγράψω όλα τα δισκάκια!Θα το κάνω από εδώ και πέρα αν είναι! ;)

 

Ξέρει κανείς τίποτα για firmware αν υπάρχει περίπτωση να βγει κανένα ή κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθόντας την καταπληκτική αυτή προσπάθεια για ενημέρωση σχετικά με τις διαθέσιμες επιλογές της αγοράς στα DVD Players με υποστήριξη ελληνικών, να προσθέσω και εγώ το ολοκληρωμένο Home Cinema της LG LH-W961IA το οποίο έχει μεταξύ άλλων ασύρματα πίσω ηχεία, 2 HDMI, USB port, κ.α. (περισσότερα στο http://www.lge.com) και παίζει out-of-the-box ελληνικούς υπότιτλους.

 

Δεν είναι αμιγώς DVD Player αλλά ίσως ενδιαφέρει μερικούς ...

 

Τιμή γύρω στα 800?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...