Προς το περιεχόμενο

Linux σε raid1 (mirror) σύστημα


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτα απ'όλα χαιρετώ το forum ως αλλός ένας newbie:mrgreen: !

 

Προσπαθώ καίρο τώρα να βρώ μια σάφη απάντηση στο πρόβλημά μου έχοντας ψάξει σε αρκετά forums. Έχω καταλάβει ότι δεν είναι κάτι απλό και η μόνη ξεκάθαρη απάντηση που βρήκα ήταν για raid0.

Για να δώσω καποιες λεπτομέρειες: έχω 2 WD 250GB σε raid1 και όταν τρέχω το live cd του (k)ubuntu (γι'αυτό ενδιαφέρομαι) δεν βρίσκει δίσκο, έκτος των εξωτερίκων μονάδων αποθήκευσης(φλασάκια κτλ)

Mαμά: GIGABYTE GA-965P-DS4 (rev. 1.0 νομίζω)

Help me PLIZ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, το ότι δεν κάνει αυτόματα mount το δίσκο, δε σημαίνει ότι δεν το βρίσκει. Το Live CD έχει ένα εργαλείο ενσωματωμένο, το gPartEd (Gnome Partition Editor) που θα το βρεις στο system-->administration-->gparted ή αν γράψεις σε κονσόλα gparted.

 

Επίσης, το αν ο υπολογιστής σου αναγνωρίζει τα partitions φαίνεται στο /proc/partitions. Για να το διαβάσεις, γράψε σε κονσόλα cat /proc/partitions

 

Εκεί θα εμφανιστούν όλα τα partitions που έχεις σε κάθε δίσκο. Τώρα αν τα δεις από εκεί, έχει καλώς, και μπορείς να τα προσαρτήσεις (mount) στο εικονικό σύστημα αρχείων του cd ώστε να έχεις δικαίωμα εγγραφής στους δίσκους σου, από το Live CD.

 

Αν ούτε το gparted δε βλέπει τα partitions, δε μπορώ να φανταστώ πολλά πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks θα το δοκιμάσω. Αν και φοβάμαι πως δεν είναι τόσο απλό, από παρεμφερη προβλήματα που διαβασα στο web. Ελπίζω να χεις δίκιο

ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι έτσι όπως τα λέω μπορείς να προσαρτήσεις πχ το partition hda1 στο /media γράφοντας

>sudo mount /dev/hda1 /media

 

ή το hda2 στο /mnt γράφοντας

sudo mount /dev/hda2 /media[/mnt] και ούτω καθ' εξής.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...