Προς το περιεχόμενο

PS3 vs XBOX 360


*D@Rk P-yChO*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατι δεν υπαρχουν καινουργιες ενδιαφερουσες ιδεες και απο ποικιλια παιχνιδιων αστα να πανε.οτι καλο ηταν να βγει κυκλοφορησε πλεον στη συντριπτικη πλειοψηφια μονο επαναληψεις βλεπεις για να μην πω αρκετα franschise που πλεον εχουν παει περιπατο χρονια τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

soooo

μιας και ολοι εχετε διαλεξει πλευρα και εχετε παιξει εκατομυρια gaemes. 

Εχω 2 ερωτησεις:

 

  1. γιατι δεν υπαρχουν πολλα jrpg της προκοπης και στις 2 κονσολες
  2. γιατι τα παιχνιδια [in general] εχουν μικρη διαρκεια και αδιαφορο σεναριο

T.HANKS

1.Δεν μπορω να σου απαντησω γιατι εμ αφηνουν αδιαφορο τα συγκεκριμενα παιχνιδια.Αυτο που μπορω να σου πω ειναι πως δεν χρειαζοντε και πολλα τετοιου ειδους παιχνιδια (ετσι πιστευω εγω δλδ) μιας και το καθεναι βαραει 80-100 ωρες στο νερο, εχεις να παιζεις δηλαδη για ποσους μηνες.Δεν πιστευω να εχεις παιξει ολα τα jrpg και τα συναφη αυτης της γεννιας ετσι ωστε να ζητας και αλλα.

2.Γιατι τα παιχνιδια εχουν μικρη διαρκεια?Δεν ξερω ρωτα του devs!Θεωρω πως ισως και να ειναι "μοδα" της εποχης, τωρα οσο για το αδιαφορο σεναριο κανεις μεγαλο λαθος.Σαφως και καποια παιχνιδια εχουν τελειως αδιαφορο σεναριο (πχ killzone3) αλλα δεν μπορεις να ακυρωνεις παιχνιδια οπως mgs,heavy rain,uncharted,assassins creed,mass effect και χιλια δυο αλλα που βασιζοντε στο σεναριο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Δεν μπορω να σου απαντησω γιατι εμ αφηνουν αδιαφορο τα συγκεκριμενα παιχνιδια.Αυτο που μπορω να σου πω ειναι πως δεν χρειαζοντε και πολλα τετοιου ειδους παιχνιδια (ετσι πιστευω εγω δλδ) μιας και το καθεναι βαραει 80-100 ωρες στο νερο, εχεις να παιζεις δηλαδη για ποσους μηνες.Δεν πιστευω να εχεις παιξει ολα τα jrpg και τα συναφη αυτης της γεννιας ετσι ωστε να ζητας και αλλα.

2.Γιατι τα παιχνιδια εχουν μικρη διαρκεια?Δεν ξερω ρωτα του devs!Θεωρω πως ισως και να ειναι "μοδα" της εποχης, τωρα οσο για το αδιαφορο σεναριο κανεις μεγαλο λαθος.Σαφως και καποια παιχνιδια εχουν τελειως αδιαφορο σεναριο (πχ killzone3) αλλα δεν μπορεις να ακυρωνεις παιχνιδια οπως mgs,heavy rain,uncharted,assassins creed,mass effect και χιλια δυο αλλα που βασιζοντε στο σεναριο τους.

  1. παιξαμε τα jrpg της προηγουμενης [ps2] και για καποιο λογο τα jrpg της τωρινης δεν φτουρανε και τοσο...
  2. το assissins creed ηταν αδιαφορο, το mass effect τρωγωτανε. By far το καλυτερο σεναριο ηταν αυτο του heavy rain. 

so, η ερωτηση παραμενει: what happend to the gaming industry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το assissins creed ηταν αδιαφορο, το mass effect τρωγωτανε. By far το καλυτερο σεναριο ηταν αυτο του heavy rain. 

so, η ερωτηση παραμενει: what happend to the gaming industry

Το σεναριο ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα γουστου !!! εκει δεν μπορει να εισαι απολυτος

Εσενα μπορει να μη σ αρεσει σε αλλους μπορει να αρεσει και το αντιστροφο.

Για παραδειγμα προσωπικα θεωρω το AC2 + brotherhood σεναριο υπεροχο σε συνδυασμο με το ολο setting της εποχης. Απο τα αξεπεραστα θα ελεγα

Για το heavy rain θα συμφωνησω, απο τα καλυτερα θα ελεγα επισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Call of Duty και το Χόλιγουντ συνέβη στη βιομηχανία των βιντεοπαιχνιδιών. Οταν ξεπεράσουν αυτά τα δύο κόμπλεξ κι όταν γεφυρωθεί λίγο το χάσμα μεταξύ ΑΑΑ και indie θα αρχίσουμε να βλέπουμε περισσότερα ενδιαφέροντα και ειλικρινή πράγματα. Η απήχηση που είχε το Journey - και η στάση που φαίνεται να υιοθετεί τελευταία η Sony προς αυτό το χώρο - μόνο καλός οιωνός μπορεί να είναι, για μένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  1. παιξαμε τα jrpg της προηγουμενης [ps2] και για καποιο λογο τα jrpg της τωρινης δεν φτουρανε και τοσο...
  2. το assissins creed ηταν αδιαφορο, το mass effect τρωγωτανε. By far το καλυτερο σεναριο ηταν αυτο του heavy rain. 

so, η ερωτηση παραμενει: what happend to the gaming industry

Χωρις να εχω παιξει τα παιχνιδια (εχω ασχολειθει λιγο με το 1),εμενα προσωπικα δεν με τραβηξε...εχει γερασει πιστευω καπως το 1 (το επαιξα πριν κανα 2 μηνες) και γενικα δεν μαρεσουν τα sci-fi οποτε γιαυτο και δεν με τραβηξε.Λενε ομως οτι ειναι μια απο τις πιο επικες τριλογιες στον χορο του gaming...κατι θα ξερουν και θα το λενε τοσος κοσμος.

Καλα το heavy rain δεν ποιανvτανε πουθενα πιστευω, αγαπημενο μου παιχνιδι για ps3. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την άλλη κάποιος μπορεί να σου πεί οτι το Journey μετά απο 1-2 playthrough μπαίνει στο ράφι... για πάντα. Το Gears π.χ το 1ο παίζεται μέχρι και σήμερα online. Παίζει ρόλο και το replayability, για παράδειγμα το Heavy Rain ενώ ήταν μια πολύ δυνατή εμπειρία δεν με τράβηξε με τίποτα στο να επιστρέψω για ενα δεύτερο πέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν αντιλέγω. Ολα έχουν τη θέση τους, θεωρώ εγώ. Απλώς αυτή τη στιγμή δε θα έλεγα ότι υπάρχει και ισορροπία ούτε καμια ιδιαίτερη ωριμότητα, ειδικά στα ΑΑΑ ονόματα. Πόσα GoW υπάρχουν και πόσα Journey; 

 

Παρόμοια κι ανάλογα υπάρχουν ταινίες που έχω δει για χαβαλέ 4-5 φορές και ταινίες που με συγκίνησαν τόσο που θα τις κουβαλάω μαζί μου όλη μου τη ζωή, αλλά ίσως να μην τις ξαναδώ ποτέ. Δεν είναι το replayability το παν. Το τι σου αφήνει στο βάθος του χρόνου είναι κι αυτό σημαντικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό όταν έχεις μαζέψει τεράστιο backlog είναι πως δε βιάζεσαι να τα πάρεις μόλις κυκλοφορήσουν ;)

60άρα έχω να δώσω για μη συλλεκτική έκδοση πάνω από 4-5 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Mass Effect έχει απίστευτο σενάριο. Και ιδιαίτερα βαθύ και το είδος του είναι πολύ στα γούστα μου. (sci-fi και έτσι).

Για μένα το Heavy Rain, αν και μία από τις πιο βαθιές gaming εμπειρίες αυτής της γενιάς, δεν είχε τόσο καλό σενάριο όσο το Mass Effect ούτε όσο το Alan Wake. Το Heavy Rain πιο πολύ ήταν μία ατμοσφαιρική interactive εμπειρία με τρομερό artstyle (σε γενικές γραμμές το θεωρώ ίσως το πιο όμορφο παιχνίδι της γενιάς συνολικά σε γραφικά + artstyle) + το γεγονός πως είχε διαφορετικά φινάλε. (endings). Μπορεί επειδή το παίξαμε μία παρέα παιδιών και από την πρώτη φορά βρήκαμε το δολοφόνο, ίσως γι αυτό να ξεφούσκωσε και το σενάριο στο μυαλό μου. Πάντως πιστεύω στο τέλος χωλαίνει λίγο, ενώ μέχρι τότε σε κρατάει σε αγωνία. Περίμενα κάτι πιο συνταρακτικό στο φινάλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια παιχνίδια όπως το Heavy Rain, The Walking Dead,Journey είναι καλύτερα να τα παίζεις μόνος σου. Μόνο τότε θα καταλάβεις τα πραγματικά μηνύματα που προσπαθούν να μεταφέρουν. Με την παρέα όλο λίγο χαβαλέ θα γίνει, λίγο πλάκα θα σπάσετε δεν μπαίνεις το ίδιο καλά μέσα στην ατμόσφαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συμφωνώ, ένα καλό έργο τέχνης δε λειτουργεί μόνο υπό συγκεκριμένες συνθήκες. Εκτός αν η παρέα σου είναι γελοίοι και προσπαθούν ενεργά να το υποβαθμίσουν. Είτε δεις μόνος είτε με παρέα την Εβδομη Σφραγίδα δε θα είναι καλύτερη ή χειρότερη ταινία. Είτε παίξεις μόνος σου είτε με παρέα το Heavy Rain, το γράψιμό του το ίδιο βάθος και τα ίδια προβλήματα θα έχει. 

 

Αν η παρέα δεν είναι γελοίοι και όντως δε λειτουργεί το ίδιο κάτι ή προκαλεί/γεννά χαβαλέ/αδιαφορία/σκληρότερη κριτική, τότε, κάποια αδυναμία υπάρχει στο έργο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συμφωνώ, ένα καλό έργο τέχνης δε λειτουργεί μόνο υπό συγκεκριμένες συνθήκες. Εκτός αν η παρέα σου είναι γελοίοι και προσπαθούν ενεργά να το υποβαθμίσουν. Είτε δεις μόνος είτε με παρέα την Εβδομη Σφραγίδα δε θα είναι καλύτερη ή χειρότερη ταινία. Είτε παίξεις μόνος σου είτε με παρέα το Heavy Rain, το γράψιμό του το ίδιο βάθος και τα ίδια προβλήματα θα έχει. 

 

Αν η παρέα δεν είναι γελοίοι και όντως δε λειτουργεί το ίδιο κάτι ή προκαλεί/γεννά χαβαλέ/αδιαφορία/σκληρότερη κριτική, τότε, κάποια αδυναμία υπάρχει στο έργο.

Γιατί εσύ μπορείς με μια παρέα να κάτσεις να παρακολουθήσεις μια ταινία και να είστε σοβαροί ώστε να βυθιστείτε καλά μέσα στην ατμόσφαιρα? Γιατί εγώ ποτέ δεν κατάφερα να κάνω κάτι τέτοιο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...