Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγες μέρες αγόρασα το LG DVX 298H και προσπαθώντας να δω κάποια Divx ταινία που είχα ήδη γράψει σε ένα DVD διαπίστωσα πως δεν αναγνωρίζει την ύπαρξη πολλών υποτίτλων της μορφής

 

Filename.avi

Filename.001.srt

Filename.002.srt κτλ.

 

Μου προκαλεί εντύπωση το γεγονός αυτό γιατί ήμουν κάτοχος του LG 9100 και δεν μου παρουσίαζε τέτοιο πρόβλημα. Ψάχνοντας στο θέμα βρήκα κάποιες συμβουλές, περί κωδικού 6976 και CP1253 όπου και τις ακλούθησα χωρίς όμως επιτυχία. Ακόμα δοκίμασα υπότιτλους με μορφή

 

Filename.avi

Filename.1.srt

Filename.2.srt κτλ. που είδα κάπου γραμμένο στο forum και

 

Filename.avi

Filename.GR.srt

Filename.EN.srt κτλ. αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

 

Επίσης προσπάθησα να κάνω το DVD Regional free με το DVD Hack με ανοιχτό το Tray, το κουμπί Pause και τα τέσσερα 0000 άλλα δεν γινόταν τίποτα. Το μόνο που γινόταν ήταν όταν πατούσα το πλήκτρο Pause για αρκετό χρονικό διάστημα να γίνετε ασπρόμαυρη η οθόνη και να ανεβοκατεβαίνει (άλλαζε το tuning λογικά), χρησιμοποιώ RCA σύνδεση με τη τηλεόραση. Ο μόνος τρόπος που μου αναγνώριζε υπότιτλους ήταν μόνο με ένα αρχείο με την ίδια ονομασία με την ταινία.

 

Filename.avi

Filename.srt

 

Επίσης δοκίμασα κάποιους .sub υπότιτλους με μορφή

 

Filename.avi

Filename.001.sub

Filename.002.idx

 

Αλλά πάλι δεν μου τους αναγνώριζε. Όλες οι δοκιμές έγιναν με USB εκτός από την πρώτη απόπειρα με την ταινία. Δοκίμασα και άλλα DVD με ταινίες Divx που έχω με πολλούς υπότιτλους αλλά χωρίς αποτέλεσμα…

Αν έχετε καμία ιδέα παρακαλώ ενημερώστε με. Και τι είναι αυτό που παθαίνει όταν κρατώ το πλήκτρο Pause με ανοιχτό το Tray?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Members

Το post αυτό είναι παλιό. Ο Getta Robo είπε μετά ότι με μερικές ρυθμίσεις κατάφερε να το κάνει να δει τους ελληνικούς υπότιτλους χωρίς firmware update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

diladi aurio na paw na parw auto

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=8975 ??

tha eimai kalummenos apo greek subs se srt?

 

Einai diskolo na pei kapoios an ontos einai auto to mixanima i oxi. E3alou

apo oti diavazo to montelo einai 3326EU, auto sto link einai 3326E.

Tespa, gia na eimaste apolita kalimenoi grafoume ena diskaki me divx kai

.srt kai pame na to dokimasoume sto magazi, den nomizo na exoun provlima.

Ektos kai dextoun allagi entos evdomados :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jardan πηρα και εγω προσφατα το lg 298H και μεχρι να βαλω τους υποτιτλους μαρτυρησα.οι υποτιτλοι πρεπει να ειναι σε ενα αρχειο και οχι απο δυο cd, και να μην εχει καμια καταληξη ουτε η ταινια ουτε οι υποτιτλοι, μονο το ονομα και να ειναι ιδιο, και καποια srt δεν μου τα βλεπει, ισως φταιει το αρχειο και οχι το player.

τωρα εχω αλλο προβλημα, εχω ενα εξωτερικο 80γιγα της transcent fat32 και ενα 250 seagate ntsf και δεν βλεπει κανεναν, ξερει καποιος τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

τωρα εχω αλλο προβλημα, εχω ενα εξωτερικο 80γιγα της transcent fat32 και ενα 250 seagate ntsf και δεν βλεπει κανεναν, ξερει καποιος τι να κανω?

 

Δοκίμασε άλλο κουτί για το δίσκο.

Ο δίσκος πρέπει να είναι FAT32.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

diladi aurio na paw na parw auto

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=8975 ??

tha eimai kalummenos apo greek subs se srt?

 

Κανενα προβλημα απολυτος με srt αρχεια που δοκιμασα σε κωδικοποιηση ansi (windows default). Δεν ξερω ακομα τι παιζει με αλλες, γιατι ανακαλυψα οτι μου τελειωσαν τα cd / dvds :mrgreen:

Για τα Ελληνικα οπως και ειπα, απλα μεσα απο τις επιλογες του dvd, απλα βαζεις ολα να τα δειχνει Ελληνικα (menu, subtitles κτπ) και παιζει κανονικα.

Επισης απο οτι φαινεται εχει τρελη υποστηριξη σε υποτιτλους, γιατι στις οδηγιες γραφει οτι παιζει απο Περσικα μεχρι Κινεζικα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jardan πηρα και εγω προσφατα το lg 298H και μεχρι να βαλω τους υποτιτλους μαρτυρησα.οι υποτιτλοι πρεπει να ειναι σε ενα αρχειο και οχι απο δυο cd, και να μην εχει καμια καταληξη ουτε η ταινια ουτε οι υποτιτλοι, μονο το ονομα και να ειναι ιδιο, και καποια srt δεν μου τα βλεπει, ισως φταιει το αρχειο και οχι το player.

τωρα εχω αλλο προβλημα, εχω ενα εξωτερικο 80γιγα της transcent fat32 και ενα 250 seagate ntsf και δεν βλεπει κανεναν, ξερει καποιος τι να κανω?

 

me sygxoreis den katalaba ti ennoeis. kataferes na paikseis pollaplous ypotitlous? h apla katalhgeis se ayto pou eipa ego, oti diabazei mono enan ypotitlo arkei na exei to idio onoma me thn tainia?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sygxoreis den katalaba ti ennoeis. kataferes na paikseis pollaplous ypotitlous? h apla katalhgeis se ayto pou eipa ego, oti diabazei mono enan ypotitlo arkei na exei to idio onoma me thn tainia?

 

αυτο ακριβως, παιζει μονο εναν υποτιτλο με το ιδιο ονομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Τελικά πήρα το LG 298H και είναι μια χαρά. Κανένα πρόβλημα με τους υπότιτλους, ενώ και ένα usb 1 GB που δοκίμασα, το βλέπει μια χαρά χωρίς ιδιαίτερη καθυστέρηση, ενώ και η αναπαραγωγή από το stickάκι είναι άψογη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα το LG 298H και είναι μια χαρά. Κανένα πρόβλημα με τους υπότιτλους, ενώ και ένα usb 1 GB που δοκίμασα, το βλέπει μια χαρά χωρίς ιδιαίτερη καθυστέρηση, ενώ και η αναπαραγωγή από το stickάκι είναι άψογη. :)

 

gsarig dokimases na paikseis kapoia divx tainia me pollous ypotitlous?? emena den moy tous paizei.

 

ksps, moy fenete poly xazo na mhn mporei na anagnorisei pollous ypotitlous otan paliotera montela to ekanan... se kapoio allo forum diabasa oti kapoios poy to agorase den eixe problhma kai otan eixe pollous ton rotouse poious ypotitlous thelei na dei. malista leei pos tou diabase ypotitlous pou eixan diaforetiko onoma apo thn tainia. tou exo sthlei pm kai perimeno na moy apanthsei.

 

entometaksei psaxno kanena kseno forum poy na milaei gi ayto to montelo alla brisko mono sta germanika, mipos kykloforei kai me allo onoma?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...