Προς το περιεχόμενο

Refill σε toner από laser printer


pmandd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να ρωτήσω αν έχει κάνει κανείς refill σε laser toner από Lexmark E232. Το ρωτάω αυτό γιατί το toner που έχει αρχικά ο εκτυπωτής δεν είναι εντελώς καινούργιο (έτσι λένε δηλαδή), αλλά το ονομάζουνε starter return program cartridge για 1500 pages. Επίσης, ξέρει κανείς κανένα αξιόπιστο μαγαζί στη θεσσαλονίκη για τέτοιες δουλειές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω αν έχει κάνει κανείς refill σε laser toner από Lexmark E232. Το ρωτάω αυτό γιατί το toner που έχει αρχικά ο εκτυπωτής δεν είναι εντελώς καινούργιο (έτσι λένε δηλαδή), αλλά το ονομάζουνε starter return program cartridge για 1500 pages. Επίσης, ξέρει κανείς κανένα αξιόπιστο μαγαζί στη θεσσαλονίκη για τέτοιες δουλειές;

 

ola ta melania kai toner pote den einai full gemata.einai kati san demo sinithos.se polous laser to refill to kaneis kai monos sou alla distixos se kapoious allous prepei na kaneis reset to chip pou exoun pano.den pisteuo oti tha exeis provlima me ta refill.oti kai na exei xriastei na kano refill akoma kai monos mou kai se inkjet kai se laser den ixa kapoio provlima.opote find ena katastima (den xero apo salonika) kai kantou.ine poli pio ftino.se poiotita tora epidi oi misoi tous laser tous exoume gia heavy work para gia images den tha deis kamia diafora.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Θέλω να ρωτήσω αν έχει κάνει κανείς refill σε laser toner από Lexmark E232. Το ρωτάω αυτό γιατί το toner που έχει αρχικά ο εκτυπωτής δεν είναι εντελώς καινούργιο (έτσι λένε δηλαδή), αλλά το ονομάζουνε starter return program cartridge για 1500 pages. Επίσης, ξέρει κανείς κανένα αξιόπιστο μαγαζί στη θεσσαλονίκη για τέτοιες δουλειές;

 

http://www.inkcenter.gr

Εχω κάνει αναγομωση toner απο laser (σε κατάστημα στη Περαία) και δούλεψε μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έκανα refill σ' ένα συνοικιακό μαγαζί, αρκετά οικονομικά (40 ?), βεβαίως να δούμε για πόσες σελίδες θα κρατήσει. Παρατήρησα ένα μικρό πρόβλημα, όμως, βγάζει μερικές μουντζούρες σε διάφορα σημεία της σελίδας, όχι ενοχλητικές για μένα, αλλά εμφανείς. Ξέρει κανείς ποιο σημείο του toner ή του photoconductor θα πρεπει να καθαριστεί, μπας και βελτιωθεί λίγο η κατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω εχω τον Ε232 και μετα το refill (το εκανα μονος) ειχα τα ιδια προβληματα... το χαρτι ειχε 'σκουρινει' καπως, σε καποια σημεια ειχε στιγματα κτλ. Τον ανοιξα και αρχισα το καθαρισμα, αλλα τελικα η κατασταση δε βελτιωθηκε ιδιαιτερα. Μαλλον θα πρεπει να συμβιβαστεις μ'αυτην την κατασταση.

 

Μετα απο αρκετο καιρο (περιπου 2 μηνες) που ειχε μεινει αχρησιμοποιητος, οι εκτυπωσεις γινονταν πιο καθαρες. Τωρα που οφειλεται αυτο δε γνωριζω, αλλα ετσι εγινε. Παντως, μετα το refill , ποτε δεν ειδα την αρχικη ποιοτητα. Κατι παντα δε μου αρεσε στις εκτυπωσεις... μια εχει μουτζουρες, στιγματα, αλλοτε δεν εκτυπωνει με την ιδια ενταση ολο το κειμενο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, με έναν Lexmark e120.

Μήπως τα έχει παίξει το ο μηχανισμός του toner και βγάζει παραπάνω απ'όσο χρειάζεται; Είναι λες και έχεις πάρει ένα πινέλο και το έχεις τινάξει πάνω στο χαρτί. Οι κηλίδες αυτές φαίνονται πάνω στο photoconductor. Προσπάθησα να το καθαρίσω αλλά μετά εμφανίστηκαν πάλι. Μάλλον το τόνερ την κάνει τη ζημιά, γιατί το έβγαλα και σε μερικά σημεία είναι λες και έχεις ρίξει με το τσουβάλι σκόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

If your current cartridge has dots, spots, lines or other defects on the printout, your cartridge is broken or defective and our toner refill kits will not repair your cartridge. In this case you need a replacement cartridge.

http://wipeout.ws/product.php?product=Lexmark+E120+Toner+Refill+Kit

 

Κρίμα και μόλις το ανακατασκεύασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά άνοιξα το toner, από την επάνω μεριά, αφαίρεσα ένα πλαστικό που συγκρατείται από μια βίδα, και τη μεταλλική λάμα που έχει από κάτω. Αυτή η λάμα έχει στην άκρη ένα ελαστικό που πιέζει τον κύλινδρο ώστε να του επιτρέπει να παίρνει μια ορισμένη ποσότητα σκόνης. Τα καθάρισα όλα αυτά, έσφιξα ελάχιστα το ελατήριο που έχει και εξαφανίστηκαν οι μαυρίλες. Είναι σαν καινούργιο :)

Αυτά για όποιον αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα. (μου φαίνεται μόνος μου τα λέω και τα ακούω) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Έχω έναν ασπρόμαυρο εκτυπωτή laser,τον Samsung ML-1610.

 

1)Η αναγόμωση αν γίνει σωστά,είναι εξαιρετικά πιθανό να προκαλέσει ζημιά στον εκτυπωτή;

2)Πόσες φορές μπορεί και πρέπει να αναγομωθεί ένα toner με την ποιότητα να είναι τουλάχιστον στο 80% της αρχικής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυσκολο να γινει κατι.στην χειροτερη αμα γινει κατι λαθος να πεταξεις ολο το toner.τωρα για την ποιοτητα δεν εξαρτατε μονο το ποσες φορες αλλα τι toner βαζει ο καθενας μεσα και αν αδειαζει και το σημειο εκεινο που πηγαινει το υπολοιμα του τονερ.αμα παρεισ εσυ την σκονη συνηθως σου λεει απο που να αδειασεις καθε 2 φορες το περισευομενο τονερ το καταλοιπο δεν ξερω πως να το πω.οταν εκτυπωνεις κατι συνηθως πηγαινει και λιγο σκοnh sta σκουπιδια του τονερ.απο εκει και περα εσυ θα δεις ποσο καλη ειναι η ποιοτητα και εξαρτατε τι το θες.kai eidika gia aspromavro poy logika den ektiponeis foto den nomizo na deis pote diafora.esi gia keimena ton exeis?exo ixa enan inkjet gia κειμενα και τα ειχα γεμισει απειρες φορες και δεν αλλαζε και τιποτα σε ποιοτητα.αλλα νομιζω συνηθως τα γεμισματα δεν ειναι τοσο καλα σε ποιοτητα οσο το αυθεντικο οταν θες ποιοτητα και αντοχη.ας πει και καποιος αλλο μια γνωμη αν εχει πετυχει κατι τοσο καλο οσο το αυθεντικο .και δεν μιλαμε μονο οταν εκτυπωνεις εκεινη την στιγμη αλλα πχ σε εγχρωμες εκτυπωσεις αν αντεχουν μετα απο καιρο.τορα για σενα επειδ το toner ειναι πιο απλο απο μελανι και επειδη δεν εκτυπωνεις φωτο δοκιμασε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...