Προς το περιεχόμενο

Περι beryl


alexzzz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς αναγκάζομαι να σας ενοχλήσω μία φορά ακόμα παιδιά.

Όπως πολλά άτομα έτσι και εγώ είπα να αρχίσω να ασχολούμαι με τα Linux γιατί είδα ένα βίντεο Linux με beryl.

 

Έψαξα πάρα πολύ πριν ανοίξω αυτό το topic και στο insomnia αλλα και και στο internet χωρίς να βρώ απαντησεις σε αυτά που θέλω.

Ξεκινάμε λοιπόν:

 

1. Τι είναι το beryl; Είναι μόνο αυτό το πολύ ωραίο εφέ που δίνει στα Linux (Άνοιγμα- κλέισιμο παραθύρων κτλ;)

2. Στα Ubuntu 7.04 Feisty Fawn (την έκδοση που έχω) είναι προ εγκατεστημένο; Είναι αυτό που υπάρχει στην επιλογή "εφέ";

3. Αν δεν είναι προ εγκατεστημένο, από που το βρίσκω και πώς το εγκαθιστώ; Στο site "www.beryl-project.org" δεν έβγαλα άκρη.

4. Είναι τροποποιήσιμο; Μπορώ να προσθέσω εφέ;

 

Ότι άλλο θέλει να προσθέσει κανείς είναι ελεύθερος να το κάνει.

Συγνώμη αν έχουν ξανά ερωτηθεί όλα αυτά αλλά δεν βρήκα ικανοποιητικές απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

1- Beryl είναι ένας windows manager για το X Window System.

2- Στο 7.04 η επιλογή που λές πρέπει να είναι για να το ενεργοποιήσεις βασικά.

3- Για το πως θα το εγκατασήσεις ψάξε στα ubuntuforums.org και μάλλον αν είσαι αρχάριος καλή λύση είναι το automatix2 (ρίξε του μια ματιά).

4- Είναι τροποποιήσιμο ως ένα βαθμό, ανάλογα τι ενοείς. Υπάρχουν μερικά εφέ μετά όσο ψαχτείς θα κάνεις και πιο πολλά.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα.

 

Have fun.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 7.04 έχει εγκατεστημένο αλλά όχι ενεργοποιημένο το Compiz (είναι το πρότζεκτ από το οποίο ξεκίνησε το Beryl, αλλά φαίνεται ότι τώρα τα δύο πάνε να ενωθούν πάλι).

 

Το ενεργοποιείς από:

 

System > Preferences > Desktop Effects > Enable Desktop Effects

 

Το έκανα, κατέβασε τον κλειστού κώδικα οδηγό της Nvidia για την κάρτα μου (ο οδηγός αυτός δεν υποστηρίζεται από το Ubuntu) και αυτό ήταν.

 

Το Beryl είναι πλουσιότερο αλλά μάλλον και βαρύτερο. Οδηγίες εγκατάστασης:

 

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Feisty

 

Υπόψιν ότι ούτε το ένα ούτε το άλλο είναι πολύ σταθερά, αλλιώς κάποιο από τα δύο θα ήταν κανονικά ενεργοποιημένο. Τώρα είναι περισσότερο για επίδειξη.

 

Προσωπικά, αφήνοντας κατά μέρος το θέμα της σταθερότητας, βρίσκω το Beryl εντυπωσιακό, αλλά δεν το αντέχω πολλή ώρα. Όλα αυτά τα εφέ μου ζαλίζουν το κεφάλι. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To evala to Beryl pedia... efxaristo poli.

Ondos "Compiz" legete afto pou exoun ta 7.04 pano.

Tora vevea sta 5 lepta pou to doulevo nomizo oti to Compiz einai kalitero kai pio elafri alla tha prepi na to doulepso ligo akoma.

Kai exeis dikio Eusebius... se zalizi. Alla toso kopo ekana gia na to valo (vlepe Ati GPU), tha to kratiso.

 

PS: loipon anakataskevazo.... PARA poli kalo to beryl kai kamia sxesi me to Compiz (ntrepome gia afto pou eipa). Na fanfastite gia 5 leptakia eipa na to dokimaso akoma kai pige 4 (avrio doulevoume kiolas)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή είχα πιο παλιά έκδοση του beryl. Γινόταν λίγο κουραστικό για καθημερινή χρήση.

Μετα από σχεδόν μια εβδομάδα όταν το απενεργοποιησα δεν μου αρεσε!

Από τότε τρέχει στάνταρ μέχρι και τώρα που γράφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...